Nişasta Bazlı Şeker , Eşek ve Domuz Eti …

13 Nisan 2018
Nişasta Bazlı Şeker , Eşek ve Domuz Eti …

Bilindiği gibi Şeker Fabrikalarının satış kararının ardından ülkenin dört bir tarafından tepki yükselmiş , satış kararının iptali için 1.5 milyon imza toplanmıştı.

Özellikle nişasta bazlı şeker üreticisi Amerikalı Cargill’in hazırladığı rapora istinaden böyle bir karar alındığına ilişkin haberler sonrasında geri adım atılmış , Türkiye’de zaten çok fazla olan Nişasta Bazlı Şeker kotası %10’dan %5’e çekilmişti.Böylece şeker fabrikalarının satışına verilen tepkiler bir nebze de olsa dindirildi.

Ancak gelin görün ki şeker fabrikalarının satışının ardından alınan karar , Nişasta Bazlı Şeker Kotasının nasıl delindiğini ve insanlarla nasıl dalga geçildiği açıkça gözler önüne seriyor.

Resmi gazetede yayınlanan bakanlar kurulu kararına göre , 20 bin nişasta bazlı şeker ithalatının yapılmasına izin veriliyor ve vergi muafiyeti sağlanıyor.Sadece bu değil ; tabi bal ile karıştırılmış olsun olmasın  suni bal ithalatına da izin veriliyor.

Böylece nişasta bazlı şeker üretimine konulan %5’lik kota delinmiş oldu.

Kararda ayrıca sığır eti ile birlikte sığır, domuz ,koyun ,  keçi , at , eşek,  katır eti ithalatında da gümrük vergisi sıfırlandı.

Yani Türkiye artık gümrük vergisi olmaksızın  domuz, at, eşek etleri ile birlikte Kanserojen şeker diye olarak da bilinen Nişasta bazlı şeker ürünleri (NBŞ) fruktoz ve glikoz ithal edecek.

İşte Alınan O Karar ;

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN