Sayıştay’dan Kırşehir Belediyesi Raporu

23 Ekim 2017
Sayıştay’dan Kırşehir Belediyesi Raporu

Sayıştay’ın hazırladığı 2016 yılı raporuna göre , Kırşehir Belediyesi’nin tapuya kayıtlı 8961 adet taşınmazlardan , 3165’inin kaydının yapılmadığı belirtildi.

Kurumdan yapılan açıklamaya göre, ” Kırşehir Belediyesi 2016 yılı hesaplarının incelenmesinde; tapuda kayıtlı 8961 adet
taşınmazından 4856’sının kaydının yapıldığı tespit edilmiştir.Ancak Kırşehir Belediyesince henüz kayıt altına alınmayan 3165 adet taşınmaz
bulunmaktadır. Bu durum, kurum mali tablolarının maddi duran varlıklar bölümünde yer alan  Arazi ve Arsalar Hesabı,  Yeraltı ve Yerüstü Düzenleri Hesabı ve  Binalar hesabında görünen tutarların gerçeği yansıtmadığı düşünülmektedir.” denildi.

BELEDİYE TARAFINDAN KİRAYA VERİLEN İŞ YERLERİNDEN ÇEVRE TEMİZLİK VERGİSİ ALINMAMIŞ

Sayıştay’ın Kırşehir Belediyesi ile ilgili ilgi çeken raporlarından birisi de , Belediye tarafından başka firmalara kiraya verilen iş yerlerinden çevre temizlik vergisi alınmadığının tespit edilmesi oldu.2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun “4. Çevre temizlik vergisi” başlıklı mükerrer 44’üncü maddesindeki ,”Belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde bulunan ve belediyelerin çevre temizlik hizmetlerinden yararlanan konut, iş yeri ve diğer şekillerde kullanılan binalar çevre temizlik vergisine tabidir.” ifadelerine atıfta bulunan Sayıştay, çevre ve temizlik vergisinin tüm konut ve iş yerlerinden alınması gerektiğini ancak Kırşehir Belediyesi’nin firma ve şahıslara kiraladığı iş yerlerinden çevre ve temizlik vergisi almadığını belirtti.

SAYIŞTAY’A GÖRE KIRŞEHİR BELEDİYESİ’NİN ÇEVRE VE TEMİZLİK VERGİSİ ALMADIĞI KURUMLAR İSE ŞÖYLE

 

 

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN