35 Milyon Uygur Türkü Soykırıma Tabi Tutuluyor

21 Şubat 2019
35 Milyon Uygur Türkü Soykırıma Tabi Tutuluyor

Kırşehir’e gelen Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk , Cacabey Meydanında basın açıklaması düzenledi.

Tarihi Cacabey Cami önünde yapacağımız açıklama İnşallah Doğu Türkistan’daki kardeşlerimizin sesi olur feryadı olur diyerek söze başlayan Tümtürk , Doğu Türkistan’da yaşayan 35 Milyon Müslüman Uygur Türkü’nün Çin Yönetimi tarafından zulüm, işkence ve soykırıma tabi tutulduğunu söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanlığından Çin’in insanlık dışı uygulamalarına yönelik yaptığı açıklamadan dolayı teşekkür eden Tümtürk , ” 9 Şubat’ta Türkiye Cumhuriyeti devletimiz ve Dışişleri Bakanlığı Sözcümüz, ‘BM raporlarına göre 1 milyondan fazla Müslüman Uygur Türkü Çin’deki Nazi kamplarından beter kamplarda işkence görmekte, demokrasi ve insan hakları ihlal edilmektedir, Çin yönetiminin derhal kampları kapatarak 1 milyondan fazla Uygur Türk’ü soydaşımızı serbest bırakmasını talep ediyoruz’ diyerek çok açık ve net bir ifade kullanmıştır. Devletimizden ve siyasilerimizden Allah razı olsun.” sözlerini sarf etti.

ÇİN’İ DİZGİNLEME ,DENGELEME OPERASYONLARININ ARACI OLMAK İSTEMİYORUZ

Bu çabalara rağmen Çin yönetiminin uluslararası ve iç hukuku tanımazcasına Doğu Türkistan’daki zulmü sürdürdüğünü ifade eden Tümtürk , ” Dünya Doğu Türkistan’daki bu zulme karşı kör, sağır ve dilsiz. Adeta üç maymunu oynamaktadır. Dünya bu suskunlukla adeta Çin’e ortak olmakta. Allah’a şükürler olsun ki, Türkiye Cumhuriyeti devleti, her zaman olduğu gibi mazlumdan yana, zalime karşı adil duruşuyla Çin’e anlayacağı dilden diplomatik ders verdi. Türkiye Cumhuriyeti devleti, devlet olmanın gereği gayet onurlu şekilde 2-3 yıl sürdürmüş olduğu gizli diplomasinin Çin tarafından karşılık bulmadığını görerek artık açık diplomasiyi tercih etti. Aslında bu Çin için bir fırsat ve avantaj. Çin’in birtakım endişe ve kaygılardan kurtulması için, Türkiye’nin arabuluculuğu ve hakemliği, Doğu Türkistanlılarla arasındaki adil hakemliği Çin’in geleceği, istikbali ve birliği için bir garantidir.”

Batılı güçlerin ve uluslararası camianın Çin’deki bu durum için bazı hesap ve planların içine gireceğini aktaran Tümtürk, “Doğu Türkistanlılar olarak hiçbir zaman bir takım uluslararası güçlerin Çin’i dengeleme, dizginleme operasyonlarının aracı olmak istemiyoruz.” ifadelerini kullandı. YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN