Bayram ve Sonrasında Mideniz Rahat Etsin

9 Ağustos 2019

Bayram/ tatil boyunca değişen öğün saatleri metabolizmanın gün içerisinde daha yavaş çalışmasına, yorgunluk ve halsizliğin artmasına sebep olabilir . Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı atlamamak sindirim sisteminizin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Gün içerisinde daha fazla besin tüketeceğinizi göz önünde bulundurarak hafif bir kahvaltı ile bayram gününü karşılayabilirsiniz. Tam buğday ekmeği, peynir, bol yeşillikler, domates, salatalık, zeytin gibi hafif kahvaltılıklar yanında yoğurt, meyve, yulaf ve ceviz gibi karışımları da tercih edebilirsiniz. 

Bayram ziyaretlerinde kızartılmış, çok tuzlu ve ağır yemeklerden uzak durmanızda yarar var. Özellikle diyabet, insülin direnci veya obezite gibi sağlık sorunlarınız varsa, bu yemekler bayramda tadınızı bozabilir. En sağlıklı olanı bu dönemde de az ve sık beslenmeye devam etmek ve besin çeşitliliği yanında porsiyon kontrolüne dikkat etmektir. Hatta gelen misafirlerinize dondurmalı, sütlü veya meyveli tatlılar ikram edebilirsiniz. 

Bayram günlerinde ziyaretler yapıldıkça içilen kahve ve çaylara çok sık eşlik etmez su. Oysa yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı içerisinde günde en azından 1,5-2 litre su içilmesi gerekir. Bayramda en çok unutulan bu içecek, sindirimi kolaylaştırmaya, vücudun ısı dengesini ayarlamaya ve en önemlisi de zararlı maddelerin vücuttan daha kolay uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Sıvı tüketiminizi artırmak isterseniz, çorba, ayran, cacık, taze sıkılmış meyve suları ve içerisine sadece limon ve nane yaprakları ekleyeceğiniz aromalı suları ziyarete gelen misafirlerinize de ikram ederek su içmeyi keyifli hale getirebilirsiniz.

Kurban bayramında ağırlıklı olarak et tüketileceği için; tabağınızın yarısını muhakkak taze veya pişmiş sebzeler ile doldurmanızı, 1 tatlı kaşığı zeytin yağ ile tatlandırmanızı öneririm, hayvansal kaynaklı yağlar doymuş yağlardır ve damar sertliğine sebep olabilmektedir. Mümkünse et pişerken kendi yağı ile pişmesine ekstra iç yağ, tere yağ kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

Sağlıklı ve keyifli bir bayram geçirmek için minik tüyoları uygulamanız midenizi yormayacaktır.

Sağlık, uyum ve dengenin olduğu keyfili bir bayram dilerim.

YORUMLAR
Anahtar Kelime: ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN