Dünya Tarihine Yön Veren Türkler

26 Ocak 2018

Dünya tarihine yöne veren millettir ; Türkler…

”Türkler pek farkında değil ama Avrupalılar şu gerçeğin farkındadır. Tarihten Türkler çıkarılırsa ortada tarih diye bir şey kalmaz.”demiş Alman Fritz Neumark.

Peki dünya tarihine yön vermiş bu milletin , tarihe en çok damga vuran komutanları ve liderleri kimdi ? Sizler için derledik.

METE HAN  ( OĞUZ KAĞAN )

Türk Ordusunun temellerini atan Metehan babası Teoman’ın yerine Hun İmparatorluğu’nun başına geçti.Türkleri tek bayrak altında toplayan ilk Türk hükümdarı olan Mete Han , Çin’e sayısız akınlar düzenledi.Kendi ülkesinden kat kat daha fazla nüfusa sahip olan Çin’i vergiye bağladı.Çin, Türk akınlarını durdurmak için Çin Seddini inşaa etti.Metehan hiç bir zaman Çin’i doğrudan kendisine bağlamak istemedi, nedeni ise Türklerin Çinlilerden etkilenerek asimile olmalarını istememesiydi.

ATİLLA 

Avrupa’nın ”Tanrının kırbacı” diye tanımladığı Atilla Avrupa Hun İmparatorluğu’nun başına geçtiğinde güneyde Doğu İmparatorluğu ve Batı’da Batı Roma İmparatorluğu bulunuyordu.Doğu Roma İmparatorluğu’nu vergiye bağlayan Atilla , Batı Roma İmparatorluğu’nun başkenti Roma kapılarına dayandığında , Papa önünde eğilerek Roma’yı fethetmemesi için kendisine yalvardı.Türkler’den kaçan bugünkü Avrupa devletlerinin ataları , kavimler göçüyle hem Avrupa’da ki tüm dengeleri alt üst ettiler hem de Orta Çağ’ın başlamasına neden oldular.

 

BUMİN KAĞAN

Türk adıyla kurulan ilk Türk Devleti olan ”Göktürkler’in” kurucusudur.Türkleri Metehan’dan sonra ikinci kez tek bayrak altında toplamıştır.Bununla ilgili Kültigin Yazıtında şöyle der, ”“Üstte mavi gök, altta yağız yer kılındıkta, ikisi arasında insan oğlu kılınmış. İnsan oğlunun üzerine ecdadım Bumin Kağan, İstemi Kağan oturmuş. Oturarak Türk milletinin ilini töresini tutuvermiş, düzenleyi vermiş. Dört taraf hep düşman imiş. Ordu salarak dört taraftaki milleti hep almış, hep tâbi kılmış. Başlıya baş eğdirmiş, dizliye diz çöktürmüş. Doğuda Kadırkan ormanına kadar, batıda Demir Kapı’ya kadar kondurmuş. İkisi arasında pek teşkilâtsız Göktürk öylece oturuyormuş.”

ALPARSLAN

Türklere Anadolunun kapılarını açan dolayısıyla yüzlerce yıldır devam eden Bizans İmparatorluğu’nun da yıkılışını hızlandıran Türk Hükümdarı.50 bin kişilik Türkmenlerden kurulu ordusuyla 200 bin kişilik Bizans ordusunu dize getiren Alparslan, Anadolu’nun fethi için Türk Beylerine emir verdi ve Anadolu hızla Türkleşmeye başladı.

BAYBARS

Kıpçak Türklerinden olan Baybars, moğollarla yapılan savaşta esir edilerek Anadolu’ya getirilerek önce Sivas’da satıldı.Buradan Mısır’a götürülen ve köle olarak satılan Baybars orduya katıldı.Baybars buradan Sultanlığa kadar yükseldi.O güne dek yenilmeyen Moğolları Ayn Calut’da dize getirdi ve İslam Dünyasını moğol zulmüne uğramasını önledi.Bir taraftan Haçlılarla bir taraftan Moğollarla mücadele eden Baybars , tarihte ”Çılgın Türk” olarak anıldı.

TİMUR

300 kişilik kuvvetiyle 10 bin kişilik orduyu yenmiş bu savaşta da sakat kaldığı için tarihte adı aksak Timur’dur.Yenilmez ünvanına sahip nadir komutanlardandır.Hindistan’ı ve İran’ı fethederek Osmanlı Devleti ile komşu oldu.Ankara Savaşında Yıldırım Beyazıt’ı yenerek Osmanlı’yı duraklama dönemine soktu.Altınordu Devleti’ni de yenerek yıkılışını hızlandırdı.Timur yenilmezdi ancak Türk Devletleri ile olan mücadelesi onların zayıflamasına ve yıkılmasına neden oldu.

FATİH SULTAN MEHMET

Çağ açıp çağ kapatan , Avrupalıların ”Büyük Kartal” dediği koca Türk Hükümdarı Fatih Sultan Mehmet öldüğünde günlerce kiliselerde zafer çanları çalmıştı.İstanbul’u alarak Bizans İmparatorluğu’nu tarihe gömen Fatih , Avrupa’da sayısız zaferler elde ederek Doğu Avrupa’yı dize getirdi.

YAVUZ SULTAN SELİM

8 yıllık hükümdarlığı süresince Osmanlı Topraklarını 3 katına çıkarmış , kutsal toprakları Osmanlı Devleti’ne katmışdı.İran’ı yenilgiye uğratarak , Batıda ki seferlere altyapı oluşturdu.Osmanlı Hazinesi en çok onun döneminde doldu.Ancak Şark Çıbanı hastalığı yüzünden hayata gözlerini yumdu.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK 

Türk Milleti’ni yok etmek ve tekrar Orta Asya’ya gönderme planları yapan Emperyalistlerin tüm hayallerini ve planlarını bozguna uğrattı.Böylece Emperyalistlerin bütün planlarını alt üst etti.Kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyeti hem 2000 yıllık Türk Devleti yıkılmadı.Türkiye Cumhuriyeti , Emperyalistlerin önündeki en büyük engel.

 

 

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

Dünya Tarihine Yön Veren Türkler

26 Ocak 2018
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN