2018 Yatırım Programına Alınmıştı Ama İhalesi Hala Yapılmadı ; Kırşehir Çevre Yolu

14 Ekim 2018
2018 Yatırım Programına Alınmıştı Ama İhalesi Hala Yapılmadı ; Kırşehir Çevre Yolu

Kırşehir jeopolitik olarak Türkiye’nin doğusu , batısı , kuzeyi ve güneyine eşit bir mesafede.Hem yatırım hem de lojistik anlamda önemli bir konumda olmasına rağmen ulaşım ağı açısından Doğu ile Batı illerini birbirine bağlayan Ankara-Kayseri Karayolu dışında demiryolu ağı bulunmuyor.Kırşehir’e en yakın demiryolu istasyonu Yozgat’ın Yerköy ilçesinde (80 km) yer alırken en yakın havalimanı ise Nevşehir’in Gülşehir İlçesinde bulunuyor (86 km ).

Buna rağmen Samsun-Mersin hızlı tren hattı projesinin bir ayağı da Kırşehir’de yer alıyor.Proje gerçekleştiğinde Türkiye’nin kuzeyi ile güneyi birbirine hızlı tren hattıyla bağlanırken , her iki yöne de eşit mesafede olan Kırşehir’de hakettiği demiryolu ağına kavuşmuş olacak.En yakın Havalimanı olan Tuzköy (Gülşehir) havalimanına 86 km uzaklıkta olmasına rağmen yolun bir hayli bozuk oluşu da ulaşım güç kılıyor.Yine bu yolun iyileştirilmesi ve 30 km daha kısaltılması amacıyla proje hazırlandı.

Kırşehir için ulaşım açısında en önemli proje ise Çevre Yolu Projesi…Hızlı tren hattı ve Kırşehir-Tuzköy Havaalanı yolu projelerinin amacına ulaşması ve Kırşehir’in gelişimi açısından Kırşehir Çevre Yolu projesi hayati önem taşıyor.

Çevresindeki bütün illerde , birçok ilçede hatta kendi ilçesinde bile çevre yolu olmasına rağmen Kırşehir Çevre Yolu Projesi yıllardır hayata geçirilmeyi bekliyor.

Hali hazırda Ankara ile Kayseri Karayolunun şehrin içinde kalması sebebiyle bu yol üzerinde yoğun bir trafik oluşurken aynı zamanda hastanenin de bu yol üzerinde bulunması sebebiyle yoğun trafik ambulansların hastaneye ulaşmasında büyük engel teşkil ediyor.

Şehir merkezinden Ankara-Kayseri karayoluna çok sayıda bağlantı yolu olması sebebiyle trafik akışında aksamalar meydana gelirken , Kırşehir’de en çok trafik kazasının meydana geldiği noktalarda yine bu yol üzerinde bulunuyor.

Bu hat üzerindeki yoğun trafik nedeniyle zamanla yol üzerinde bozulmalar meydana geliyor.Yol yapım çalışmaları nedeniyle bu önemli karayolunda birçok kez aksamalar ortaya çıkıyor. Çoğu kez de iş makinalarının sebep olduğu çok sayıda kaza meydana geliyor. Geçtiğimiz yıllarda Ankara-Kayseri Karayolunun şehir içinde kalan kısmında yapılan yol çalışmaları sırasında 50’in üstünde vatandaşımız hayatını kaybetti.

Şehir merkezi ise tam facia…Küçük bir şehir olmasına rağmen şehir merkezine sıkışan Kırşehir’de, trafik akışı güçlükle sağlanıyor.Zaman zaman İstanbul trafiğini aratmayan araç kuyruğu kilometrelerce uzunluğa ulaşabiliyor. Bunun en büyük sebebi  ; Çevre yolunun yapılmaması , alternatif cadde, bulvar gibi bağlantıların oluşturulmaması ve şehrin içerisinde sıkışıp kalmasıdır.

Bu durum şehrin gelişmesine ve genişlemesine de engel olurken yeni yatırımların da önünde ki en büyük engeli teşkil ediyor. Birçok yerli ve yabancı yatırımcı jeopolitik konumu nedeniyle Kırşehir’e gelerek fizibilite çalışmaları yapıyor. Bu çalışmalar neticesinde ;  Organize Sanayi Bölgesinin Ankara-Kayseri Karayolunun üzerinde yer almaması ve içeride kalması sonucu yatırımlarından vazgeçiyorlar. Kırşehir Çevre Yolu yapıldığı takdirde bu handikap ortadan kalkacak ve Kırşehir konumu nedeniyle elinde bulundurduğu avantajı fırsata çevirerek ülke ekonomisine katma değer kazandıran ve istihdam sağlayan yatırımlara sahip olacak.

Şehrin en büyük kamu yatırımı olan Ahi Evran Üniversitesi Bağbaşı Yerleşkesi yine Kırşehir Çevre Yolu Güzergahı üzerinde bulunuyor ancak Üniversite yerleşkesine ulaşım sağlayan düzgün bir hat bulunmuyor.Üniversite içerisine ve çevresine yapılan yurtlar ile TOKİ konutlarında birçok öğrencinin ikamet etmesi nedeniyle şehir dışından gelen öğrenciler otobüs terminalinde indiklerinde meşakkatli bir şekilde adreslerine ulaşıyorlar. Çevre yolu yapıldığı takdirde Üniversite kampüsüne, yurtlarına ve evlerine direkt olarak ulaşma imkanı kazanacaklar.

Kırşehir ,  transit geçiş hattı üzerinde olması nedeniyle çevre illerdeki ve ilçelerdeki vatandaşlar için de önemli kavşak noktası görevi görüyor. Aksaray, Yozgat , Nevşehir , Ankara , Kırıkkale ve Kayseri’ye  olan bağlantı yolları yine bir düzensizlik teşkil ederken Çevre yolu üzerinde yapılacak olan dönel kavşak ,  köprülü kavşak ve seviyeli kavşaklarla bu bağlantı yollarında daha düzenli bir ulaşım imkanı sağlanabilecek.

Üniversite dışında yine çevre yolu üzerinde çok sayıda kamu yatırımı ve özel yatırımlar da bulunuyor. Kırşehir’in bugüne dek en büyük özel yatırımı olan Termal Otel yine bu güzergah üzerinde bulunuyor. Söz konusu otele il dışından çok sayıda vatandaş geliyor. Ancak Otele çevre yolu dışında uygun bir bağlantı yolu bulunmadığı için ulaşım noktasında büyük sıkıntı çekiliyor. Bu durum yine bu bölgede yapılacak yeni yatırımların da önünü kesiyor.

Aslında öncelikle çevre yolunun yapılıp ardından bu yatırımların yapılması gerekirken planlanan birçok yatırım gerçekleşmiş durumda. Etnografya müzesi , Lise ve ortaokullar , Polis Meslek Yüksekokulu ,  Organize Sanayi Bölgesi , Huzurevi , Sevgi Evleri , Belediye hizmet binaları ,Yibitaş (Çimento ve Kireç Fabrikası) Çevre Yolu Güzergahı üzerinde kalıyor ancak yol yapılmadığı için ulaşım noktasında büyük sıkıntılar yaşanıyor.

Çevre yolunun yapılmaması vatandaşlar arasında da tepki çekiyor. Şehir içinde sıkışılıp kalınması , trafik problemi , yeni yatırımların yapılmaması , istihdam yaratılmaması , dışarıya göç vermesi , kazalar , yol yapım çalışmaları halk içerinde büyük rahatsızlık meydana getiriyor. O yüzden Çevre Yolu Kırşehir Halkı için hayati bir önem taşıyor. Vatandaşlar bir an önce yolun ihale edilerek bitirilmesini bekliyor.

Kırşehir Çevre Yolu projesi 2018 yatırım programına alındı ancak henüz ihalesi yapılmadı. Yaşanan son ekonomik gelişmelerden dolayı tasarruf tedbirleri çerçevesinde sadece acil ve zorunlu yatırımlar dışında yeni projelerin 2021 yılına kadar yapılmayacağı belirtiliyor. Ancak Kırşehir Çevre Yolu yukarıda belirtilen sebeplerden ötürü bir zaruriyet teşkil ediyor. O sebeple acil olarak işleme konularak yapılması öncelikli olan projeler arasında geliyor.

Ömer Duran

 

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN