Bu İddialar Doğru mu ?

8 Ocak 2019
Bu İddialar Doğru mu ?

Bugün gazete ve internet haber portallarında Ziraat Bankası ile ilgili bir çok haber görünce aklıma direk Kırşehir ziraat bankası Merkez şubesi geldi.

Ziraat bankası futbol kulüplerinin Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ile Türkiye bankalar Birliği’nin (TBB) futbol kulüplerinin borçlarını üstlenmek üzere geliştirdiği ortak projede ilk adım atılmış,
TFF Başkanı Yıldırım Demirören, TBB Başkanı Hüseyin Aydın ve Süper Lig kulüplerinin başkanları ile mali sorumluları, İstanbul’daki Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü’nde konuyu görüşmek için bir araya gelmişlerdi.

Buraya kadar bir sıkıntı yok. Peki futbolizm aşkına, futbolu ayakta tutması adına atılan bu adımlar neden esnaf için, çiftçi için atılmaz.

Türkiye cumhuriyeti belki de ekonomik anlamda en zor yılını geride bıraktı, ve sıkıntılar 2019 da bitecek gibi görünmüyor. Her ne kadar ekonomik sıkıntı var diyenler hain ilan edilip afaroz edilse de ortada ciddi bir problem var. Kullanan esnaflar iyi bilir faizi çok yüksek olan ”bch” yani borçlu cari hesap kredisi ve ”kmh” yani kredili mevduat hesabı vardır. Malum ekonomi dar boğazda olunca esnaf bu kredilere yüklenirler. Faizi o kadar yüksektir ki bir esnafın ticaret yaparak bu faizlerin üzerinde para kazanmaları mümkün değildir, yani amaç esnafı ayakta tutmak değil kapitalist ekonomiye yem etmektir. Bugün Türkiye’nin en karlı sektörünün bankacılık olması da temel olarak bu faiz oranları ve esnafın ana para yani sermayeye ulaşma güçlüğünden kaynaklanır.

Peki Kırşehir Ziraat Bankası politikaları nasıl işliyor. Yaklaşık olarak 2 sene önce göreve başlayan …. Müdür beyin politikası mı ? Yoksa Ziraat Bankası politikaları mi bilinmez ama tamamı VERME işlemi halletme üzerine dayalı işliyor. Son dönemde bir çok dostumdan duyduğum ve şahit olduğum olayları burada belirtmek çok zor amacımız ama her türlü işleme zorluk çıkaran bir yapıda olduğu iddia ediliyor. Benim anlayamadığım konuda burada başlıyor. Evet bir banka müdürü riskli gördüğü krediye onay vermeyebilir, her ne kadar müdürlerin üzerinden sorumluluk 2015 yılında İstanbul Anadolu 8. İş Mahkemesi’nde görülen alınan emsal karar gereğince çalışana verilemez.

Kırşehir Ziraat Bankası ile ilgili bir kısım iddialar:

Bankalar ticari kredileri istedikleri zaman geri çağırma hakkına sahipken Kırşehir ziraat bankası müdürü bir çok esnaf ve çiftçiyi mevcut kredini kapat tekrar sana kredi vereyim söyleminde bulunmuş mudur?

Mevcut Kredisini, eşten dosttan borç alarak yatıran esnaf, çiftçiye tekrar başvurduğunda kredi tahsis edemiyoruz cevabı verilmiş midir?

Kredisi çıkmayıp intihar eden, köylü çiftçi esnaf var mıdır?

Çok basit bir işlem olan ve vatandaşa esnafa kolaylık sağlayan diğer şubeye hesap transferi işlemlerine izin verilmiyor mu ?

Bu konular ile ilgili hem Ak parti hükümeti milletvekili Sayın Mustafa Kendirli ve sayın İl başkanı Muzaffer Aslan’ a vatandaştan bilgi, şikayet ulaşmış mıdır ? Ulaştı ise ne gibi bir çözüm üretilmiştir?

Muhalefet milletvekili Sayın Metin İLHAN bu konuda bilgi sahibi midir? Sayın vekil bu konuda bilgi sahibi değil ise, bu konuda gereken hassasiyeti gösterecek midir?

İşte akılda deli sorular. Tabi kızacaklar olacaktır sana ne, sana mı kaldı diye özellikle söylemekte fayda var her hangi bir şekilde bankadan kredi veya her hangi bir talebimde olmamıştır. Milletimizin genetik yapısında kesin bir şey istedi de vermemiştir olacaktır baştan kendimi savunayım.

Esnafı ve çiftçiyi ayakta tutmak adına kurulan bir banka esnafın ve çiftçinin işini zorlaştırıyorsa balık değil BALIKHANE kokmuştur. İddiaların araştırılıp varsa derhal çözümüne bakılması zaten zor günler geçiren insanları bir nebze rahatlatacaktır.

Tekrar ilgilileri ve konuyu dikkatle takip edeceğimizi her gelişmeyi siz değerli vatandaşlarımız ile paylaşacağımızı da belirtmek isterim.

Emrah Doğan

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN