Cacabey Gök Bilim Medresesi Çürüyor

5 Aralık 2018
Cacabey  Gök Bilim Medresesi Çürüyor

Dünyanın ilk astronomi merkezi olarak bilinen ve yüzyıllardır ayakta duran Cacabey Gökbilim Medresesi nem ve rutubetten dökülüyor.

Daha önce gökyüzü incelemek amacıyla yapılan kubbe kısmı defalarca tadilattan ve restorasyondan geçmesine rağmen bir türlü nem ve rutubetin önüne geçilemedi.Yeniden restore edileceği söylenen Medrese ile ilgili henüz bir çalışma başlamazken nem ve rutubet medresenin diğer kısımlarına iyice yayılmış durumda.

İnce bir el işçiliği ile inşa edilen medresenin içerisindeki süslemelerde deforme olma tehlikesiyle karşı karşıya…Cacabey Gökbilim Medresesi 1272 yılında dönemin Kırşehir Emiri Cacabey tarafından yaptırılmış ve 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girmişti.

”KISIK GÖZLERLE BAKIYORUZ”

Kırşehir’de insanlara 1272 yılından bu yana varlığı ile tarihi eserin birçok mesaj vermekte olduğunu anlatan Türkiye Yazarlar Birliği üyesi Araştırmacı Yazar Ufuk Cengiz ise, “Bizler menderesinin verdiği mesaja kısık gözlerle bakıyor ve tamamını göremiyoruz. 13. asırda Cacabey buraya ölümsüz bir eser nakşetmiş. Cacabey’den sonra gelen nesillerin göğe bakması istenilmiş, Cacabey ve çağdaşları Ahi Evran, Hacıbektaş, Yunus Emre gibi o dönemin manevi gönül mimarları istikbalin göklerde olduğunun farkında olmuşlar.

Medresenin üç tarafına üç füze figürü ile ateşlenmemiş, yeni ateşlenmiş ve ateşlenip yükselişe geçmiş şekilde işleyerek kendilerinden sonra gelecek nesillere bir ışık bırakmışlar. Rasat kuyusu ile içerisindeki suya kubbeden yansıyan yıldızların ışığına bakarak dünyanın konumunu ve yıldızların konumlarını tespit etmişler. 13. asırda taşları üst üste koyarak inşa ettikleri bu yapıya rağmen bizler 21. yüzyılda yaşayan insanlar olarak ecdadımız diye her fırsatta övündüğümüz insanların bizlere bıraktıkları eserlerin kıymetini bilemiyoruz. Medresede içler acısı bir hal var. Geçtiğimiz yıllarda restorasyon çalışmaları yapılmıştı. Çok sağlıklı bir çalışma olmadığı da ortada, yağmur yağdığı zaman kubbesinden aşağıya su damlıyor. Kubbedeki beton harcı da tamamen kabarmış durumda” dedi.

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN