Belediyeyi Egoizm mi Yönetiyor ?

18 Ekim 2018
Belediyeyi Egoizm mi Yönetiyor ?

Yazıma başlamadan size halkın parası ile kendi reklamlarını yapanlardan,kendi egolarını tatmin edenlerden duyduğum rahatsızlığı arz etmek istiyorum..

Caddelere,sokaklara çıktığımız zaman hepimizin gördüğü aşikar olduğumuz bilboardlarda ki koca koca afişler olsun,devasa boyutlardaki pankartlar olsun,dini bayramlarda,resmi bayramlarda,özel günlerde boy boy fotoğraflarını görüyoruz siyasetçilerin. Milletvekilleri ,belediye başkanı gibi zatların.Bu pankartlarda halkın bayramını kutluyorlar ya da herhangi önemsiz bir şeyin müjdesini veriyolar. Kendi resimleri hep ön plana çıkıyor,kendi reklamlarını yapıyorlar bir nevi.Peki bunun bedelini kim ödüyor hangi kaynaktan veriyorlar bunların parası?Bu reklam ücretleri herhangi bir küçük esnafın ödeyemeyeceği kadar  yüksek rakamlardaki meblağlar çünkü.Hemde bir yerde yada beş yerde değil bütün billboardlarda bunlar kendi resimleri ile göz zevkimizi taciz ediyorlar.Halkın parası ile kendi reklamını yapmak ne derecede mubahtır ağzından besmele düşmeyenler için?

Dahası halkı aşağılayanları mı ararsınız,kendinden olmayanları kendisi gibi düşünmeyenlere üst perdeden bakanları mı dersiniz.Ortada takdire şayan bir durum olmadığı halde  takdir edilme çabası ile takdir etmeyen esnafı eziklemeye çalışanları mı ; Hangi birinden bahsetmek gerekiyor.

Ayrıca bugün şehrimizdeki belediye araçlarının plakalarına bakıyorum.Bir çoğunun üzerindeki aynı plaka harfleri dikkatimi cezbetti.(AR)..Nedir bu AR muhabbeti bir kişiye atfen mi seçildi yada bir dergah ismi mi,bir tarikat ve ya cemaat isminin kısaltması mıdır orası tam bir muamma yani..

Egoistliğin tavan yaptığı yöneticilerimizin son bombası da yeni master planında şehrimizin trafiğine giren şehir içi otobüslerin plaka harfleri ..

Nedir ben söyleyeyim siz de dikkat ederseniz görürsünüz hepsinin plaka harfi ”BH” .Ne oluyor bu ”BH” harfleri Bahçeci’ye atfen mi seçildi ? Eğer öyle ise Otobüslerin parası miras yoluyla mı kaldı ?

Bu konu hakkında sizlere İslam tarihinden bir kıssa ile örnek vereceğim…

Erken İslam dönemi denildiğinde de akla ilk gelen isimlerden biri Ebu Zer el-Gifari’dir. Tarihi kaynaklara göre ilk Müslümanlardan biri olan ve Peygambere yakınlığı ile bilinen Ebu Zer,ekonomi-politik dili ve duruşu ile yoksuların ve ezilenlerin sesi olarak hareket etmiştir.

Ebu Zer’in bu protest ve haklı tavrı zaman içerisinde iyiden iyiye kendini hissettirir ve nihai olarak Halife Osman,Ebu Zer’i Şam’a sürgüne gönderir. Şam’da da toplumsal olaylar karşısında benzer tepkiler gösteren ve Muaviye’nin yaptırdığı saray karşısında O’na: “Ey Muaviye! Eğer sen bu sarayı halkın parasıyla yapıyorsan,ihanettir,kul hakkıdır ve eğer kendi paranla yapıyorsan israftır!” mealinde sözler sarf eder ve her platformda Muaviye’nin mülk ve varsıllar lehine izlediği politikaları eleştiren Ebu Zer kısa bir süre sonrasında tekrar Halife Osman’ın yanına gönderilir.Oradan da tekrar Rebeze Çölü’ne sürgün edilir ve orada türlü zorluklarla mücadelesinde hayatını kaybeder.

Kıssadan örnek siz de bunları halkın parası ile yapıyorsanız ihanettir kul hakkıdır diyorum…

Sadece bu konularda değil bunların siyaseti her konuda buram buram egoizm kokuyor.Ülkemizde siyasi egoizmin,siyasetin kılcal damarlarına kadar işlediğinin en güzel örneği yerel örgütlenmelerdir.Kendini sultan zanneden bir başkan (kesinlikle lider vasfı yok) ve yerel örgütlenmelerde daha çok ekonomik gücü olan belli bir grubu yönlendiren başkancıklar egoist siyasetin temel aktörleridir…

Sözün özü yakın zamanda gelecek olan yerel seçimlerde size yapılan,kardeşlerimize yapılan,halkımıza,işçimize,köylümüze yapılan yanlışları unutmayın,unutturmayın …

YORUMLAR
Anahtar Kelime: ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN