ÇEMAŞ’TA Sesini Çıkaran İşten Atılıyor

21 Nisan 2018
ÇEMAŞ’TA Sesini Çıkaran İşten Atılıyor

ÇEMAŞ’ta son dönemde sözleşmeleri bitmemesine rağmen işçilerin işten çıkarılmaları büyük tepki çekiyor.

Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu ÇEMAŞ’ta taşeron şirketin yemek, servis ve maaş hizmetlerinde yaşattığı sorunların çözümü için yaşanan sıkıntıları gündeme getiren Çemaş’ın Baş Temsilcisi Fahri Doğan, İşçi Temsilcisi Alper Yağmur ve kendilerine yakın 9 arkadaşları işten çıkarıldı.

SENDİKA İŞÇİLERDEN DEĞİL İŞVERENDEN YANA TAVIR ALIYOR

Çemaş’ın Baş Temsilcisi Fahri Doğan “10 yıldır Birleşik Metal-İş üyesiyim ve ÇEMAŞ’a yıllarını veren işçi olarak hiçbir gerekçe gösterilmeden işime son verildiğini öğrendim. Bunca emeğimizin karşılığı bu muydu?” diye tepki gösterdi.

Geçtiğimiz günlerde fabrikada bir hırsızlık olayı yaşandığını hatırlatan Doğan, “Fabrikada üzücü bir hırsızlık olayı oldu. Bu durumdan ötürü iki işçi ile birlikte iki müdürün işine son verildi. Bizim bu durumla hiçbir alakamız yok. Sonra Birleşik Metal-İş tarafından temsilcilik görevinden alındım. Ve yaklaşık bir hafta önce patron işten attı. Sendika yönetimine muhalif bir görüntümüz olması dolayısıyla aklımıza kötü şeyler de gelmiyor değil” diye konuştu.

Birleşik Metal-İş Şube Başkanı Rasim Gündal’ın “İş Kanunu’nun verdiği yetkiye dayanarak görevden alıyoruz” dediğini belirten Doğan şöyle devam etti: “İşçiler, yemekler ve servis konusunda sürekli sıkıntılar yaşandığını biliyoruz. Maaşlar sürekli gecikmeli yatıyor. İşçi sağlığı ve güvenliği konusunda bir ilerleme yok. Sürekli sendika ile bunlara karşı tepki gösterelim, taleplerimizi dile getirelim diye görüşmeler yaptık. ÇEMAŞ’ta geçmiş dönemlerde toplu işçi kıyımları yaşandı. Sendika hiçbirinde adım atmadı. Sözleşme dönemleri olsun, işçilerin tamamının hakları için ortak bir çalışmayı istediğimizde isteksiz davrandı.”

“Şube Başkanı Rasim Gündal fabrika önünde görevden alındığımı söylerken, arkadaşlar tarafından tepki gösterildi. Türk Metal bu olaydan sonra örgütlenme faaliyetine girişti deniliyor. Peki, mücadeleci olduğunu söyleyenler bu olayla ilgili ne yapacak?” diye konuştu. Sürece ilişkin Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’yu aradığını belirten Doğan, “Adnan Serdaroğlu ile diyalogumuz çok iyiydi. Fakat telefonlarımı açmadı. Genel Eğitim Sekreteri Seyfettin Gülengül’ü aradım. Şube yöneticilerinin sendikadan istifa etmemi istediğini anlattım. Gülengül, ‘Rasim’in böyle bir yetkisi yoktur. Senin de hiçbir suçun yok. Bir sorun olmayacak’ dedi. Bu görüşmeden iki gün sonra işime son verildi” dedi. Hiçbir sendikacının aramadığını belirten Fahri Doğan, “Sendikalar işçilerindir. Hele ki Birleşik Metal-İş gibi mücadeleci olarak bilinen bir sendika işçileri yarı yolda bırakamaz. Bu süreçte hukuksal ve diğer işlemlerde bulunacağım” dedi.

MAAŞLAR GÜNÜNDE YATMIYORDU DİLE GETİRDİK İŞTEN ATILDIK

4 Yıldır İşçi Temsilcisi olarak çalışan Alper Yağmur ise “Genel Müdür ile işçilerin hakkı için maaşlar konusunda baya tartışma yaşadık. Maaşlar gününde yatmadığı için eylemler yapıldı. Biz mücadele ettik ve maaşlarımız gününde yatmaya başladı. Genel müdür bunun hesabını sana soracağım dedi, bunun sonunda işimden oldum. Sendika da buna tepki göstermedi. Sendikanın onaylamadığı hiçbir temsilci işten atılamaz. İşime son verdiler. Holding toplantı yapmış ve bu toplantısında bu adam Fabrikayı sürekli eyleme götürüyor, sözleşme var, bu fabrikayı greve götürür diyerek toplantı düzenlemiş. Holding de bu adamın işine son verin, işçilere gözdağı olarak böyle bir karar alınmış. Bu karar aldıktan sonra Sendika hiç bir şekilde tepki göstermeyip, belli bir ücret verip bana imzalatıp bizi geri çekmeye çalışıyorlar.

BİZE YAKIN OLANLARI DA ATTILAR

Ben davamı sendika avukatı değil kendi avukatıma verdim. Mücadelemize devam edeceğiz. İşten çıkarılalı 25 gün oldu. Önce işten çıkarmaya benden başladılar, tepkilere baktılar sonra Baş Temsilcinin temsilciliğini alarak, Bir hafta sonra iş hakkını fes ettiler. Ben davamı açtım.  Baş temsilcimizde davasını açacak. Bu şekilde mücadelemiz devam edecek ve Çemaş’ta ki işçi arkadaşlarımız bizimle beraber. Biz bu mücadeleyi sözleşmeye kadar yetiştirmeye çalışacağız ve sözleşmeye beraber gireceğiz. Diğer işçiler ise korkarak gidiyor. En yakın arkadaşım Çemaş’a çok faydalı olmasına rağmen bana yakın diye işten atıldı. İnsanlar da onlar atıldıysa bizde atılırız diye tedirginler.Maaşlar gününde yatmıyordu, maaşların gününde yatması için büyük çaba harcadık ve günün de yatmasının sağladık. Bir takım şeyler düzelttik ama büyük bir mücadele verdik. Sendika da işveren ile birlikte olduğu için bu kadar kolay bir şekilde bizleri işten çıkardılar.Çemaş’a tekrar dönüp aday olacağım. Ama şube ben seni aday yapamam diyor. Sözleşme öncesinde insanlar için en iyi Taslağı hazırlayıp sözleşemeye gireceğim ve mücadeleye devam edeceğim. Hiçbir teklifi kabul etmedik ve geri çekilmek yok.” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN