Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir Halkı İle Buluştu

11 Mayıs 2018
Ahi Evran Üniversitesi Kırşehir Halkı İle Buluştu

Kırşehir’de geçtiğimiz yıl başlayan ”üniversite şehir buluşması” projesi kapsamında bu yıl da 2. kez Ahi Evran Üniversitesi Cacabey Meydanına indi.

Ahi Evran Üniversitesi 2 yıldır , bahar şenlikleri yerine Kırşehir’i Ahi Evran Üniversitesi ile kaynaştırmayı amaçlayan ”üniversite şehir buluşması” etkinliği düzenliyor.Üniversitedeki akademik çalışmalarını ve bunların sosyal hayatın iyilişetirilmesi noktasındaki faaliyetlerin halk ile paylaşıldığı etkinlik büyük ilgi görüyor.

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Ahi Evran Üniversitesi Genel Sekreteri Zeki Küçük , , “Kırşehir halkının üniversite projelerine gösterdiği teveccüh bizleri mutlu etti. Kırşehirlilere akademik çalışmaları ve yeni çalışmalarımızı da sunuyoruz. Öğrencilerin hayatlarını kolaylaştırmak ve şehre verdiğimiz katma değeri ortaya çıkarma çalışmalarını anlatıyoruz. Pilot üniversite çerçevesinde yapmış olduğumuz çalışmalar belirli noktaya geldi. Bu çalışmaların halkın hayatına nasıl değeceği noktasını da birinci ağızdan insanımıza anlatıyoruz”diye konuştu.

“Tarım şehri Kırşehir için hazırlanan projeler anlatılıyor” 
AEÜ’sinin tarım şehri Kırşehir için hazırladığı projeleri de halka anlattıklarını ifade eden Küçük konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Tarımla birlikte termal suyumuzu özellikle yeni yapılmakta olan Fizik Tedavi Rehabilitasyon hastanemizde tamamlayıcı tıp hastanemizle nasıl kullanacağımızı düşünüyoruz. Termal suyun seracılıkta nasıl kullanımı noktasında halka da bilgilendirmeler yapıyoruz. Yapılmış projelerin çiftçiye nasıl katma değer sunacağını anlatmaktayız. Özellikle yurt dışından gelen öğrencilerin eğitimlerini başarı ile tamamlaması da bizler için olduğu kadar halk için de önemli, AEÜ’si çok uluslu bir üniversite olma yolunda. Üniversite şehir arasındaki köprüyü yıkılmamak üzere tesis etme gayreti içerisindeyiz”
Cacabey Meydanında açılan stantlarda İnşaat Bölümü öğrencileri projeleri ile ilgi görürken Tarımsal Uygulama Araştırma Merkezine de yoğun talep görüyor.

Ahi Evran Üniversitesi Şehrinin Meydanına Renk Kattı

2. Geleneksel Üniversite Şehir Buluşması etkinliğinin açılış konuşmasında  Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya , geleneksel hale getirdikleri Üniversite Şehir Buluşmaları etkinliğinin ikincisini düzenlediklerini belirterek üniversitelerin içinde doğdukları şehirlerle birlikte olmak, onunla birlikte hissetmek ve onu ileriye götürecek çalışma ve gayreti sarf etmekle yükümlü olduğunu vurguladı.

“Ahi Evran Üniversitesi Şehrine Rehber Olmaya Devam Ediyor”

Cacabey Meydanında Kırşehirliler ile bir araya gelerek bölümlerin hazırladığı ürünleri halkla buluşturduklarını anlatan Prof. Dr. Vatan Karakaya, amaçlarının üniversitenin kendi ürettiği gücü ile halkın sosyal ve ekonomik yapısına katkı sağlamak olduğunu kaydetti. Rektör Karakaya konuşmasına şöyle devam etti: “Şehrin üniversiteden beklediği ihtiyacı karşılamak ve şehre hem bölgesel katkı hem de ihtisas katkısı sağlamak hedeflerimiz arasında. Bu anlamda pilot üniversite projeleri ile Türkiye’de 41 üniversite arasından seçilen 5 pilot üniversiteden biriyiz. Bu projelerle biz inşallah Kırşehir’in değeri olan jeotermali kullanarak hem sağlık alanında 130 Yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanemizi hayata geçireceğiz. Burada JEOKAREM (Jeotermal Kaynaklı Rehabilitasyon Merkezi), GETAT (Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Merkezi), SAUTER (Sporcu Sağlığı Araştırma, Uygulama ve Termal Rehabilitasyon Merkezi) projelerimizde jeotermal tedavi yöntemleri uygulanacak, burada kullanılan jeotermal ile de Organize Sera bölgeleri oluşturularak kentimizin ve bölge halkımızın ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz. Sağlık turizminin yanı sıra tarımla uğraşan ilimiz çiftçilerine kaba yem çeşitliliğini artırarak hayvancılığa katkı sunmak ve Kırşehir’in marka değeri olan cevizle ilgili de bilimsel çalışmalar yaparak Kırşehir’in Kaman cevizi ve onun markalaşmış halini ulusal ve uluslararası ortama sunmak üzere çalışmalarımız olacak.”

“3 Yıllık Dönemimizde 70’e Yakın Yeni Bölümle Üniversitemize Katkı Yaptık”

Prof. Dr. Vatan Karakaya, üniversitemizin kurulduğu 2006 yılından kendisinin göreve başladığı 2015 yılına kadar toplam 58 bölüm açıldığını söyledi. 2015 yılından 2017 yılının sonuna kadar üniversitemizde toplam 47 bölüm açtıklarını anlatan Rektör Karakaya, 2018 yılı içerisinde 32 bölüm açmak için Yükseköğretim Kuruluna (YÖK) müracaat ettiklerini belirtti. “3 yıllık dönemimizde 70’e yakın yeni bölümle üniversitemize katkı sağladık.” diyen Prof. Dr. Vatan Karakaya, minimum 30 kontenjanlı bu bölümlerle artık şehrimize daha fazla öğrenci akışı sağlanacağını vurguladı. Bölümlerin açılmasıyla gelecek öğrencilerin istihdam ve barınma ihtiyaçlarını şehirle birlikte karşılayacaklarını söyleyen Rektör Karakaya, üniversite ile ilgili çalışmaları şehrin dinamikleri ile birlikte yaptıklarını, hedefleri birlikte belirlediklerini anlattı. Prof. Dr. Vatan Karakaya konuşmasına şöyle devam etti: “Üniversite olarak temel amacımız halka hizmet. Biz ilim ayağıyla, bürokratlar siyaset ayağıyla ve şehrin diğer dinamikleri de kendi alanları ile bu işi yürütüyor. Hepimizin ortak gayesi halkın refahı ve ilimizin gelişmişliğidir. Üniversite olarak biz bu misyonu üzerimize aldık. Gece gündüz ekibimizle birlikte çalışıyoruz. Güzel işler ortaya çıkardık ve çıkarmaya da devam edeceğiz. Ben bu Üniversite Şehir Buluşmalarının yeni bir perspektif oluşturması, şehir ve üniversiteyi birbirine bağlayan köprü olmasını umuyorum.” 2. Geleneksel Üniversite Şehir Buluşması etkinliğinin 3 gün devam edeceğini ve stantlarda üniversitemiz bölümlerinin tanıtılacağını vurgulayan Rektör Karakaya, bu etkinliğin hayırlı olması temennisinde bulundu.

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN