Haber Detayı
23 Aralık 2019 - Pazartesi 20:01 Bu haber 12 kez okundu
 
100 Yıl Önce Atayı Ağırlayan Mucurlulardan Anıtkabir'e Ziyaret
DİĞER Haberi
100 Yıl Önce Atayı Ağırlayan Mucurlulardan Anıtkabir'e Ziyaret

100 yıl önce Milli Mücadele yolunda Mustafa Kemal Paşa ve heyetini ağırlayan Mucurlular Anıtkabir'e akın etti.

istanbul'dan da çok sayıda katılımcının geldiği Ankara'da Mucurlular Anıtkabir'i ziyaret ederek Mucur'a gelişinin 100. yıl dönümünde Mustafa Kemal Atatürk'ü andılar.Ziyaretçiler , ''Mustafa Kemal Atatürk tarafından övülmüş birer vatan evlatları olarak ona minnet , sevgi ve saygılarımızı sunmaya geldik ve Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte tüm şehir ve gazilerimizi rahmet anıyoruz.'' mesajı verdiler.

''BU KÜÇÜK KASABADA GÖRDÜĞÜM HÜRMETİ VE ÇOCUKLARDA GÖRDÜĞÜM ZEKAYI HİÇ BİR YERDE GÖRMEDİM''

Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte Sivas’tan hareket eden heyet Kayseri’ye ardından da Kırşehir’e doğru harekete geçmişti.

Mucur Kaymakamı Cevat Bey, heyetin Yenice Çiftliği’nden sonra Hacıbektaş’a gi­deceğini sanmasından dolayı herhangi bir hazırlık yapmamıştı. Heyet, yol yorgunlu­ğuna rağmen kaymakamlık binasına davet edilen Mucur ileri gelenleri ile ülkenin içinde bulunduğu durum hakkında genel bir görüşme yaptı. Mustafa Kemal Paşa, geceyi kaymakamlık binasında, heyet üyeleri de Mucur ileri gelenlerinin evlerinde geçirdi. Sa­bah iki otomobil ile Hacıbektaş’a hareket eden heyet, öğle üzeri Hacıbektaş yakınında­ki Yenice Çiftliği’nde Hacıbektaşlılar tarafından karşılandı.

Hacıbektaş’ta Anadolu Alevilerinin önderi olan Çelebi Cemalettin Efendi ve Hacı­bektaş Dede postu Vekili Niyazi Salih Baba ile görüştükten sonra 23 Aralık 1919 Salı gü­nü tekrar Mucur’a dönen heyeti, bu kez Mucurlular ile birlikte Kırşehir’den gelen atlılar Kurugöl Köyü (şimdi belediyelik) mevkiinde karşıladılar. Mucur Kaymakamı ve Müda­faa-i Hukuk Cemiyeti Reisi Cevat (Akın) Bey, Sivas Kongresi kararlarından haberdar ol­duğu gibi, Sivas’tan yola çıkan heyetin Mucur’a da uğrayacağını biliyordu. Nitekim Ha­cıbektaş’tan Mucur’a dönmekte olan Mustafa Kemal Paşa ve heyeti için coşkulu bir tö­ren düzenlenmişti. Bu törene katılmak için gelen 150 kadar silahlı Mucur atlıları davul, zurna eşliğinde halkla birlikte Kurugöl Köyü’ne kadar giderek, çiseleyen yağmur altında iki saatten fazla bir süre heyeti beklemişti. Mucur Belediye Reisi Derviş Ağa, heyetin gel­mekte olduğunu haber verdi. Kendilerini karşılamak üzere Kırşehir ve Mucur’dan ge­len coşkulu kalabalığı gören Mustafa Kemal Paşa ve heyet üyeleri, otomobillerden in­diler ve halkı selamladılar. Kaymakam Cevat Bey, heyet üyelerine kazası adına “Hoş geldiniz” demiş ve bu sırada Mucur’a geldiğinde şimdiki Ziraat Bankası ve Hükü­met Binası arasında kız ve erkek ilkokul öğrencileri ile öğretmenleri bulunuyordu. Öğ­renciler ellerinde eski harflerle yazılmış: “Mustafa Kemal Paşa Hazretleri Hoş Geldiniz” yazılı bir pankart taşıyordu. Burada Mustafa Kemal Paşa öğrencilere ve kalabalığa : “Şimdiye kadar böyle içten bir karşılamaya rastlamadım. Mucurlular sağ olun. Vatan elden gidiyor. El ele verip düşmanlarımızı aziz topraklarımızdan kovacağız. Parolamız silah başına” şeklinde bir konuşma yaptı.

Mustafa Kemal Paşa Mucur’da kaldığı sırada öğrencileri yanına çağırarak sıkça görüşmüş ve onlarla yakından ilgilenmişti. Bu görüşmelerden sonra: “Bu küçük kasa­bada gördüğüm hürmeti ve çocuklarda gördüğüm zekayı hiçbir yerde görmedim” diye­rek, duygu ve düşüncelerini dile getirmişti.

21 Aralık 1919 Pazar akşamı saat 20.30’da Mucur’a gelen Mustafa Kemal Paşa ve Temsil Heyeti, geceyi Mucur’da geçirip ve 22 Arlık 1919 Pazartesi sabahı iki oto­mobil ile Hacıbektaş’a hareket ettiler.

23 Aralık 1919 Salı gecesini Mucur’da geçiren Mustafa Kemal Paşa ve Temsil He­yeti, 24 Aralık 1919 Çarşamba sabahı Kırşehir’e hareket etti.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: 100, Yıl, Önce, Atayı, Ağırlayan, Mucurlulardan, Anıtkabir'e, Ziyaret,
Yorumlar
Haber Yazılımı