Haber Detayı
11 Şubat 2020 - Salı 14:24 Bu haber 25 kez okundu
 
- Haberi

24 Kasım 2015 tarihinde hava sahamızı işgal eden Rus Uçağı, F-16’larımız tarafından düşürülünce yer yerinden oynamıştı.

Söz konusu olay ile ilgili o dönem başbakan olan Ahmet Davutoğlu , ''bilgimiz dahilinde yapıldı.'' açıklamasında bulunmuştu.

Türkiye ve Rusya tüm bağları koparmış ve Esad rejimini destekleyen Rusya, Rus turistlerin Türkiye’ye gitmesini yasaklarken bir taraftan da Türkiye’ye olan ihracatı kesmişti.Birçok Türk tırı Rus sınırından döndü.

Aradan 1 yıl geçti.Rus uçağını düşüren pilotlar FETÖ’ye üye oldukları iddiasıyla ordudan ihraç edildi ve tutuklandı.Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkiler çok daha farklı bir pozisyona geldi.İkili ilişkilerde önemli adımlar atıldı.Hatta en son Avrupa Birliği’ne karşı Şangay İş Birliği Teşkilatı üyeliği için Rusya destek verdi.

Tarih 24 Kasım 2016 bir gece yarısı Fırat Kalkanı Harekatına katılan askerlerimiz El-Bab operasyonu sırasında Rus uçakları tarafından bombalandı.Bu bombardıman sonucu, Üsteğmen Zafer Er,Astsubay Kıdemli  Çavuş Erdal Bolat, Piyade Uzman Çavuş Melih Özcan olay yerinde , yaralı 8 askerden Halil Topuz da kaldırıldığı Gaziantep Devlet Hastanesi’nde şehit oldular.

Genelkurmay Başkanlığı saldırıyla ilgili Suriye rejimini sorumlu tuttu. Yapılan açıklamada 3 askerin, "rejim güçlerince gerçekleştirildiği değerlendirilen hava saldırısında" şehit olduğunu duyurdu.

Rusya konuyla ilgili ''yanlışlıkla oldu.'' açıklamasında bulundu. Türkiye ve Rusya arasındaki kriz her ne kadar çözülmüş gibi görünse de, belli ki Rusya uçaklarının düşürülmesini hazmedemeyerek bu olayın yıl dönümünde askerlerimizi hedef almıştı.

***

Türkiye ve Amerika arasında 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlayan gerilim giderek tırmanmış hatta Rahip Branson meselesinden dolayı Amerika Türkiye'ye yönelik Ekonomik bir operasyonda düzenlemişti.

Bu durum NATO üyesi Türkiye'nin Rusya ile işbirliğine giden yolun da önünü açtı.NATO'nun Türkiye'ye yönelik hava savunma sistemi ile ilgili yaptırımları neticesinde Türkiye hava savunma işbirliği için bu kez Rusya'nın kapısını çaldı.Putin ile masaya oturan Erdoğan S400 hava savunma sistemi için Rusya ile anlaştı.Bu durum NATO tarihinde önemli bir dönüm noktasını oluşturuyordu.

Türkiye Suriye'deki terör koridorunu tamamen ortadan kaldırmak ve güvenli bölge oluşturmak 2019 yılında Barış Pınarı Harekatını başlattı.

Suriye'deki çıkarlarının tehlikeye girdiğini düşünen Amerika ve Rusya Türkiye ile pazarlığa oturdu.Esad Rejimini destekleyen Rusya ve PYD/YPG terör örgütüne destek veren Amerika ile anlaşma neticesinde bölgede harekat planı dahilindeki noktalarda devriye görevi başlatıldı.

Güvenli bölge içerisinde bulunan İdlib'e yönelik Rusya destekli Esad güçlerinin art arda yaptığı saldırıla sonucu burada yaşayan 2 milyon insanın Türkiye'ye doğru yeni bir göç dalgası tehdidi karşısında Cumhurbaşkanı Erdoğan , Ülkemizin, yeni bir göç dalgasına tahammülü yoktur. Aynı zamanda yeni tehditlerin sınırlarımıza dayanmasına da seyirci kalamayız. Hiçbir ülkenin siyasi ve ekonomik çıkarı, Türkiye'nin güvenlik ve istikbal önceliklerinden daha önemli olamaz. Bu bakımdan Suriye'nin ne diğer bölgelerindeki ne de İdlib'deki duruma seyirci kalmayacağız . 2016'dan beri gerçekleştirdiğimiz Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekatları hassasiyetlere riayet edilmemesi halinde sahadaki durumu fiilen kontrol altına alma iradesinin en somut örnekleridir. Topraklarımıza tehdit oluşturan kim varsa, gereğini yapacağız" ifadelerini kullanmıştı.

***

Yaklaşık 8 yıl önce Ukrayna'da Rus kökenli ayrılıkçıların başlattığı iç savaş esnasında Rusya , bölge için çok önemli bir konuma sahip olan Ukrayna toprağı Kırım'ı işgal etmişti.Birçok ülke Rusya'nın Kırım'ı ilhakini tanımadığını bildirmişti.

Türkiye'nin güvenli bölge içerisindeki İdlib'e yönelik başlattığı operasyon ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde Ukrayna'ya gerçekleştireceği ziyaret öncesinde Rusya Destekli Esad güçleri yaptıkları topçu saldırısında 8 askerimizi şehit etti.

Rusya bu saldırı ile ilgili ; Türkiye’nin İdlib’deki operasyonları nedeniyle Rusya’yı uyarmadığı ve rejim güçlerinin bu nedenle Türk askerlerini hedef aldığı açıklamasında bulundu.Bu açıklamanın ardından Türkiye, Rusya ile olan ortak devriye görevini iptal ettiğini duyurmuştu.

Bu skandal açıklamanın ardından Ukrayna'yı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan , ''Rusya'nın Kırım'ı yasa dışı ilhakini tanımıyoruz.'' açıklamasında bulunurken tören alayını selamladığı sırada , ''Yaşasın Ukrayna'' ifadesini kullanması Rusya'da büyük yankı uyandırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan , Suriye'deki olaylarda muhatabın Rusya olmadığını ve iki ülke arasındaki ilişkilerin koparılmayacağını belirtmişti.

3 Şubat'taki saldırıdan 7 gün sonra Rusya destekli Esad güçleri topçu atışıyla yine askerlerimizi hedef aldı.Saldırıda 5 askerimiz şehit oldu.5 askerimiz ise yaralandı.

Bu saldırının ardından açıklamada bulunan Rusya, '' İdlib'de Suriye ordusuna ve Rus askeri güçlerine yönelik her türlü terörist faaliyetlerin sona ermesi ve Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik Rus-Türk mutabakatının uygulanması gerektiğini'' belirtti.

Türkiye ise yaptığı açıklamada  115 rejim hedefi ateş altına alındığını ve İlk bilgilere göre, 101 rejim unsurunun etkisiz hale getirildiğini belirtti.

Türkiye ve Rusya İdlib konusunda karşı karşıya gelmiş durumda.

Rusya her seferinde Türkiye'yi uyarmak ya da ders vermek için askerlerimizi hedef alıyor.Olan yine ana kuzularına oluyor.

Suriye'de şehit düşen askerlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.Ruhları Şad olsun.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı