Anti-Aging Beslenme

28 Ekim 2018
Anti-Aging Beslenme

Sağlıklı beslenme bir puzzle gibi sağlıklı yaşamın bir parçasıdır. Sağlıklı yaşam fiziksel, zihinsel, ruhsal olarak bir bütünlük halidir.

Anti- aging kelime anlamı olarak “yaşlılık karşıtı” demektir. Ülkemizde ve dünyada özellikle orta yaş ve üzerinde olan kişilerin anti- aging’ e olan ilgileri gün geçtikçe artmakadır. Anti- aging temel olarak cilt dokusu ve bağlayıcı hücreleri yenilemek, hormonal düzensizlikleri dengelemek, cinsel güç ve sağlığı arttırmak ve yaşlılığa bağlı hastalıkların ortaya çıkma süresini uzatmak ve önlem almayı amaçlar.

İlk yapılması gereken genel bir sağlık muayenesidir. Kan ve hormon testlerinin ardından anti-aging için en önemli konu beslenme tarzıdır. Yıllara meydan okumak için doğandan beslenmeli ve doğa ile iç içe yaşamamız gereklidir.

Dengeli ve yeterli beslenme egzersiz ile desteklendiği zaman hücreleriniz üzerindeki müthiş etkisini kısa sürede hissedileceksiniz.

Anti- aging için beslenmenizde kazanmanız gereken alışkanlıklar;

  1. Diyet lifi açısından zengin ve dengeli beslenme tarzı ( sebze, meyve, tam tahıl ürünleri, yağlı tohumlar….)
  2. Kontrollü beslenilmeli ve vücut dinlenilmeli.( acıktığınızda yemeli, susadığınızda içmeli, doyduğunuzda durmalısınız.)
  3. Su tüketimine dikkat edilmeli.( her 30 kg vücut ağırlığı için 1 litre temiz içme suyu tüketilmeli)
  4. Yağ tüketimine dikkat edilmeli( oda sıcaklığında katı olan yağların tüketimi azaltılmalı, vitamin ve doymamış yağ asitlerinden zengin yağlar tüketilmeli)
  5. Tuz ve şeker tüketimi azaltılmalı. (bize kilo aldıran ve hormon dengesini bozan şeyin işlenmiş- yapay şeker olduğunu unutmadan hareket edilmeli.)
  6. Porsiyon kontrol edilmeli. ( mümkün olduğunca küçük tabaklarda yemek büyük bardaklarda sıvı tüketimi sağlanmalı.)

Doğru beslenme alışkanlıklarının yanı sıra genetik faktörlerin yaşlılık ve hastalıkta etkili olduğu unutulmamalı, gençlik iksiri, aşısı, serumu, ilacı gibi insanların duyguları ile oynayan amaçları sadece ticari kazanç olan kişilerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Her yaşınız sağlıklı ve keyifli geçsin.

Sağlık, ılık ve uyum…

 

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN