Doğalgaz Faturalarını Görenler Şoke Oldu

9 Ocak 2019
Doğalgaz Faturalarını Görenler Şoke Oldu

Yılbaşından sonra doğlagaza indirim müjdesi verilmişti ama son gelen faturaları gören vatandaşlar şoke oldu.

Geçtiğimiz yılDoğalgaza yüzde 30 elektriğe ise yüzde 45 zam yapılmıştı.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde doğalgaza yüzde 10 indirim yapılacağı müjdesini vermişti ancak son gelen faturaları gören vatandaşlar şoke oldu.Geçtiğimiz ay gelen faturalara göre daha fazla gelen faturalar sonrasında CİMER’e şikayet yağdı.

BOTAŞ’IN 15 DERECE OYUNU

Yapılan araştırmaya göre bu durumun iki nedeni var ;

Birincisi BOTAŞ indirimi ÖTV fiyatı üzerinden yaptı. Bu nedenle yüzde 10’luk indirim dağıtım şirketlerinin fiyatında yüzde 10 yerine yüzde 9.7 civarında yansıdı. Ancak indirimi asıl engelleyen BOTAŞ’ın doğalgaz fiyatlandırmasına uyguladığı vatandaş aleyhine olan yöntem oldu. Bu yönteme göre, havalar soğudukça vatandaş gazı daha pahalı kullanıyor. Havalar ısındıkça gaz ucuzluyor. Çünkü BOTAŞ, doğalgazın fiyatını 15 derecelik dış hava sıcaklığına göre fiyatlandırıyor. Hava sıcaklığı 15 derecenin altına düştükçe, özellikle sıfırın altındaki sıcaklıklara ulaştıkça ısıl değerin çarpan etkisi vatandaş aleyhine işliyor. Örneğin, 18 derecede alınan ve kullanılan 500 liralık doğalgaz miktarı daha fazlayken, eksi derecelerde kullanılan 500 liralık gazın miktarı daha düşük oluyor. Bu hesaplama yüzünden, indirim hava sıcaklıklarının çok düştüğü döneme denk gelmesi nedeniyle vatandaşa yansıması daha düşük kalıyor.

Vatandaş doğalgazı kışın değil de havaların aşırı ısındığı yaz aylarında kullanabilseydi doğalgazı daha ucuza tüketebilecek. Ancak, bu da işin doğasına aykırı. Çünkü vatandaş doğalgazı çoğunlukla ısınma amaçlı kullandığı için doğalgaz tüketimi de çoğunlukla soğuk havalarda artıyor.

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN