Komisyonda Kabul Edildi , 20 Yeni Üniversite Kuruluyor

25 Nisan 2018
Komisyonda Kabul Edildi , 20 Yeni Üniversite Kuruluyor

Mecliste muhalefetin de yoğun eleştirileri altında kabul edilen önerge ile birlikte 4’ü Vakı olmak üzere 20 yeni üniversite kuruluyor.Ahi Evran Üniversitesi ile birlikte birçok üniversitenin isminin başına bulunduğu şehir getirildi.

İŞTE KURULACAK OLAN ÜNİVERSİTELER

Gaziantep Bilim ve Teknoloji, Konya Teknik, Kütahya Sağlık Bilimleri, Malatya Turgut Özal, İstanbul Üniversitesi (Cerrahpaşa), Ankara Hacı Bayram Veli, Sakarya Uygulamalı Bilimler, Samsun, Sivas Bilim ve Teknoloji, Tarsus, Trabzon, Kayseri, Kahramanmaraş İstiklal, Eskişehir Teknik, Isparta Uygulamalı Bilimler, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri. Vakıf: Ankara Medipol, İstanbul Atlas, Semerkand Bilim ve Medeniyet, İzmir Tınaztepe.”2 yıllık ilahiyat önlisans programından mezun olanlara 4 yıllık ilahiyat veya eşdeğer alanlarda lisans tamamlama eğitimi verilecek. Bu eğitimin usul ve esasları ile her yıl tahsis edilecek kontenjanları YÖK belirleyecek.

AHİ EVRAN , ”KIRŞEHİR AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ” OLDU

Önerge ile birlikte birçok üniversitenin isminin başına bulunduğu şehir getirilecek ve resmi olarak da bu şekilde kullanılacak.Ahi Evran Üniversitesi’nin adı “Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi”, Erzincan Üniversitesi’nin adı “Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi” oldu. Ayrıca, Uludağ Üniversitesi’nin adı “Bursa Uludağ Üniversitesi”, Cumhuriyet Üniversitesi’nin adı “Sivas Cumhuriyet Üniversitesi”, Adnan Menderes Üniversitesi’nin adı “Aydın Adnan Menderes Üniversitesi”, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin adı “Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi”, Mustafa Kemal Üniversitesi’nin adı “Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi”; Dumlupınar Üniversitesi’nin adı “Kütahya Dumlupınar Üniversitesi”; Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nin adı “Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi”, Okan Üniversitesi’nin adı “İstanbul Okan Üniversitesi”; Namık Kemal Üniversitesi’nin adı “Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi”, , Mehmet Akif Üniversitesi’nin adı “Burdur Mehmet Akif Üniversitesi”, , Bozok Üniversitesi’nin adı “Yozgat Bozok Üniversitesi” olarak değiştirildi.

 

 

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN