24 Aralık 2019

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadele yolunda beraberindeki temsil heyeti ile Kırşehir’e gelişlerinin 100. yıldönümü düzenlenen törenlerle kutlandı.

Cacabey Meydanında Atatürk Anıtına Çelenk sunulmasının ardından Kılıçlı Köprüsünden başlayıp Mustafa Kemal Atatürk’ün karşılandığı yer olan Gazi Parkına kadar devam eden kortej yürüyüşü düzenlendi.Kortej güzergah üzerinde bulunan vatandaşlar tarafından da büyük ilgi gördü.

Gazi parkında saygı duruşu ve İstiklal Marşını ardından konuşan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu , ” Birinci Dünya Savaşı sonrasında Anadolu topraklarının işgal edilmesi sonucunda; çaresizliğe karşı bir umut güneşi gibi doğan Büyük Önder Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkması ve ardından yapılan Erzurum ve Sivas Kongreleri’nde alınan kararlar doğrultusunda; Anadolu Halkı, işgallere karşı onurlu direnişini başlatmıştır.

Anadolu halkının birlik ve beraberlik ruhunu perçinleştirmek ve direniş ve kurtuluş  ruhunu tüm Anadolu’ya yaymak amacıyla, Heyet-i Temsiliye Başkanı Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları Anadolu’nun karargahı olarak seçtikleri Ankara’ya geçerken 24 Aralık 1919 tarihinde Kırşehir’e de uğramışlardır.

O gün, Kılıçlı Köprüsü mevkiinde geneli gençlerden oluşan kararlı ve inançlı Kırşehir halkı, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve Heyet-i Temsiliye Üyelerini adeta bağırlarına basmış, Kurtuluş ve Kuruluş yolundan asla vazgeçmeyeceklerini bildirmişlerdir. 

Milli Mücadele’nin lideri Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk; kongre süreçlerinin ardından, 24 Aralık’ta karlı bir kış günü Kırşehirimiz’e gelmiş, Kırşehir halkı o gün coşkulu bir kalabalıkla Mustafa Kemal’i ve bağrına basmış, O’nu bir gece Kırşehir’de misafir etmekten onur ve gurur duymuştur.

Biz de bugün Kırşehirliler olarak, Milli Mücadele’yi başarıya ulaştırıp, Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ve bize uygarlığın kapılarını açan, tebaadan vatandaşlığa geçişimizin öncüsü Mustafa Kemal Atatürk’ü 100 yıl önce Kılıçlı Köprüsü’nde bağrına basan Kırşehirli gençlerin kararlı duruşunun onurunu yaşıyor, Anadolu halkının birlik ve bütünlüğünün harcını karan Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu  Mustafa Kemal Atatürk’ü, saygı ve özlemle anıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

1 Dünya savaşının ardından imzalanan ateşkes ve barış antlaşmalarının savaşın bitirdiği düşünülse de aslında bu durumun Türk Milleti için yeni bir mücadelenin başlangıcı olduğunu belirten Vali İbrahim Akın , ” Tüm yokluklara rağmen işgalcilere karşı koymaya çalışan Türk Milleti, vatanın kurtuluşu için yola çıkan Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarının etrafında toplanmıştır. En büyük güç olarak gördüğü milletinin desteğini alan Mustafa Kemal Paşa, gerek yayınladığı genelgelerle gerekse Sivas ve Erzurum Kongrelerinde alınan kararlarla milli mücadele sürecini yeni bir boyuta taşımıştır. Temsil Heyeti kongrelerde alınan kararların ulusal bir nitelik kazanması için çalışmış ve Ankara’da I. Meclis açılana kadar görevini başarıyla sürdürmüştür. Temsil Heyeti, milli mücadelenin merkezi olarak kabul edilen Ankara’ya doğru ilerleyişini sürdürürken yol güzergâhındaki şehirlerde de temaslarını sürdürmüştür. 21 Aralık 1919 tarihinde Mucur’a, 24 Aralık günü Kırşehir’e, 25 Aralık günü de Kaman’a gelen Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları Kırşehir ve ilçelerinde coşku ile karşılanmışlardır,” dedi. 

Herhangi bir düşman işgaline maruz kalmamasına rağmen Kırşehirlilerin, vatanımızın işgaline ve milletimizin zulüm görmesine sessiz kalmadığını ifade eden Valimiz Sayın İbrahim Akın konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kırşehirliler, Kurtuluş Savaşı’na gerek askeri, gerek malî olarak büyük katkıda bulunmuşlardır. Bununla birlikte mitinglerle, protesto telgraflarıyla ve kurulan derneklerle milli mücadele ruhunun amacına ulaşması için çaba göstermişlerdir. Nitekim milletimizin vatanın kurtuluşu için gösterdiği bunca çaba boşa çıkmamış ve milli mücadele Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanmıştır. Bu zaferden sonra, ilan edilen Cumhuriyet yönetimi ile devletimiz her geçen gün güçlenerek sosyal, siyasal, askeri ve ekonomik alanlarda dünyanın sayılı ülkeleri arasında yerini almıştır. Zaferlerin kazanılmasında elbette tüm milletimizin olduğu gibi siz değerli Kırşehirlilerin de Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşlarına verdiği desteğin büyük payı vardır. Hiç şüphe yok ki Kırşehirliler, aradan tam bir asır geçmesine rağmen, bu tarihi günün gururunu ve heyecanını bugün de ziyadesiyle yaşamaktadırlar.”

Kırşehirlilerin o günkü heyecanı bugün de yüreğinde taşıdığını dile getiren Vali İbrahim Akın; “Kırşehirliler olarak bizler de ecdadımızın vatanımız için yaptığı fedakârlığı asla unutmayacak, ülkemizi her alanda daha yükseklere taşımak için çaba göstereceğiz.  Bu duygularla, ilimize gelişinin 100. yıldönümünde Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü, O’nun silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha şükran ve rahmetle anıyor, hepinize saygılar sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Şiirlerin yanı sıra Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırşehirli Gençler Derneği Anı Defterine yazdığı metin ile Kırşehirli gençlerin Ata’ya Cevabının okunduğu programda Atatürk Koşusunda dereceye girenlere ödülleri verildi.

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN