Bir saatte gördüğüm Belediye Başkanı

6 Ocak 2017
Bir saatte gördüğüm Belediye Başkanı

Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’ye rutin olarak yaptığını söylediği lakin benim 5 yıldır ilk defa denk geldiğim okul gezilerinden bir tanesinde denk geldim. Tam bir saat hiç soru sormadan pür dikkat konuşmasını dinledim.

Açıkçası her siyasetçi gibi etkisi altına alabilen bir konuşma stili var. Ama diğerlerinden farklı olarak konuştukça samimileşen, samimileştikçe de daha sıcak bir ortam yaratan beyefendi bir kişilik gördüm.

Kısa bir hoşbeşten sonra mâlum olan bir kaç konuya değindi.
İlk başlık Kırşehir’in alt yapısı için yapılan çalışmaların verdiği, kendi deyimimle -tahammül sınırlarını zorlayan- rahatsızlıktı doğal olarak.
Açıklaması ciddi, yapıcı ve bir o kadar da manidar oldu. Zor bir işe kalkıştığını ve hiçbir başkanın yapmak istemeyip benden sonrakiler uğraşsın dediği bir işe kalkıştığını ifade etti. Ve eskisinden kat be kat düzgün cadde düzenlemesi yapılacak dedi. Buraya kadar her şey çok normal ve umut verici.
Çünkü hava şartlarının durumuna göre haziranda başladıkları iş, mart ayında bitecekmiş. Hadi inşallah dedim içimden.
Lakin aklımdaki soru şu oldu: Madem hava şartları bu durumu bu kadar etkiliyorsa neden haziranda başlandı, onu bilemedim işte?
***
Samimiyetini nereden anladım? Şöyle ki harikulade bir özeleştiri yapma becerisi var, kayda değer ve etkileyici buldum. Çünkü yaptığı çalışmaları harfi harfine anlatırken aynı zamanda gerek kendisinin gerekse mensubu olduğu partinin kısmen de olsa eksikliklerini ve bazı yanlış politikalarını söylemekten hiç çekinmedi. O vakit anladım ki körü körüne değil, göre göre iş yapmaya çalışan bir Başkan profiline sahip.
Lakin aklımdaki soru şu oldu: Madem eksiklikler bu kadar aleniyken, neden bunları biz söyleyince düşman oluyoruz, onu bilemedim işte? Lütfen tenkit edilmekten korkmasın kimse. Eleştiri insana zarardan çok yarar katar.
***
Başkan’ın yakındığı bir diğer konu da yine dikkatimi çekti. Sürekli olarak kendisinden torpil istemeye gelen vatandaşların olduğunu bu durumdan rahatsız olduğunu -Günahı sevabı kendisinin- ve bu suçun sistemde olduğunu söyledi. Kesinlikle katılıyorum bu sözlerine. Bizi sistem gerçekten bu hale getirdi, çok haklı.
Lakin aklımdaki soru şu oldu: Sistemin bizim kölemiz olması gerekirken neden biz sistemin kölesi olduk? Ve neden hâlâ çok yerde yandaş bulma derdindeyiz? Liyakat öldü mü? Yoksa ‘Sisteme’ bu kadar yüklenerek bir sistem değişikliğinden (başkanlık maşkanlık) mi dem vurdu, onu bilemedim işte?
***
Velhasıl hayli geç olsa da (yaklaşık 5 yıl kadar) sayın Başkan’ı dinleme fırsatı buldum, eğrisiyle doğrusuyla yazdım ve tarafsızlık içinde, Kırşehir’de yaşayan ve Kırşehirlinin evlatlarına emek veren vatandaş olarak aktarma gereği hissettim.
İyi gibi ama yetmez düşüncesini salık vererek çalışmalarında kendisine başarılar dilerim. En büyük dileğim de sözlerindeki samimiyeti icraatlarında da göstermeye devam etmesi olacaktır.
Hoş kalın.
YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN