Seçimlere ‘1’ Kala, Kırşehir’e Verilen Sözler Yerine Getirildi mi ?

28 Mart 2018
Seçimlere ‘1’ Kala, Kırşehir’e Verilen Sözler Yerine Getirildi mi ?

7 Haziran’da genel seçimlerindede AK Parti umduğu sonuç alamamış ve hükümet kurulamadığı gerekçesiyle  1 Kasım’da tekrar sandığa gidilmişti.İlk seçimde Kırşehir’den 1 AKP’li 1 de MHP’li vekil çıkarken , 1 Kasım seçimleri öncesinde AK Parti bu kez Mikail Arslan’ı aday göstererek seçime girmiş ve AK Parti 1 kasım genel seçimlerinde Kırşehir’den 2 vekili almayı başarmıştı.Bu başarının arkasında ki en önemli faktörlerden birisi de seçimler öncesinde Kırşehir’de yapılacağı vaat edilen projelerdi.Bu projelerin bir kısmı gerçekleşti , bir kısmı hala proje aşamasında bir kısmı ise rafa kalkmış durumda.2019 yılı yerel ve genel seçimlerine 1 yıl kala 1 kasım genel seçimleri öncesinde Kırşehir’e vaat edilen sözlerin kaçı gerçekleşti yeniden sizler için derledik.

ŞEHİR İÇİ TRAMVAY HATTI

En çok ses getiren proje  ”Şehir içi Tramvay hattı” olmuştu.Ancak bu vaatte bulunanlar tramvay ile ilgili tek bir laf bile etmiyor.

ÇEVRE YOLU

4 Noktaya katlı Kavşak ile birlikte Çevre Yolunu tamamlayacağız denilen proje nihayet 2018 yatırım programı içerisine alınacak.İhale edilecek proje ne zaman biter bilinmez.

NE ASKERİ EĞİTİM KIŞLASI GELDİ NE DE ASKERİ BİRLİK

Kırşehir’de askeri eğitim Kışlası projesi de ses getiren projelerdendi ancak o da unutulan projelerin arasında yerini aldı.Hatta 15 temmuz sonrasında Kırşehir’e getirileceği söylenen Askeri birlik vaadi de tarihte ki yerini aldı.

YÜKSEK HIZLI TREN 2020’DEN ÖNCE GELMEZ !

Kırşehirlilerin yolunu dört gözle beklediği projelerden olan ve Samsun ve Mersin limanlarını birbirine bağlayacak, Kırşehir’den de geçecek olan yüksek hızlı tren hattının Niğde-Aksaray kısmına 2018 yılı içerisinde başlanması bekleniyor.Aksaray-Kırşehir hattının ise 2019 yılı programına alınması bekleniyor.Hızlı Trenin gelmesi 2020’den önce gözükmüyor.

ŞEHİR MERKEZİ DENDİ AMA …

Şehir merkezinde yapılacağı söylenen 2 bin kişilik yurt kompleksi ne yazık ki üniversite kampüsü içerisine yapılıyor hatta bitmek üzere.

KIRŞEHİR-KAPADOKYA HAVALİMANI YOLU HALA YAPILACAK

Kırşehir’e 86 km uzaklıkta ki Kapadokya Havalimanına ulaşımı 56 kilometre ve  30 dakikaya indirecek olan yol projesi tamamlandı.2017 yılı içerisinde ihalesi yapılması planlanan projenin 2018 yılında yapım çalışmalarına başlanması planlanıyor.

YAMULA SULAMA PROJESİ’NDEN SES YOK

2017 yılı içerisinde hayata geçmesi planlanan ve Kırşehir ile birlikte 4 ile hayat verecek sulama projesi çalışmaları devam etse de ,projenin Kırşehir ayağı olan Boztepe , Çiçekdağ ve Akpınar’da projede henüz uygulamaya geçilmiş değil !

AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ EK BİNASI

Yakın zamanda tamamlanan Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ek binası projesi biten projelerden…

 

TARİHİ UZUN ÇARŞI KAPANIYOR

Seçim öncesi vaat edilen bu proje de bitme aşamasında olan projelerden …

 

 

KENT PARK’E KARDEŞ PROJESİ

İkizarası ”Doğa Park” projesi ile ilgili ortada bir proje var ama somut olarak atılmış bir adım yok.

ÖĞRETMENEVİ PROJESİ OTELE DÖNDÜ

Yıkılacak olan Kırşehir Öğretmenevi’nin yerine yapılacak yeni öğretmen için ilk düşünülen yerlerden birisi Milli Eğitim Müdürlüğü ile Mehmet Akif Ersoy Lisesi binalarının yeriydi ancak bu binaların yerine uygulamalı turizm oteli açılacağı bildirildi.

 

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON MERKEZİ PROJESİ

150 yataklı olarak inşaa edilen fizik tedavi rehabilitasyon merkezi için Ahi Evran Üniversitesi ile koordineli yürütülen çalışmalarda son geliniyor.Rehabilitasyon merkezi Üniversite kampüsü içerisinde ve günde 500 hastaya hizmet verecek.

 

KIRŞEHİR KAPLICA MERKEZİ OLUYOR DENİLDİ AMA

Termal Tatil Köyü kurulacak , Karakurt Hamamları restore edilecek denilen projede Karakurt Kaplıcaları için yeni bir otel yapılması kararlaştırıldı ve İhalesi yapıldı.Yeni otelin yapımına 2018 yılı içerisinde yapılması planlanıyor.Yapılacak olan termal köy için ise herhangi bir adım atılmış değil…

KOCABEY KAVAKLIĞI TATİL KÖYÜ PROJESİ

Bu projede unutulmaya yüz tutan vaatlerden birisi …

GÜNEŞ ENERJİSİ TARLALARI KURULACAK

Enerjide dev hamle adıyla tanıtılan proje ile ilgili atılmış herhangi bir devlet teşebbüsü yok ancak Mucur ve Kaman’da özel teşebbüslerle yürütülen Güneş Enerjisi Tarlaları ile ilgili çalışmalar devam ediyor.

HAYVANCILIK ORGANİZE BÖLGELERİ OLUŞTURULACAK

Kırşehir’i hayvancılığın merkezi yapacak olan organize hayvancılık bölgeleri için somut bir adım yok , bunun dışında Kırşehir’de özel teşebbüsler aracılığıyla çok sayıda mandıra ve tesis açılmış durumda…Kontrolsüz şekilde ruhsat verilen mandıraların bazıları çevrede kötü koku ve görüntü oluşturmuş durumda …

BUĞDAY BORSASI

Yine Tarım ve Hayvancılık ile ilgili bir proje daha…Bu vaatten de her hangi bir haber alınamıyor.

KIRŞEHİR-TOKLUMEN YOLU GENİŞLETME VE İYİLEŞTİRME PROJESİ

Birçok kazaya davetiye çıkaran bu yol ile ilgili çalışmalar devam ediyor.Savcılı’ya kadar genişletilecek yol, bölge için büyük önem arz ediyor.

 

15 BİN KİŞİLİK ŞEHİR STADYUMU

En iddialı projelerden birisi olan Şehir Stadı projesi ile ilgili son gelen bilgiler çevre yolunun da geçeceği hızırağa bölgesinde güneykente yakın bir yapılacağı… Etüt çalışmaları devam ediyor.Ancak 2020’den önce şehir stadyumu da görünmüyor.

KIRŞEHİRSPOR A.Ş. KURULACAK KIRŞEHİRSPOR 3. LİGE TAŞINACAK

Kırşehirspor A.Ş bilinmez ama Kırşehirspor , Kırşehir Belediyespor oldu . Kırşehir Belediyespor 3. Lige çıkma mücadelesi veriyor.Bu kulübe sahip çıkmak için neden bu kadar beklediniz ?

1200 DÖNÜMLÜK ALANA TABİAT PARKI

Eğer bahsedilen Aşıkpaşa Tabiat parkı ise geçtiğimiz sene hizmete girdi.

 

YENİ HÜKÜMET KONAĞI

Yıkılan eski binanın yerine yeni yapılacak hükümet binasının yeri ile ilgili  yeri ile ilgili birçok tartışma yapıldı ama sonunda Ankara Caddesi esnafı galip gelmişti.Yapımına başlandı ,  2019 yılı içersinde hizmete girmesi bekleniyor.

 

KIRŞEHİR KÜLTÜR VE KONGRE MERKEZİ

5000 Kişilik olacğaı belirtilen kongre merkezinin ismi o dönemde ”Ahi Evran kongre , spor ve kültür merkezi” idi , eğer Kırşehir başka bir kongre ve kültür merkezi yapılmayacaksa , ”Neşet Ertaş Kültür Merkezi” ile bu söz de tutulmuş durumda.

 

ÇAĞRI MERKEZİ KURULACAK

200 Kişiye istihdam sağlayacağı belirtilen ”Çağrı Merkezi” ile ilgili herhangi atılmış bir adım yok ancak Kırşehir’de özel teşebbüs ile kurulan bir çağrı merkezi açıldı ama 200 kişi de istihdam etmiyor.

BİYOGAZ TESİSİ 

Kırşehir’de ki hayvancılık alanlarındaki atıkların doğalgaza dönüştürülmesi için planlanan Biyogaz Tesisi yapımına başlandı.

 

TERMAL SERACILIKTA ULUSLARARASI YATIRIM

500 kişinin istihdam edileceği söylenen ve termal seralarda yetiştirilecek olan orkidelerden de hala bir haber yok.Proje rafa kaldırılmış durumda.

AHİ EVRAN ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ ÖĞRENCİ ALIMINA BAŞLAYACAK

Kırşehir için büyük Türkiye için olağan bir adım olan tıp fakültesine 2 yıl önce öğrenci alımına başlanmıştı.

ÇADIR MÜZESİ

Orta Asya Türk Kültürü Kırşehir’de canlanacak adıyla tanıtılan proje ile ilgili atılmış her hangi bir adım yok…Daha çok milliyetçi seçmene hitap eden bu projede yerine getirilmemiş bir vaat olarak yerini almış durumda.

GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ

Kapalı cezaevinin yerine yapılması planlanan güzel sanatlar fakültesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor ancak proje aşamasında . Mucur yolu üzerine taşınacağı söylenen kapalı cezaevinin yerine yeni cezaevi yapılacak ancak Hızırağa mevkiine …

ÜNİVERSİTE YENİ FAKÜLTELERLE BÜYÜYECEK

Belki de en çok verilen sözün yerine getirildiği alanlardan birisi de Ahi Evran Üniversitesi’nin büyütülmesi ve yeni fakültelerin yapılması oldu.Kırşehir’de en yoğun çalışmanın olduğu yer Üniversite kampüsü …

 

ARKEOLOJİ MÜZESİ PROJESİ

Kırşehir’e arkeoloji müzesi sözü de yerine getirilen vaatlerden, müze binası tamamlanmak üzere …15 bin metrekare üzerine kurulu müze ağbayır mevkiinde …

 

300 YATAKLI YENİ HASTANE BİNASI

Özellikle mülteciler ile birlikte uzun kuyrukların oluştuğu hastane için iyi bir alternatif olacaktı ama bu konuda da atılmış somut bir adım yok.Ancak geçtiğimiz günlerde Eski Devlet Hastanesi arsasına yeni bir hastane yapılacağı açıklanmıştı.

ENGELLİLER İÇİN GÜNDÜZ BAKIMLI MESLEKİ EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ

Engellilere yeni mutluluk alanları açıyoruz sloganıyla duyurulan proje noktasında herhangi bir kıpırtı yok ,açılan rehabilitasyon merkezleri var ancak  hepsi özel teşebbüs…

YAŞLILARA BUTİK KIŞ KAMPLARI

Tüm ilçelere de kurulacağı belirtilen bu butik kış kampları ile ilgili bırakın ilçeleri Kırşehir’de bile bir çivi çakılmış değil !

EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ YENİ HİZMET BİNASI

Yeni Emniyet Müdürlüğü binası ihalesi yapıldı ve yapım çalışmalarına da başlanıldı.Henüz tamamlanmadı ama verilen sözün yerine getirildiği projelerden …

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ EĞİTİM KOMPLEKSİ

İçerisinde başta Halk Eğitim Müdürlüğü , Turizm ve Otelcilik Lisesi Termal Uygulama oteli ve öğrenci pansiyonu ve eğitim araştırma merkezinin milli eğitim müdürlüğü binasını da bulunduracak proje ile ilgili atılacak adımlar değişti.Termal Uygulama Oteli Milli Eğitim Müdürlüğü ile Mehmet AKif Ersoy Lisesi arazisi üzerine yapılacakken , Milli Eğitim Müdürlüğü ise önceden FETÖ’ye ait olan dershane ve yurt kompleksinin olduğu binaya taşındı.

 

BALIK AVCILIĞI ALANI KAMPİNG PROJESİ

Birçok Kırşehirlinin balık tutmak için ilk tercih ettiği yer olan İkizağıl’da yapılması planlanan bu proje de unutulanlar arasında yerini almış durumda…

DOĞALGAZ KOMBİNE ÇEVRİM SANTRALİ

Rönesans Enerji,  Kırşehir’de, 610 MWm kurulu güce sahip Kırşehir Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nin inşası ve işletilmesi projesi için lisans aldı.Ancak henüz proje aşamasında…Yeri konusunda Mucur’a yapılacağı sözü verilmişti ancak şu an belirsizliğini koruyor.

KIRŞEHİR-ŞEREFLİKOÇHİSAR YOLU BÖLÜNMÜŞ YOL OLACAK

Bu da yerine getirilen vaatlerden birisi , Geçtiğimiz yıl açılan yol bölgede yaşayan vatandaşların hayatını oldukça kolaylaştırıyor.

HAYALLER EMLAK KONUT , GERÇEKLER TOKİ

Emlak Konut güvencesiyle bir çok şehirde yapılan prestij konutlarında Kırşehir’e getirileceği sözü verilmişti ancak bunun yerine TOKİ evleri yapılıyor.Ne diyelim ? Hayaller Emlak Konut , gerçekler TOKİ…

TAM TEŞEKKÜLLÜ AFAD YERLEŞKESİ

Kırşehir-Mucur yolu üzerinde kurulması planlanan Afad Kampüsü projesi altı ilçe ile 14 mahalleye acil durumlarda müdahale imkanı verecekti ama şu an stadyum üzerindeki mevcut binasıyla hizmet vermeye devam ediyor.

İL HALK KÜTÜPHANESİ BİNASI

Bu projede söz verilen ve yerine getirilen projelerden… kütüphane binasında sona gelinmiş durumda ilerleyen günlerde açılması planlanıyor.

 

KERVANSARAY REKREASYON VE DİNLENME TESİSLERİ

Kesikköprü’de bulunan Cacabey Kervansarayı’nda yapılacak rekreasyon çalışması ile birlikte yapılması planlanan dinlenme tesislerinin yerinde de yeller esiyor.Hatta kervansaray şu an berbat durumda…Kesikköprü Kervansarayı’na acil olarak müdahale edilmesi bekleniyor.

KAPALI OLİMPİK YÜZME HAVUZU

Bu söz verildiğinde zaten proje ile ilgili çalışmalar da başlamıştı.Kırşehir Kuşdili Mahallesi’nde güzel bir kapalı yarı olimpik yüzme havuzuna sahip oldu.

 

YENİ HİZMET BİNALARI

Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi yapılmadı ancak Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü tamamladı ve taşındı , SGK binası ise eski yerine yapılıyor.

NOT :  KIRŞEHİR’E YAPILACAK ASIL YATIRIMLAR SANAYİ YATIRIMLARIDIR.HER NE KADAR SANAYİ YATIRIMLARI HÜKÜMET POLİTİKASI GEREĞİ DEVLET ELİYLE YAPILMASA DA BUNUN ALT YAPISINI HAZIRLAMAK VE GİRİŞİMCİYİ SÜBVANSE ETMEK TEMEL GÖREVDİR.

YORUMLAR
YORUMLAR 2 Yorum Yapıldı.
  • 2018 yılına geldik millet kırşehirden kaçmanın yollarını aramaya başladı artık esnaf ise müşteri bulamıyor biraz yenilikler getirin, geliştirin şu memleketi artık bu memleketin neyi eksik güzel bir şehir haline getirin artık diğer memleketlere bakın Kırşehir şehir mi köy mü tartışılacak bi duruma getirdiniz ben söyleyeyim Kırşehir bir şehir, her şehirdeki olanakları Kırşehire'de getirinn artıkkk saygılar...
    31 Mart 2018 02:50
  • Selamun alleykkum kirsehir halkina hollandadan kucak dolusu selamlar. Evet kirsehire o kadar soz verildiki milletvekkilerimiz ne is yapar neden sozler yerine getirilmiyor kirsehirimiz hic bir zaman ilerlemiyor neden acaba milketvekillerimiz hic caba gostermesi ancak kendilerini zengin ediyor. Hicmi aslan yurekli kirsehiri kalkindiracak adam yokmu nerde kirsehir seferler baskanlarimuza hicmi duyurmuyorsunuz sesinizi hani hizli tren gelecekti hani havalimani su yozgata nigde aksaraya bakinya adamlar neler yapiyor hicmi irnek almiyorsunuz gercekten icler acisi bildikleri yol bozup tekaar yapmak park yapmak bildigiz o yaziklar olsun cebinizi dolduruyirsaniz haram zikkim olsun bu halkin hakkini yemek nasil hesap vereceksinizki verdiginuz sozleri yerine getirin guzel sehrim yok olacak Kusura bakmayin ileri konustum ama kirsehirimizin gelismesini istiyoruz. Hayirli gunler..
    29 Mart 2018 14:10

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN