Ahmet Davutoğlu'dan Etnik Kökene Dayalı Perlemento Önerisi

SİYASET 05.06.2020 - 03:56, Güncelleme: 05.05.2023 - 17:12
 

Ahmet Davutoğlu'dan Etnik Kökene Dayalı Perlemento Önerisi

Eski Başbakan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu verdiği röportajda ‘etnik bir parlamento kurulması’ teklifinde bulundu.

Karar Gazetesine uzun boylu röportaj veren Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'Biz imparatorluk bakiyesiyiz. Biz yeknesak, tek bir kimlikle tanımlanabilecek, tek bir oryantasyonla, kültürel dokuyla tanımlanacak ülke değiliz' dedi. Röportajda, peki vaadiniz nedir sorusuna, Davutoğlu, “Çünkü biz imparatorluk bakiyesiyiz. Biz yeknesak, tek bir kimlikle tanımlanabilecek, tek bir oryantasyonla, kültürel dokuyla tanımlanacak ülke değiliz. Şu anda Boşnak, Gürcü, Çeçen, Arnavut, Arap, Kürt, Uygur vatandaşlarımızın yansıdığı bir Meclis bu ülkenin birliğini temsil edebilir” dedi. Hatırlayalım, 2013’de Yeni Şafak gazetesinden İbrahim Karagül, Davutoğlu’yla yaptığı röportajda, Davutoğlu, ‘Yüzyıllık parantezi kapatacağız’ demişti. “Son yüzyıl kapatılması gereken bir parantezdir. Osmanlı’dan sonra başlayan ayrışma bir parantezdir. Tarih sınırlara isyan ediyor” demişti. Sonrasında kamuoyunda Davutoğlu’na “Cumhuriyet’i mi kapatıyorsunuz” diye sert çıkışlar olmuştu. Ve Davutoğlu’nun aynı röportajında “tarih sınırlara isyan ediyor” cümlesi sonrası Suriye Savaşı başlamıştı. Davutoğlu’nun 3 Mayıs tarihli Karar gazetesi röportajındaki “etnik parlamento” teklifine okuduğumuzda anlaşılan 2013’den bugüne Davutoğlu’nun kafası-zihniyeti-düşünceleri hiç değişmemiş. Röportajın ilgili bölümü şöyle: Vaadiniz nedir peki? “Çok açık; tam parlamenter sistem. Bizi köşeye sıkıştırmak hemen “Eski sisteme dönmek istiyor” diyorlar. Hayır, eski siteme dönmek istemiyorum. En büyük acısını ben çektim şahsen. Türkiye gibi ülkelerde Meclis’in niye çok önemli biliyor musunuz? Çünkü biz imparatorluk bakiyesiyiz. Biz yeknesak, tek bir kimlikle tanımlanabilecek, tek bir oryantasyonla, kültürel dokuyla tanımlanacak ülke değiliz. Şu anda Boşnak, Gürcü, Çeçen, Arnavut, Arap, Kürt, Uygur vatandaşlarımızın yansıdığı bir Meclis bu ülkenin birliğini temsil edebilir. Bir kişiyi seçerseniz, her şeyi ona devrederseniz o bütün kuşatıcı kimliğini barındırmayabilir. Nitekim bugün olan da bu.”
Eski Başbakan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu verdiği röportajda ‘etnik bir parlamento kurulması’ teklifinde bulundu.

Karar Gazetesine uzun boylu röportaj veren Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, 'Biz imparatorluk bakiyesiyiz. Biz yeknesak, tek bir kimlikle tanımlanabilecek, tek bir oryantasyonla, kültürel dokuyla tanımlanacak ülke değiliz' dedi.

Röportajda, peki vaadiniz nedir sorusuna, Davutoğlu, “Çünkü biz imparatorluk bakiyesiyiz. Biz yeknesak, tek bir kimlikle tanımlanabilecek, tek bir oryantasyonla, kültürel dokuyla tanımlanacak ülke değiliz. Şu anda Boşnak, Gürcü, Çeçen, Arnavut, Arap, Kürt, Uygur vatandaşlarımızın yansıdığı bir Meclis bu ülkenin birliğini temsil edebilir” dedi.

Hatırlayalım, 2013’de Yeni Şafak gazetesinden İbrahim Karagül, Davutoğlu’yla yaptığı röportajda, Davutoğlu, ‘Yüzyıllık parantezi kapatacağız’ demişti. “Son yüzyıl kapatılması gereken bir parantezdir. Osmanlı’dan sonra başlayan ayrışma bir parantezdir. Tarih sınırlara isyan ediyor” demişti.

Sonrasında kamuoyunda Davutoğlu’na “Cumhuriyet’i mi kapatıyorsunuz” diye sert çıkışlar olmuştu. Ve Davutoğlu’nun aynı röportajında “tarih sınırlara isyan ediyor” cümlesi sonrası Suriye Savaşı başlamıştı.

Davutoğlu’nun 3 Mayıs tarihli Karar gazetesi röportajındaki “etnik parlamento” teklifine okuduğumuzda anlaşılan 2013’den bugüne Davutoğlu’nun kafası-zihniyeti-düşünceleri hiç değişmemiş.

Röportajın ilgili bölümü şöyle:

Vaadiniz nedir peki?

“Çok açık; tam parlamenter sistem. Bizi köşeye sıkıştırmak hemen “Eski sisteme dönmek istiyor” diyorlar. Hayır, eski siteme dönmek istemiyorum. En büyük acısını ben çektim şahsen. Türkiye gibi ülkelerde Meclis’in niye çok önemli biliyor musunuz? Çünkü biz imparatorluk bakiyesiyiz. Biz yeknesak, tek bir kimlikle tanımlanabilecek, tek bir oryantasyonla, kültürel dokuyla tanımlanacak ülke değiliz. Şu anda Boşnak, Gürcü, Çeçen, Arnavut, Arap, Kürt, Uygur vatandaşlarımızın yansıdığı bir Meclis bu ülkenin birliğini temsil edebilir. Bir kişiyi seçerseniz, her şeyi ona devrederseniz o bütün kuşatıcı kimliğini barındırmayabilir. Nitekim bugün olan da bu.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kirsehirhaberturk.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.