Amerikanın Konuştuğu Kırşehirli Çift, Türkiye’nin İlk Yerli Uçağını Üretecek

13 Mart 2018
Amerikanın Konuştuğu Kırşehirli Çift, Türkiye’nin İlk Yerli Uçağını Üretecek

Forbes’in 31.sini düzenlediği ”Dünyanın En Zenginleri” listesinde yer alan Kırşehirli Fatih ve Eren Özmen çifti Türkiye’de kurdukları TRJET firmasıyla ilk yerli uçağı havalandırmaya hazırlanıyor.

ABD’de kurdukları Sierra Nevada şirketinin sahibi olan Fatih ve Eren Özmen dünyanın en zenginleri listesine giriş yaptılar.Toplam 3 milyar dolarlık servetleriyle aynı zamanda ”En Zengin Türk İşadamları” listesinde de ilk sıralara yükseldiler.Fatih ve Eren Özmen çifti yatırımları ve başarıları sadece ABD ile sınırlı kalmayacak aynı zamanda Ankara merkezli TRJET firmasıyla Türkiye’nin ilk yerli uçağını üretecekler.

Yıllardan beri bu hayali gerçekleştirmek için büyük çaba harcadığını belirten Fatih Özmen, “Küresel Türk markası olacak ve inşallah Cumhuriyetimizin 100’ncü yılı olan 2023’de göklerle buluşacak Türk mühendisleri tarafından tasarlanıp Türkiye’de yönetilecek bir Türk markası olan bölgesel yolcu uçağı gerçekleştirmesi azmi ve heyecanı için Türkiye’deyiz. Bunun için her türlü yatırımları yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Ülkemizde hali hazırda var olan Türk havacılığın alt yapısını tamamını kullanacağız. Türk markası uçağımız Türk havacılık sektörünün gururu olacaktır ve el birliğimiz ile yöneteceğiz” dedi.

TÜRK MARKLARIYLA ÇALIŞACAĞIZ

Türkiye’de kurdukları TR-JET uçak üreticisi olmak için çalışmalara başladıklarının altını çizen Özmen, “TR-JET firması bu ürünlerin mesela Boeing, Airbus gibi montoj haklarını yapacak olup diğer tüm işleri TAİ başta olmak üzere diğer Türk firmalarına dağıtacaktır. Küresel Türk markası olarak göklerle buluşacak hepimizin gurur kaynağı olan uçağımız 70 kişilik. ABD’de uzman kuruluşlara yaptırdığımız Pazar araştırması sonucu Dünya’da havacılık sektöründe 2025 yılı sonrasında bölgesel yolcu uçaklarına ihtiyaç duyulacaktır tespitinde bulundu. Bunun üzerine 70 kişilik bölgesel uçağı yapmaya karar verdik. Bu segmentte dünyada 4000 uçak uçuyor ama üretilen uçak sıfır. Çünkü hep eski uçaklar ve bakım üzerine bu Pazar girilmesine uygundu.

35 SENE ÖNCE HAYALİMİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN KIRŞEHİR’DEN ABD’YE GİTTİK

Rüyamı gerçekleştirmek için 35 sene önce Kırşehir’den ABD’ye elektronik mühendisi için yüksek tahsil yapmaya gittik. Gittiğimde sadece elimde bir sırt çantası ve bisiklet vardı. İkimiz de ne para vardı ne fazla imkan vardı. Bu rüyayı gerçekleştirmenin azmiyle senelerce çok uğraştık. Allah yardım etti bize tahmin edemeyeceğimiz boyutta başarı nasip etti. Neredeyse sıfırdan başlayarak 10-15 kişilik küçük bir şirketin 20 sene içerisinde dünya çapında başarıya ulaştık. 2 milyar dolarlık bir bütçeye sahip bir konuma geldik. ABD’de 33 eyalette Avrupa’da bir çok şehirde Uzay havacılık teknolojisi konusunda faaliyet gösteriyoruz. Uzay aracından, uydulardan, roket sistemlerine kadar özel ihtisas alanlarına sahibiz. Benim eşimle birlikte Allah’ın takdiriyle ABD’de bazı imkanlarımız oluştu. Bu imkanlar neticisinde hayal edemeyeceğimiz maddi imkanlara geldik. Bizler artık şan şöhret para kazanmak için değil ülkemize yatırım yapmak gibi bir arayış içerisiydeyiz. Bizim en büyük hayalimiz Anadolu çocukları olarak Kırşehir’den  ABD’ye gitmiş birileri olarak dönmeden ülkemizde kalıcı bir eser bırakabilmek istiyoruz. Böyle uzun bir yol geldikten sonra şimdi tecrübe ve imkanlarımızı Türkiye’ye ve Türk gençlerine aktarmak için çalışıyoruz”.

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN