Prof. Dr. Vatan Karakaya , ” Bilimi Sahaya Aktaracağız”

14 Şubat 2018
Prof. Dr. Vatan Karakaya , ” Bilimi Sahaya Aktaracağız”

Türkiye’de sadece 5 Üniversite ile birlikte pilot üniversite seçilen ,12 ilin bağlı bulunduğu KOP Bölgesinin tek pilot üniversitesi olan Ahi Evran Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ile ”pilot üniversite” projesini ve bundan sonra ki süreci konuştuk.

Ahi Evran Üniversitesi gittikçe büyüyor , yeni binalar heni hizmet alanları yapılıyor.Ancak bu gelişim ve değişim sadece bina ile sınırlı değil.Üniversitede Toplam Kalite Yönetimi uygulanıyor ve Türkiye’de ilk kez bir üniversite ”iş akışları akreditasyonu” bakımında kalite belgesi alacak.Cuma günü TSE tarafından Ahi Evran Üniversitesi’ne bir törenle takdim edilecek.Konuya değinen Prof. Dr. Vatan Karakaya, ”Türkiye’de ilk defa bütün iş akışlarını akredite etmiş tek üniversiteyiz.Bunu TSE belgesiyle de belgeledik.Cuma günü ödül törenimiz var.Büyük Üniversiteler bunu bize soruyor.Bu işi nasıl yaptınız biz de aynısını yapalım.Bu bizim iki buçuk senemizi aldı.”

PİLOT ÜNİVERSİTE DE EYLEM KISMINA GEÇTİK

Pilot Üniversite projesinde eylem kısmına geçtiklerini belirten Prof. Dr. Vatan Karakaya, ” Süreç şu an başladı.Bundan sonra 7 proje 4’ü sağlık ve jeotermal bunun içerisinde sera da var.Tarım ve ceviz kısmı için uygulama merkezimiz var bir de önder çiftçilerimiz olacak.

O çiftçileri önce sürekli eğitim merkezimizde eğiteceğiz daha sonra o eğitime dayalı olarak ”Kırşehir’de bitki çeşitliliği” oluşturacağız.Çiftçilerimizle bitki çeşitleriyle denemeler yapacağız ve yeni alışkanlıklar oluşturacağız.Mesela üzerinde çalıştığımız bir  bitki var.O öyle bir bitki ki biçildiğinde yonca görevi görüyor.Bekletildiğinde saman oluyor.Ama samanın da 5 katı proteine sahip.Denemelerini yaptık , üstelik su isteyen bir bitki de değil.Ekimi için nadas bölgelerini kullanacağız.Kırşehir’de sadece nadas bölgelerini kullansak bize yetiyor.Nadas bölgelerinde üretim değeri, protein değeri yüksek yem ürettiğimiz zaman Kırşehir’de tarıma ve hayvancılığa büyük katkı yapacağız.

Bundan sonra sektörle birlikteyiz daha doğrusu Kırşehir’de iş yapmak isteyen herkesle iş yapacağız.Bilimi artık tarlalara , ziraate götüreceğiz, jeotermale götüreceğiz.

KIRŞEHİR’E HER GÜN BİNLERCE KİŞİ GELECEK

Pilot Üniversite’nin sağlık kısmının 4 ayak olduğunu belirten Prof. Dr. Vatan Karakaya, ” Birincisi fizik tedavi ve rehabilitasyon hastanesi.130 yataklı hastanemiz bu yılın sonunda faaliyete geçiyor.Bu hastane faaliyete geçtiğinde Kırşehir’de buradaki hasta sayımız minimum 500 olacak.Bunun 150 veya 200’ü dışarıdan olacak.Biz bugün 150 veya 200 insanı Kırşehir’e çektiğimiz zaman.Kırşehir’e bunun ciddi mana da geri dönüşü olacak.Ulaşımdan , barınmaya , yemeye, içmeye ve alışverişe kadar şehrin tüm dinamiklerini etkileyecek.Hastanemizin yanında , geleneksel ve tamamlayıcı tıp … Bu tıbbın kaynağı Çin değil , Uygur Türkleridir.Biz oradan uzman getireceğiz şu an birisiyle görüşüyoruz.Dolayısıyla fitoterapisi dedikleri bitki terapisi  Arı terapisi dedikleri arı, süt…Ozon tedavisi , akapunktur gibi birçok tedavi yöntemi uygulayacağız.Bizim çok önemli bir tuz mağaramız var.Hastanemizde 4 tane tuz odamız olacak.Böylelikle tuz mağaramızı da tanıtmış olacağız.Aynı zamanda bunun sertifikasını veren kurum olacağız.”

TRİLYONLUK FUTBOLCULAR KIRŞEHİR’E GELECEK

Sporcu sağlığı merkezinin kurulacağını belirten Prof. Dr. Vatan Karakaya, ” Bunu ilk duyduğumda neden florya duruken , Kırşehir dedim.Gerekçe olarak ; bir spor zedelenmesinde jeotermal tedaviyle sporcu 3 günde iyileştirilirken, modern imkanlarla 1 haftada sahaya gönderiliyor.Şimdi trilyonluk bir sporcuyu 3 günde sahaya gönderirsen kazanırsın onun için de Kırşehir’e çıkar gelir.”

JEOTERMAL İLE SERA ÜRETİMİ

Üniversite bünyesinde Jeotermal ile sera üretimi gerçekleştireceklerini belirten Prof. Dr. Vatan Karakaya, ” İletimi ihalesini yapıyoruz.800 dönümlük arazi üzerinde sera bölgemiz olacak.Oraya cam sera yaparak bilimsel çalışma yapacağız.Yanında üretim seraları olacak ve işletmecileri buralara kanalize edeceğiz.Gelip yatırım yapmak isteyenlere yer vereceğiz.Diğer taraftan ceviz ve kaba yem var.Kaba yemdeki amacımız Kırşehir’de ki bitki çeşitliliğini artırmak.Çünkü %40 ithalatla büyükbaş hayvan barınıyor.%3,5- 4 kaba yem katkısı var.Bu kazandırmaz !12080 işletme var bunun yemini dışarıdan alıyoruz, hayvanı dışarıdan alıyoruz. Böyle kazanamayız.Şu anda kaba yeme katkı yapacak bitki çeşitliliği bu topraklarda bu bölgede yetişecek, protein değeri yüksek bitki yetiştireceğiz.Ceviz’de ki çalışmamız ise şu:

Çiftçilere sorduk, ‘cevizden ne kazanıyorsunuz ? ”Cevap, ‘çok kazanmıyoruz.Sebebi ne diye sorduğumuzda ‘zirai don’ cevabı alıyoruz.Ne yapmamız lazım, Kırşehir’in iklim,toprak ve ceviz tür uyumunun bir otomasyonunu aktarmamız lazım.Birisi gelip şurada ceviz dikeceğim dediği zaman analizi yapılacak ve çiftçinin dikim yapacağı bölgede hangi türün uyumlu olduğu konusunda bilgi verilecek ve yönlendirilecek.Bunun yanında kuracağımız merkezde yeni ceviz türleri ile ilgili çalışma yapacağız .Yani bilimsel üretim yapacağız.”

BEN ÜNİVERSİTEDE HAİN BARINDIRMAM

Geçtiğimiz günlerde MHP İl Başkanı Arif Kılıç’ın açıklaması ile ilgili de konuşan Prof. Dr. Vatan Karakaya, ” En hızlı talimatı verdim.Mahkeme kararı kesinleşmeden önce de iki kez YÖK’e yazdım, ”Bunları atalım” diye.YÖK, ”hukuk devletiyiz” diyerek reddetti.Ama şimdi ceza almışlar.En hızlı şekilde atılacaklar , çalışmalar yapılıyor.Bu üniversitede hain barındırmayacağız.”

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN