20 Kasım 2017

7 Haziran’da genel seçimlerindede AK Parti umduğu sonuç alamamış ve hükümet kurulamadığı gerekçesiyle  1 Kasım’da tekrar sandığa gidilmişti.İlk seçimde Kırşehir’den 1 AKP’li 1 de MHP’li vekil çıkarken , 1 Kasım seçimleri öncesinde AK Parti bu kez Mikail Arslan’ı aday göstererek seçime girmiş ve AK Parti 1 kasım genel seçimlerinde Kırşehir’den 2 vekili almayı başarmıştı.Bu başarının arkasında ki en önemli faktörlerden birisi de seçimler öncesinde Kırşehir’de yapılacağı vaat edilen projelerdi.Bu projelerin bir kısmı gerçekleşti , bir kısmı hala proje aşamasında bir kısmı ise rafa kalkmış durumda.İşte 1 Kasım genel seçimleri öncesinde Kırşehir’e vaat edilen projeleri ve şu anki durumlarını sizler için derledik.

ŞEHİR İÇİ TRAMVAY HATTI

En çok ses getiren projelerden birisi de  ”Şehir içi Tramvay hattı” olmuştu.Ancak proje unutuldu.

ÇEVRE YOLU

4 Noktaya katlı Kavşak ile birlikte Çevre Yolunu tamamlayacağız denilen proje ile ilgili çalışmalar devam etse de herhangi bir somut adım henüz atılmadı.

NE ASKERİ EĞİTİM KIŞLASI GELDİ NE DE ASKERİ BİRLİK

Kırşehir’de askeri eğitim Kışlası projesi de ses getiren projelerdendi ancak o da unutulan projelerin arasında yerini aldı.Hatta 15 temmuz sonrasında Kırşehir’e getirileceği söylenen Askeri birlik vaadi de tarihte ki yerini aldı.

YÜKSEK HIZLI TREN’İN GELMESİNİ DÖRT GÖZLE BEKLİYORUZ

Kırşehirlilerin yolunu dört gözle beklediği projelerden olan ve Samsun ve Mersin limanlarını birbirine bağlayacak, Kırşehir’den de geçecek olan yüksek hızlı tren hattının ihalesinin yapılması bekleniyor.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE 2 BİN KİŞİLİK YURT PROJESİ UNUTULDU

Şehir merkezinde yapılacağı söylenen 2 bin kişilik yurt kompleksi de unutulmaya yüz tutan projelerden… Kırşehir’de öğrenciler için yapılan apart ve yurtlar ise genellikle özel teşebbüsler yoluyla yapılıyor.

KIRŞEHİR-KAPADOKYA HAVALİMANI YOLU HALA YAPILACAK

Kırşehir’e 86 km uzaklıkta ki Kapadokya Havalimanına ulaşımı 56 kilometre ve  30 dakikaya indirecek olan yol projesi tamamlandı.2017 yılı içerisinde ihalesi yapılması planlanan projenin 2018 yılında yapım çalışmalarına başlanması planlanıyor.

YAMULA SULAMA PROJESİ’NİN ”P” Sİ YOK

2017 yılı içerisinde hayata geçmesi planlanan ve Kırşehir ile birlikte 4 ile hayat verecek sulama projesi çalışmaları devam etse de ,projenin Kırşehir ayağı olan Boztepe , Çiçekdağ ve Akpınar’da projenin henüz ”P” si yok !

AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ EK BİNASI

Yakın zamanda tamamlanan Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ek binası projesi biten projelerden…

TARİHİ UZUN ÇARŞI CANLANDIRILACAKTI AMA …

Cephe tasarımı ve bedesten projesini de içine alan uzun çarşıyı canlandırma projesini bırakın bir kenara uzun çarşı esnafı alt ve üst yapı çalışmaları ile birlikte olumsuz piyasa koşulları ile uğraşıyor.

KENT PARK’E KARDEŞ PROJESİ

İkizarası ”Doğa Park” projesi ile ilgili ortada bir proje var ama somut olarak atılmış bir adım yok.

KIRŞEHİR’E YENİ ÖĞRETMENEVİ 

Yıkılacak olan Kırşehir Öğretmenevi’nin yerine yapılacak yeni öğretmen için ilk düşünülen yerlerden birisi Milli Eğitim Müdürlüğü ile Mehmet Akif Ersoy Lisesi binalarının yeriydi ancak bu binaların yerine uygulamalı turizm oteli açılacağı bildirildi.

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON MERKEZİ PROJESİ

100 Yataklı yapılması planlanan fizik tedavi rehabilitasyon merkezi için Ahi Evran Üniversitesi ile koordineli yürütülen çalışmalar henüz proje aşamasında.

KIRŞEHİR KAPLICA MERKEZİ OLUYOR DENİLDİ AMA

Termal Tatil Köyü kurulacak , Karakurt Hamamları restore edilecek denilen projede Karakurt Kaplıcaları için yeni bir otel yapılması kararlaştırıldı ve İhalesi yapıldı.Yeni otelin yapımına 2018 yılı içerisinde yapılması planlanıyor.Yapılacak olan termal köy için ise herhangi bir adım atılmış değil…

 

KOCABEY KAVAKLIĞI TATİL KÖYÜ PROJESİ

Bu projede unutulmaya yüz tutan vaatlerden birisi …

GÜNEŞ ENERJİSİ TARLALARI KURULACAK

Enerjide dev hamle adıyla tanıtılan proje ile ilgili atılmış herhangi bir devlet teşebbüsü yok ancak Mucur ve Kaman’da özel teşebbüslerle yürütülen Güneş Enerjisi Tarlaları ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

HAYVANCILIK ORGANİZE BÖLGELERİ OLUŞTURULACAK

Kırşehir’i hayvancılığın merkezi yapacak olan organize hayvancılık bölgeleri için somut bir adım yok , bunun dışında Kırşehir’de özel teşebbüsler aracılığıyla çok sayıda mandıra ve tesis açılmış durumda…Kontrolsüz şekilde ruhsat verilen mandıraların bazıları çevrede kötü koku ve görüntü oluşturmuş durumda …

BUĞDAY BORSASI

Yine Tarım ve Hayvancılık ile ilgili bir proje daha…Bu vaatten de her hangi bir haber alınamıyor.

KIRŞEHİR-TOKLUMEN YOLU GENİŞLETME VE İYİLEŞTİRME PROJESİ

Birçok kazaya davetiye çıkaran bu yol ile ilgili çalışmalar geçtiğimiz günlerde başladı.Savcılı’ya kadar genişletilecek yol, bölge için büyük önem arz ediyor.

15 BİN KİŞİLİK ŞEHİR STADYUMU

En iddialı projelerden birisi olan Şehir Stadı projesi ile ilgili en son şubat ayında yer arayışı yapıldığına dair bir açıklama yapıldı.Yer bulunursa proje hazırlanacak , ancak henüz yer bulunabilmiş değil…Stadyumun yapılması kaçınılmaz çünkü Ahi Stadyumunun olduğu yere Kırşehir Belediyesi hizmet binası yapılacak.

KIRŞEHİRSPOR A.Ş. KURULACAK KIRŞEHİRSPOR 3. LİGE TAŞINACAK

Kırşehirspor A.Ş bilinmez ama Kırşehirspor , Kırşehir Belediyespor oldu . 3. Lig hayallerimiz ise hala devam ediyor.

1200 DÖNÜMLÜK ALANA TABİAT PARKI

Bu projede gerçekleştirilen projelerden , geçtiğimiz yıl Aşıkpaşa tabiat parkı hizmete girmişti.Tabiat parkı ile ilgili çalışmalar ise devam ediyor.

YENİ HÜKÜMET KONAĞI

Yıkılan eski binanın yerine yeni yapılacak hükümet binasının yeri ile ilgili  yeri ile ilgili birçok tartışma yapıldı ama sonunda Ankara Caddesi esnafı galip geldi.Proje ihalesi yapıldı ve eski yerine yapılacak.Projeye 2018 yılı içerisinde başlanması planlanıyor.

KIRŞEHİR KÜLTÜR VE KONGRE MERKEZİ

5000 Kişilik olacğaı belirtilen kongre merkezinin ismi o dönemde ”Ahi Evran kongre , spor ve kültür merkezi” idi , eğer Kırşehir başka bir kongre ve kültür merkezi yapılmayacaksa , ”Neşet Ertaş Kültür Merkezi” ile bu söz de tutulmuş durumda.

ÇAĞRI MERKEZİ KURULACAK

200 Kişiye istihdam sağlayacağı belirtilen ”Çağrı Merkezi” ile ilgili herhangi atılmış bir adım yok ancak Kırşehir’de özel teşebbüs ile kurulan bir çağrı merkezi açıldı ama 200 kişi de istihdam etmiyor.

BİYOGAZ TESİSİ 

Kırşehir’de ki hayvancılık alanlarındaki atıkların doğalgaza dönüştürülmesi için planlanan Biyogaz Tesisi için imzalar geçtiğimiz aylarda atıldı.Eğer proje gerçekleştirilirse hem çevre kirliliği hem de enerji ile ilgili büyük bir adım atılmış olacak.

TERMAL SERACILIKTA ULUSLARARASI YATIRIM

500 kişinin istihdam edileceği söylenen ve termal seralarda yetiştirilecek olan orkidelerden de haber alınamıyor.

AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİ ALIMINA BAŞLAYACAK

Kırşehir için büyük Türkiye için olağan bir adım olan tıp fakültesine öğrenci alımına geçtiğimiz yıl başlandı.

ÇADIR MÜZESİ

Orta Asya Türk Kültürü Kırşehir’de canlanacak adıyla tanıtılan proje ile ilgili atılmış her hangi bir adım yok…Daha çok milliyetçi seçmene hitap eden bu projede yerine getirilmemiş bir vaat olarak yerini almış durumda.

GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ

Kapalı cezaevinin yerine yapılması planlanan güzel sanatlar fakültesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor ancak proje aşamasında . Mucur yolu üzerine taşınacağı söylenen kapalı cezaevinin yerine yeni cezaevi yapılacak ancak Hızırağa mevkiine …

ÜNİVERSİTE YENİ FAKÜLTELERLE BÜYÜYECEK

Belki de en çok verilen sözün yerine getirildiği alanlardan birisi de Ahi Evran Üniversitesi’nin büyütülmesi ve yeni fakültelerin yapılması oldu.Kırşehir’de en yoğun çalışmanın olduğu yer Üniversite kampüsü …

ARKEOLOJİ MÜZESİ PROJESİ

Kırşehir’e arkeoloji müzesi yapılmıyor öyle bir projede yok ancak , tarihi kale alanına arkeopark yapılması için gerekli çalışmalar yapıldı.

300 YATAKLI YENİ HASTANE BİNASI

Özellikle mülteciler ile birlikte uzun kuyrukların oluştuğu hastane için iyi bir alternatif olacaktı ama bu konuda da atılmış somut bir adım yok , Morfoloji binası ile ilgili Üniversite bazında proje çalışmaları devam ediyor.

ENGELLİLER İÇİN GÜNDÜZ BAKIMLI MESLEKİ EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ

Engellilere yeni mutluluk alanları açıyoruz sloganıyla duyurulan proje noktasında herhangi bir kıpırtı yok ,açılan rehabilitasyon merkezleri var ancak  hepsi özel teşebbüs…

YAŞLILARA BUTİK KIŞ KAMPLARI

Tüm ilçelere de kurulacağı belirtilen bu butik kış kampları ile ilgili bırakın ilçeleri Kırşehir’de bile bir çivi çakılmış değil !

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ YENİ HİZMET BİNASI

Yeni Emniyet Müdürlüğü binası ihalesi yapıldı ve yapım çalışmalarına da başlanıldı.Henüz tamamlanmadı ama verilen sözün yerine getirildiği projelerden …

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM KOMPLEKSİ

İçerisinde başta Halk Eğitim Müdürlüğü , Turizm ve Otelcilik Lisesi Termal Uygulama oteli ve öğrenci pansiyonu ve eğitim araştırma merkezinin milli eğitim müdürlüğü binasını da bulunduracak proje ile ilgili atılacak adımlar değişti.Termal Uygulama Oteli Milli Eğitim Müdürlüğü ile Mehmet AKif Ersoy Lisesi arazisi üzerine yapılacakken , Milli Eğitim Müdürlüğü ise önceden FETÖ’ye ait olan dershane ve yurt kompleksinin olduğu binaya taşındı.

BALIK AVCILIĞI ALANI KAMPİNG PROJESİ

Birçok Kırşehirlinin balık tutmak için ilk tercih ettiği yer olan İkizağıl’da yapılması planlanan bu proje de unutulanlar arasında yerini almış durumda…

DOĞALGAZ KOMBİNE ÇEVRİM SANTRALİ

Rönesans Enerji,  Kırşehir’de, 610 MWm kurulu güce sahip Kırşehir Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nin inşası ve işletilmesi projesi için lisans aldı.Ancak henüz proje aşamasında…Yeri konusunda Mucur’a yapılacağı sözü verilmişti ancak şu an belirsizliğini koruyor.

KIRŞEHİR-ŞEREFLİKOÇHİSAR YOLU BÖLÜNMÜŞ YOL OLACAK

Bu da yerine getirilen vaatlerden birisi , Geçtiğimiz yıl açılan yol bölgede yaşayan vatandaşların hayatını oldukça kolaylaştırıyor.

HAYALLER EMLAK KONUT , GERÇEKLER TOKİ

Emlak Konut güvencesiyle bir çok şehirde yapılan prestij konutlarında Kırşehir’e getirileceği sözü verilmişti ancak bunun yerine TOKİ evleri yapılıyor.Ne diyelim ? Hayaller Emlak Konut , gerçekler TOKİ…

TAM TEŞEKKÜLLÜ AFAD YERLEŞKESİ

Kırşehir-Mucur yolu üzerinde kurulması planlanan Afad Kampüsü projesi altı ilçe ile 14 mahalleye acil durumlarda müdahale imkanı verecekti ama şu an stadyum üzerindeki mevcut binasıyla hizmet vermeye devam ediyor.

İL HALK KÜTÜPHANESİ BİNASI

Bu projede söz verilen ve yerine getirilen projelerden… kütüphane binasında sona gelinmiş durumda ilerleyen günlerde açılması planlanıyor.

KERVANSARAY REKREASYON VE DİNLENME TESİSLERİ

Kesikköprü’de bulunan Cacabey Kervansarayı’nda yapılacak rekreasyon çalışması ile birlikte yapılması planlanan dinlenme tesislerinin yerinde de yeller esiyor.Hatta kervansaray şu an berbat durumda…Kesikköprü Kervansarayı’na acil olarak müdahale edilmesi bekleniyor.

KAPALI OLİMPİK YÜZME HAVUZU

Bu söz verildiğinde zaten proje ile ilgili çalışmalar da başlamıştı.Kırşehir Kuşdili Mahallesi’nde güzel bir kapalı yarı olimpik yüzme havuzuna sahip oldu.

YENİ HİZMET BİNALARI

Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi yapılmadı ancak Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü tamamlanmak üzere , SGK binası ise eski yerine yapılacak.

 

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

20 Kasım 2017
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN