Türk Silahlı Kuvvetleri Kandil’e Giriyor

5 Haziran 2018
Türk Silahlı Kuvvetleri Kandil’e Giriyor

Bölücü terör örgütü PKK’ya Suriye’nin Afrin kentinde ağır darbe vuran Mehmetçik, şimdi de PKK’nın merkezi Kandil’e giriyor. Kuzey Irak’ta 30 kilometrelik alanı temizleyen askerimiz Kandil Dağı’na doğru emin adımlarla ilerliyor.

10 Mart 2018 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri Hakurk-Kandil’de bulunan PKK terör örgütü varlığına yönelik olarak Kuzey Irak’a operasyona başladı. Türk Ordusu’nun Kuzey Irak Operasyonu, Türkiye’nin daha önceki Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatlarından biraz farklı. Kandil’e yönelik Kuzey Irak Operasyonu, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı’nın aksine yalnızca Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından icra ediliyor.TSK’nın ilk hedefi, terör örgütünün 40 yıldan bu yana koruduğu iki arşiv ünitesinden biri olacak. ‘Barazgir’ arşiv ünitesinin ele geçmesi durumunda örgütün 40 yıllık kirli ilişkilerin deşifre olacak. Askeri kaynaklar, temmuzda Barazgir’e yönelik operasyonların başlayacağını belirtiyor.

KANDİLE’E 20 KM KALDI

Türk Silahlı Kuvvetleri Kuzey Irak’ta 30 kilometrelik alanı temizledi.PKK’nın elinde bulunan Mawana Köyü’nü ele geçiren ordumuz ile Kandil arasındaki mesafe 20 km’ye düştü.

İRAN ASKERİ YIĞINAĞA BAŞLADI
Kandil Operasyonu’na destek vereceği belirtilen İran’ın Genelkurmay yetkililerinin, bu çerçevede Kandil’in İran sınır hattına bakan bölgelerindeki köyleri ve yaylaları boşaltmaya başladığı öğrenildi. Bölgedeki yerel kaynaklar, İran’ın Süleymaniye ve Erbil’de Kandil’deki hareketliliği takip etmek üzere istihbarat personeli takviyesi gerçekleştirdiğini ve Hacıomran sınır hattını operasyon süresince kullanmak üzere 2 farklı noktaya askeri yığınak yapmaya başladığını belirtiyor. İran’ın bölgede yaklaşık 5 bin askeri konuşlandıracak bir altyapı oluşturmaya çalıştığı öğrenildi. İran halihazırda Irak anayasasına göre kabul görmüş olan Haşti Şabii güçlerini operasyonun Irak sınırları içindeki bölümlerine dahil etmeyi planlıyor.

İŞTE OPERASYONUN AYRINTILARI:

04 Haziran 2018:Irak kuzeyi/ Hakurk bölgesinde devam eden operasyonda güvenlik güçleri tarafından icra edilen arazi aramasında bir kullanılmış AT-4 tanksavar silahı, bir RPG-7 roketatar mühimmatı ile iki bombaatar mühimmatı ele geçirildi.

03 Haziran 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesine yönelik olarak düzenlenen hava harekâtı neticesinde, bölücü terör örgütü mensubu silahlı 3 terörist etkisiz hale getirildi.

02 Haziran 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesi ile Siirt/Pervari ve Tunceli kırsalına yönelik, 01-02 Haziran 2018 tarihlerinde düzenlenen hava harekâtları neticesinde silahlı 15 bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirildi.

TSK, Sidekan, Bermize, Kalereş ve Hakurk’un da içinde bulunduğu Bradost bölgesini tamamen kontrol altına alarak PKK’lı teröristlerden temizledi. Türk Özel Kuvvetleri Kandil’e açılan bölge olan Barazgir Vadisi’ne giriş yaptı.

26 Mayıs 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesinde devam eden operasyonlarda; 4 adet kullanılmış AT-4 tanksavar silahı, 8 adet RPG-7 antitank mühimmatı ve bunlara ait sevk fişekleri ele geçirildi.

25 Mayıs 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesine yönelik olarak düzenlenen hava harekâtı neticesinde silahlı 6 terörist etkisiz hale getirildi.

23 Mayıs 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesine yönelik olarak düzenlenen hava harekâtında, teröristler tarafından kullanılan 6 hedef imha edildi.

21 Mayıs 2018: Irak kuzeyi/Hakurk bölgesinde devam eden operasyonda teröristlerin sızma girişimi sonucu çıkan çatışmada bölücü terör örgütü mensubu 3 terörist etkisiz hale getirildi.

22 Mayıs 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesine yönelik olarak 21 Mayıs 2018 tarihinde düzenlenen hava harekâtında, teröristler tarafından silah mevzii olarak kullanılan 4 hedef imha edildi.

18 Mayıs 2018: Irak kuzeyi Gara, Metina, Sinath_Haftanin ve Hakurk bölgelerine yönelik olarak 17-18 Mayıs 2018 tarihlerinde düzenlenen hava harekâtları ile teröristler tarafından barınak, sığınak ve silah mevzii olarak kullanılan 12 hedef imha edildi.

17 Mayıs 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesinde devam eden operasyonda, içerisinde 35 adet EYP düzeneği, iki çuval amonyum nitrat ve bir miktar yaşam malzemesi bulunan bir mağara tespit edildi.

15 Mayıs 2018: Irak Kuzeyi/Hakurk bölgesinde taarruz helikopteri desteğinde icra edilen operasyonda bölücü terör örgütü mensubu silahlı 4 terörist etkisiz hale getirildi.

10 Mayıs 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesinde, birliklerimize saldırı hazırlığında oldukları tespit edilen bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik düzenlenen hava harekâtı neticesinde; teröristlere ait sığınak ve silah mevzii olarak kullanılan hedefler imha edildi.

07 Mayıs 2018: Irak kuzeyi Hakurk karakol/üs bölgelerimize saldırı hazırlığında oldukları tespit edilen bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik düzenlenen hava harekâtı neticesinde, teröristlere ait sığınak ve silah mevzii olarak kullanılan hedefler imha edildi. Düzenlenen hava harekâtı neticesinde; 13 teröristin etkisiz hale getirildi.

04 Mayıs 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesinde devam eden operasyonlarda, Dayla Dağı üs bölgesi kuzeyinde bulunan bölgede EYP yapımında kullanılan çok sayıda malzeme ele geçirildi.

03 Mayıs 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesinde devam eden operasyonlarda tespit edilen mağara içerisinde bir AT-4 tanksavar silahı, üç AK-47 piyade tüfeği, iki av tüfeği, bir M-16 piyade tüfeği ve çok miktarda muhtelif malzeme ele geçirildi.

Ayrıca Irak kuzeyi Zap’ta bulunan Güven Üs bölgesine güneyden yaklaşan teröristlere ait bir drone, dronesavar ile düşürüldü.

02 Mayıs 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesinde icra edilen operasyonlarda teröristlere ait bir ekmek fırını ve çok miktarda yaşam malzemesinin bulunduğu bir mağara tespit edildi.

Irak kuzeyi Avaşin/Basyan bölgesinde düzenlenen hava harekâtı neticesinde; teröristler tarafından kullanılan barınak, sığınak ve mağaralar imha edilmiş ve silahlı 2 terörist etkisiz hale getirildi.

01 Mayıs 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesine yönelik düzenlenen hava harekâtı neticesinde; teröristler tarafından barınak, sığınak ve silah mevzii olarak kullanılan hedefler imha edildi.

30 Nisan 2018: Irak kuzeyi/Hakurk bölgesinde devam eden operasyonda icra edilen arazi aramasında PKK’lı 2 teröristin cesedi, 1 adet Kalaşnikof piyade tüfeği, 1 adet av tüfeği ele geçirildi ve 5 adet EYP tespit edilerek imha edildi.

28 Nisan 2018: Irak kuzeyi Hakurk karakol/üs bölgelerimize saldırı hazırlığında oldukları tespit edilen bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik düzenlenen hava harekâtı neticesinde teröristlere ait sığınak ve silah mevzii olarak kullanılan hedefler imha edildi.

27 Nisan 2018: Irak kuzeyi Hakurk’ta şehit verdiğimiz bölgede devam eden operasyonlarda bir terörist etkisiz hale getirildi. Ayrıca bir doçka uçaksavar ile mevzilerimize doğru ateşlenmiş bir AT-4 roketi ele geçirildi.

25 Nisan 2018: Irak kuzeyi/Hakurk bölgesinde devam eden operasyonda biri araç tamirhanesi olarak kullanılan birçok sığınak ve barınak ile su ikmal ve yakıt ikmal noktaları tespit edildi.

Irak kuzeyi Zap,Avaşin-Basyan ve Kandil bölgelerinde bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik düzenlenen hava harekâtı neticesinde; teröristlere ait barınak, sığınak ve silah mevzii olarak kullanılan 10 hedef imha edildi.

24 Nisan 2018: Irak kuzeyi Avaşin-Basyan bölgesine yönelik düzenlenen hava harekâtı neticesinde, bölücü terör örgütü mensubu silahlı 10 terörist etkisiz hale getirildi.

Irak kuzeyi/Hakurk bölgesinde devam eden operasyonlarda, Irak topraklarında teröristler tarafından kurulup kullanılan bir teleferik imha edildi.

Irak kuzeyi Zap, Avaşin-Basyan ve Gara bölgelerine yönelik düzenlenen hava harekâtı neticesinde, teröristler tarafından barınak, sığınak ve silah mevzi olarak kullanılan 9 hedef imha edildi.

23 Nisan 2018: Irak kuzeyi/Hakurk’ta devam eden hava destekli operasyonlarda 3 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Operasyonun başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 105’e yükseldi.

18 Nisan 2018: Irak kuzeyi Zap bölgesine yönelik düzenlenen hava harekâtı neticesinde, teröristler tarafından barınak ve sığınak olarak kullanılan 3 hedef imha edilmiş ve silahlı 5 terörist etkisiz hale getirildi.

11 Nisan 2018: Irak kuzeyi Kani Rash bölgesinde, Hakkâri/Çukurca’da ve Şırnak Cudi Dağı bölgesindeki operasyonlarda 35 EYP imha edilmiş, 3 RPG-7 roketatar, 8 antitank mayını, 300 kg Amonyumnitrat, muhtelif tipte silah, mühimmat ve yaşam malzemeleri ele geçirildi.

10 Nisan 2018: Irak kuzeyi Zap ve Hakurk ile Şırnak kırsalında bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik düzenlenen hava harekâtı neticesinde 7 terörist etkisiz hale getirildi, sığınak ve barınak olarak kullanılan 4 hedef imha edildi.

08 Nisan 2018: Irak kuzeyi Hakurk, Sinath-Haftanin, Zap ve Metina bölgelerinde birliklerimize saldırı hazırlığında oldukları tespit edilen bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik düzenlenen hava harekâtı neticesinde sığınak, barınak ve silah mevzii olarak kullanılan 12 hedef imha edildi.

07 Nisan 2018: Irak kuzeyi/Hakurk bölgesinde devam eden operasyonda, uzaktan kumandalı telsiz düzeneği ile tuzaklanmış bir el yapımı patlayıcı tespit edildi. Ayrıca, icra edilen hava harekâtında 6 terörist etkisiz hale getirildi.

06 Nisan 2018: Irak kuzeyi/Hakurk bölgesinde hava destekli olarak devam eden operasyonlarda bugün 7 bölücü terör örgütü mensubu daha etkisiz hale getirildi. Operasyonun başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 89’a yükseldi.

05 Nisan 2018: Irak kuzeyi Hakurk bölgesine yönelik düzenlenen hava harekâtı neticesinde; teröristler tarafından barınak ve sığınak olarak kullanılan 13 hedef imha edildi ve silahlı 14 terörist etkisiz hale getirildi.

02 Nisan 2018: Irak kuzeyi Hakurk-Zap bölgesine yönelik düzenlenen hava harekâtı neticesinde; teröristler tarafından barınak ve sığınak olarak kullanılan 9 hedef imha edildi.

01 Nisan 2018:Irak kuzeyi Hakurk-Kandil bölgesine yönelik düzenlenen hava harekâtı neticesinde; teröristler tarafından barınak ve sığınak olarak kullanılan 8 hedef imha edildi.

Hakurk ve Zap bölgelerinde icra edilen üç ayrı hava harekâtında toplam 59 teröristin etkisiz hale getirildi.

31 Mart 2018: Şu ana kadar 68 teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonlarda 8 adet sığınak daha imha edildi. 10 Mart 2018’den bugüne kadar bölgede imha edilen sığınak ve barınak sayısı 67’ye ulaştı.

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN