Kırşehir , ”3 Milyon Doların” Kurbanı mı ?

1 Ocak 2018
Kırşehir , ”3 Milyon Doların” Kurbanı mı ?

Türkiye deprem haritası 21 yıl sonra güncellendi.Haritada en radikal değişiklik Kırşehir’de yapıldı.1. derece deprem bölgesinden en risksiz bögelerden birisi olan Kırşehir Gazeteci Avşar Cihan’a göre daha önce yapılan bir yanlışın kurbanı…

ODTÜ, Boğaziçi, Akdeniz, Çukurova, Sakarya Üniversitesi, Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü ve AFAD yetkililerinin çalışmalarıyla hazırlanan harita Bakanlar Kurulu’na sunulacak.Haritada en radikal değişiklik Kırşehir’de yapıldı.Daha önce 1. derece deprem bölgesinde yer alan Kırşehir’in risk oranı ciddi oranda azaltıldı ama yeni haritada dikkat çeken çok önemli yeni bir işlem uygulanacak.Buna göre ; haritada deprem riski sadece il olarak değil , ilçe ilçe köy köy , mahalle mahalle hatta pafta pafta şeklinde değerlendirilecek ve buna göre de yapılacak olan inşaatlar için statik hesaplanacak.Yapılan bu değişiklik ile birlikte Kırşehir’de yapılacak binalar için uygulanan statik hesaplar ile ilgili de tüm dengeler değişecek.Kırşehir ve diğer ilçe belediyelerinin yeni uygulama ile ilgili yeni alınacak ruhsatlarda değişikliğe gidip gitmeyeceğini ise ilerleyen günlerde göreceğiz.

KIRŞEHİR’E YAPILACAK OLAN YATIRIMLARIN ÖNÜNE GEÇİLDİ

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Kırşehir’in usta ve deneyimli gazetecesi Avşar Cihan ise konuya farklı bir boyut kazandırdı. İstanbul ve Düzce depremlerinin olduğu 1999 yılında, dönemin Belediye yönetimi tarafından kaynak bulma amacıyla Kırşehir’i 1. deprem bölgesine aldırarak 3 milyon dolar civarında bir teşvikten faydalandıklarını ancak daha sonra Kırşehir’in 1. deprem bölgesine alınmasıyla birlikte birçok yatırım yapılmasının önüne geçildiğini belirtti.Avşar  Cihan bu durumun Kırşehir’e yapılacak olan yeni yatırımların önüne engellediğini aynı zamanda bu tarihten sonra yapılan inşaatlarda 1. deprem bölgesine göre hareket edildiği için yatırımcıları ciddi anlamda zarara uğrattığını dile getirdi.Avşar Cihan Kırşehir’in 1. deprem bölgesinde olmadığını , yeni harita ile birlikte bu durumun düzeltildiğini ve Kırşehir’e yapılacak yeni yatırımların önünü açılacağına inandığını belirtti.

EN BÜYÜK DEPREM 1938 YILINDA YAŞANDI

Kırşehir’de depremlerin en fazla yaşandığı bölgenin Çiçekdağı ve çevresi olduğu biliniyor. Bölge sık sık hafif şiddetli depremlerle sarsılıyor. Yaklaşık 2 yıl önce Çiçekdağı’da meydana gelen 5.4 şiddetindeki deprem büyük paniğe neden olmuştu. Bu depremde herhangi bir can kaybı yaşanmasa da, Kırşehir’in deprem gerçeği bir kez daha gözler önüne serilmişti. Kırşehir en yıkıcı depremini 1938 yılında yaşadı. 19 Nisan 1938 Pazartesi günü saat 10.59’da 6.7 şiddetinde meydana gelen depremde, 3 bin 680 civarında yapı yıkılırken, birçok yapı hasar görmüştü. 149 kişinin ölümüne ve 211 kişinin de yaralanmasına neden olan deprem öyle şiddetli olmuştu ki; Kastamonu, Amasya, Sivas, Konya, Eskişehir ve Ankara’da hissedilmiştir. O tarihe kadar deprem riskinin en az olduğu yerlerden olan Kırşehir artık Birinci Derece Deprem Bölgesi haline gelmişti.

 

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN