18 Kasım 2016

Kırşehir Neden Önemli ?  (Foto-Haber)

Her şehrin kendisine ait mutlaka önemli bir değeri vardır.Kırşehir ise aslında farkında olmadığımız kültürel,ekonomik birçok değere ve potansiyele sahip.Tabi ki bu farkında olmayışımız bu değerleri avantaja çevirmemize ve şehre katkı sağlamamıza engel oluyor.Nedir Kırşehir’i önemli kılan bu değerler ?

9631ba6fa9c628c-small

Selçuklu Şehri

selcuklu

Kırşehir Anadolu Selçuklu Devleti’nin en önemli şehirlerinden birisi hatta o dönemin Konya’dan sonra 2. önemli şehir konumunda.Tabi bu durum şehre Selçuklu dönemine ait birçok yapıt kazandırmış.Hem kültürel olarak hem de tarihi dokusu olarak Selçuklu Şehri kimliğine saihp bir şehir ; KIRŞEHİR.

 

Ozanlar, Erenler Diyarı

ozanlik

Türkler Anadolu’ya akın ederken bir taraftan da dini ve kültürel değerlerini de Anadolu’ya aktarmış.İşte bu geleneğin en önemli öğeleri olan ozanlar ve erenleri ile adeta bu kültürün başkenti ; KIRŞEHİR.

 

Ahilik’in Başkenti

ahilik

”Türkler ticaret bilmiyor.” diyenlere verilecek en güzel cevap Türklere has Ahilik Kültürü’dür.Ticaret ve Ekonomiye Türk usulü prensip ve kimlik kazandıran Ahilik’in başkenti de ; KIRŞEHİR.

 

Tarım Havzası

seyfe

Türkiye’nin önemli tarım ve su havzalarından birisi olan Malya ovası ve verimli arazileri ile birlikte adeta tahıl deposu olan bununla birlikte hayvancılıkta da ilk sıralarda yer alan bir şehir; KIRŞEHİR.

 

Geçiş Güzergahı

yol

Anadolu’nun tam ortasında Doğu ile Batının, Kuzey ile Güneyin adeta kesiştiği noktada yer alan ve aslında tüm ticaret ve ulaşım ağının kesiştiği noktadır ; KIRŞEHİR.

 

Jeotermal Zengini

jeo

Çok önemli bir kaynak olan Jeotermal hem enerji alanında kullanıldığı gibi sağlık turizmi için de önemli bir kapı.Birçok Jeotermal kaynağa sahip bir şehir ; KIRŞEHİR.

 

Eğitimde Marka

fen

Kültürel değerleri zengin olan şehrin eğitime önem vermesi de tabi ki normal.Üst üste aldığı başarılar ve yetiştirdiği binlerce devlet adamı,bilim adamı olan bir şehir ; KIRŞEHİR.

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

18 Kasım 2016
Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN