Delinin Biri Kuyuya Taş Attı !

30 Haziran 2018

Önce Ekşi Sözlük’te daha sonra da sosyal medyada gittikçe yayılan bir iddia;

Recep Tayyip Erdoğan’a %55 oy veren Kırşehir’de şeker Fabrikası işçilerinin tamamı işten çıkarılmış.

Şeker İş sendikası Kırşehir temsilcisi Bilal Şahin ise işten çıkarma yok dedi.

Özelleştirme sonrasında özel sektör çalışanı konumuna düşmek istemeyenler başka devlet kurumlarında çalışmak için şeker fabrikasından ayrılmış.Hatta yeni işçi alımlarının yapıldığını , kimya ve gıda mühendisinin de alınacağını belirtti.

Buna rağmen sosyal medyada aynı iddialar paylaşılmaya devam ediyor.

Hatta milletvekilleri, bazı medya organları bile işçilerin atıldığına dair paylaşımlarda bulundu.

Kırşehir Şeker Fabrikası’nın özelleştirilme sürecinden bugüne dek birçok yazı kaleme aldım.

Kırşehir Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesinin yanlış olduğunu , Türkiye’deki özelleştirmelerin yanlış olduğunu çünkü özelleştirmeden gelen kaynakların yanlış kullanıldığını, kaynakların üretim faktörlerine değil betona ve toprağa gömüldüğünü, kısa vadede üretim ve istihdam yaratıldığını ancak uzun vadede üretim ve istihdam anlamında bir istikrar sağlanmayacağını , özelleştirmelerden gelen kaynaklarla yeni fabrikaların yapılmasını , arge çalışmalarına yönlendirilmesini, Türkiye’nin dış ticaret açığının ancak bu şekilde kapanacağını ve artıya geçeceğini , borçların ancak ve ancak üreterek ödeneceğini defalarca dile getirdim.

Tabi ki bu sürecin takipçisiyiz !

Kamuoyundan gelen tepki nedeniyle hükümet ihale şartnamesine pancar alımının ve üretimin devam edeceğini, işçilerin çıkarılmamasını ekledi ama bunu 5 yılla sınırlandırdı.

Ne yazık ki geleceğimizi planlarken , emperyalistlerin her zaman gerisinden geliyoruz.

Biz 5 yılı planlarken, onlar 50 hatta 100 yılımızı planlıyorlar.

O yüzden bu konuda da kandırılma ihtimalimiz yüksek.

Peki ama neden diğerleri değil de Kırşehir ?

Özelleştirmenin ardından satılan bütün şeker fabrikalarında aynı süreç şu an devam ediyor.

Memur kalmak isteyen çalışanlar haklarının ölmemesi için başka devlet kurumlarına naklini talep ediyor.

İşçilerin kendi isteğiyle naklini istemesi ve fabrikadan ayrılması ne yazık ki sosyal medyada suistimal edilerek işçiler atıldı yalanı uyduruluyor.Peki ama 14 fabrika içinde neden Kırşehir ?

Kırşehir ile ilgili böyle bir iddianın ortaya atılmasında özelleştirme sürecinde en çok Kırşehir Şeker Fabrikası’nın gündeme gelmesi etkili oldu.

İsrail’e satıldığı iddiası, Tutgu Gıda ile ilgili iddialar, Kırşehir Şeker Fabrikası deposundaki 270 milyonluk şekerin akıbeti gibi konuların gündeme gelmesi ile birlikte şimdi de Kırşehir Şeker Fabrikası işçilerinin tamamı işten atıldı iddiası gündemde.

Kırşehir Şeker Fabrikası işçileri işten falan atılmadı ! Fakat bu 5 veya 10 yıl sonra atılmayacakları anlamına da gelmiyor.

Orta Anadolu’da Ankara dışında CHP sadece Kırşehir’de ikinci parti oldu yani Kırşehir halkı Kırşehir Şeker’in satılmasına aslında sandıkta tepkisini ortaya koydu.Öyle ki ittifak içerisinde olmasa bile milletvekili çıkarabilecek bir oy oranı yakaladı.

Sırf siyasi tercihi yüzünden cezalandırmak için ve insanlara da böyle lanse etmek için ”bakın oy verdiler işten atıldılar” gibi iddialarla tatmin olmak bunun karşılığında da ”yalancı” pozisyonunda yer almak , özelleştirme konusunda yapılan yanlışların kamuoyu nezdinde doğru olarak algılanmasına neden oluyor.

Umarım düşündüğüm gibi olmaz.

Türkiye’de herşeyin en güzel olmasını temenni ediyorum.Kırşehir Şeker Fabrikası 5 yıl sonra pancar alımını 5 katına çıkarmış olur.Daha verimli bir üretim gerçekleştirir.Tıpkı Konya Torku gibi ürün çeşitliliğine gider, büyür ve kooparatif haline gelir.Böylece daha çok istihdam ve daha iyi çalışma ortamı sağlanır.İşten de atılmalar olmaz.

Bunun için yalan iddialar atmak yerine bundan sonra ki sürecin takipçisi olmak daha faydalı olacaktır.

Kırşehir Şeker Fabrikası’nın sonuna kadar takipçisiyiz !

Daha iyisi olsun diye …

 

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN