15 Yaşında İlik Nakli Bekliyor

11 Temmuz 2018
15 Yaşında İlik Nakli Bekliyor

Kırşehir’de yaşadığı kaza sonucu bir böbreğini yitiren ve kemik iliği rahatsızlığı olduğunu da öğrenen Okan Bodur ilik nakli için donör bekliyor.

Daha 3 yaşında iken 3’üncü kattan düşerek yaralanan Okan Bodur (15) tedaviye cevap vermeyen sağ böbreğini kaybetti.Böbreğinin alınması sonrasında doktorların verdiği ilaçların da etkisiyle diğer böbreğini de kaybetmesiyle karşı karşıya kalan Bodur bu kez ilik rahatsızlığı olduğunu öğrendi.

İlik rahatsızlığı ile mücadele eden Okan’a ilik nakli yapılabilmesi için uygun bir donör bekleniyor.Sosyal medyadan da kampanya başlatan aile , tüm imkanlarını seferber etmiş durumda.

İlik nakli için kök hücre bankasına (TÜRKKÖK) başvuru yaptıklarını, aile bireylerinin kan değerlerinin tutmadığını dile getiren anne Nermin Bodur, şunları kaydetti:

“Okan’ın kanının 10 değerinin de tutması lazım. Kandaki HLA değerlerine bakılacakmış. Ailemizin diğer üyelerinin HLA’ları uymadı. Ona göre bakılıp uygun bir donör bulunursa ilik nakli yapılacak inşallah. O yüzden insanlarımızın kan vermelerini istiyoruz. Uygun donör bulunması için insanların kan merkezlerine 3 tüp kan bağışı yapması yeterli. Lütfen herkes kan versin. İlik nakli için 3 tüp kan bekliyoruz. 3 tüp kanla herkes hayat kurtarabilir.”

 “40 binde 1 umut da olsa bu tedavinin peşini bırakmayacağız”

Baba Kubilay Bodur da uygun donör için doktorların 40 binde 1 umudun olduğunu söylediğine dikkati çekerek, “40 binde 1 umut da olsa bu tedavinin peşini bırakmayacağız. Çocuğumuzun sağlığı ve geleceği için her türlü kampanyayı yapıp, elimizden geleni yapacağız. Sosyal medyada Okan adına kan bağışı için kampanya başlattık, halkımızı davet ettik. Duyarlı vatandaşlarımızın ilgisini bekliyoruz. Oğlum için 40 binde 1 umudun peşinden koşuyoruz.” diye konuştu.

 “İyileşirsem hayal ettiğim futbolu oynayacağım, yüzeceğim ve bisiklet süreceğim”

Okan Bodur da çabuk yorulması ve vücudunda morluklar oluşması nedeniyle arkadaşları gibi oyun oynayamadığını, bisiklete bile binemediği, sadece onları seyrederek kendini avutmaya çalıştığını dile getirdi.

Bodur, “Kan değerlerim düşük olduğu için kemik iliği hastası olduğumu öğrendim. Bunun için bir şeyler yapmaya çalıştık. Kan değerlerim sürekli düşüyor. Beden eğitim dersinde hemen yoruluyorum, aktivitelere katılamıyorum. Futbol da oynayamıyorum. İyileşirsem hayal ettiğim futbolu oynayacağım, yüzeceğim ve bisiklet süreceğim, Büyüyünce uçak mühendisi olmak istiyorum, elektronik şeylere ve uçaklara çok merakım var.” şeklinde konuştu.

 

 

 

YORUMLAR
Anahtar Kelime: , ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN