Tüm doktorları ve avukatları ilgilendiren çok sıcak gelişme

7 Şubat 2018
Tüm doktorları ve avukatları ilgilendiren çok sıcak gelişme

Hükümetten meslek kuruluşlarına ilişkin yeni düzenleme geliyor. Avukatların baroya, doktorların Türk Tabipleri Birliği’ne üye olma zorunluluğu kaldırılıyor.

Milliyet’te yer alan habere göre;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türk Tabipleri Birliğine ilişkin, “Bir defa onun başındaki ‘Türk’  ifadesi zaten Bakanlar Kurulu kararıdır. Bir defa onun oradan hemen, süratle çıkarılması lazım. Sadece Tabipler Birliği değil, Türkiye Barolar Birliği ile ilgili de aynı şey…” açıklamalarının ardından söz konusu birliklerin isimleri gündeme geldi.

Düzenlemelerle ilgili kanun değişiklikleri de gündeme alınacak.  Planlanan çalışmalar çerçevesinde söz konusu kuruluşların isimlerindeki “Türk”  ibarelerinin silinmesi de bulunuyor.

Öte yandan serbest avukatlık yapmak için baroya kayıtlı olma şartı ile  serbest doktorlukla ilgili Türk Tabipleri Birliğine üye olma şartları da ortadan  kaldırılacak. Doktor, mühendis, avukat gibi meslek sahipleri istedikleri  kuruluşlara üye olabilecek.

Çalışmalarla, söz konusu kuruluşlara kamudan kaynak aktarılması gibi  uygulamalara da son verilecek.

Türkiye Barolar Birliğinin ismi ve faaliyetlerine yönelik 1136 sayılı  Avukatlık Kanunu’nda, Türk Tabipleri Birliğinin de adı ve çalışmalarıyla ilgili  hükümlerin yer aldığı 6023 sayılı Türk Tabipleri Birliği Kanunu’nda değişiklikler  yapılması gerekiyor.

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN