Kazım Ceylan, ''Kırşehir Ahiliğin ve Türklüğün Merkezidir''

GÜNDEM 27.09.2023 - 10:22, Güncelleme: 27.09.2023 - 10:40
 

Kazım Ceylan, ''Kırşehir Ahiliğin ve Türklüğün Merkezidir''

Akademisyen ve Yazar Kazım Ceylan, Habertürk ekranlarında yayınlanan Oylum Talu ile Burası Haftasonu programında Ahiliği anlattı.Kazım Ceylan'ın, Ahiliğin kurucusu Ahi Evran'ın hayatını anlatarak başladığı programda Ahiliğin o dönem neden kurulduğuna değinildi.Kazım Ceylan, Ahiliğin ; toplumun bütün katmanlarını kapsayan bir teşkilat olduğunu dile getirerek, '' Sadece bir meslek teşkilatı değil, bir medeniyet hareketidir, devlet felsefesidir, bir eğitim modelidir , iktisadi-ticari modeldir ve ahlakı esas alan bir modeldir'' dedi. Kazım Ceylan daha sonra Ahilik teşkilatının nasıl işlediğini ve Ahilerin nasıl yetiştirildiğine dair bilgiler verdi.Ahilikte mükemmelliyetçiliğin esas olduğunu kaydeden Ceylan,'' bizim medeniyetimize kalite, ilk önce Ahilik Sistemi ile gelmiştir'' dedi.Ahilerin ''ahlakı'' kurumsallaştırarak başarılı olduklarını kaydeden Ceylan, '' sistem doğruluğu, dürüstlüğü, hakkı ve adaleti getiriyor.Ahiler, önce adaleti esas almışlardır.Adil bir yönetim , Ahiliğin esasıdır.Ehliyete ve liyakata mutlak suretle önem vermişlerdir.Devamlı olarak işi bilenlerle istişare etmişlerdir ve her işte ahlaki esasları esas almışlardır. Teşkilatın merkezi Kırşehir'dir.Çünkü o dönemde Ahi Evran Veli, Halil İnalcık'ın ifadesiyle ; Türklüğün merkezi, Türkmen yurdu ve Konya'daki Moğol ve Fars Kültürüne karşı Kırşehir'de milli bir duruş sergilemiştir'' sözlerini kaydetti.Kazım Ceylan, Ahiliğin merhameti de esas aldığını kaydederek kurulan Ahiler tarafından kurulan vakıflardan ve uygulamalarını anlattığı programda Ceylan, ''Ahiler Anadolu'yu imar etmişlerdir.Kervansaraylar, Camiler, Hanlar, Hamamlar... Hepsi ama hepsi Ahilerin bizim medeniyetimize hediyeleridir'' ifadelerini kullandı. Akademisyen ve Yazar Kazım Ceylan programda, Oylum Talu'nun sorusu üzerine kimlerin Ahiliğe kabul edilmediklerini anlatan Kazım Ceylan, birisi esnaflar tarafından diğeri ise üniversite öğrencileri tarafından edilen 2 ayrı Ahilik yeminini Habertürk ekranlarında okudu.Dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun kendisinden , ''Ahiliğin Devlet Hayatına uygulanması'' ile ilgili rapor istediğini dile getiren Kazım Ceylan, '' 30 esaslık bir rapor takdim etmiştim kendisine.Öncelikle eğitim sistemi düzgün adam yetiştirmeli ve devlet hayatında bütün işler ehliyet, liyakat ve adalet esasıyla yerine getirilmeli demiştim ve çok beğenmişti'' dedi.

Akademisyen ve Yazar Kazım Ceylan, Habertürk ekranlarında yayınlanan Oylum Talu ile Burası Haftasonu programında Ahiliği anlattı.Kazım Ceylan'ın, Ahiliğin kurucusu Ahi Evran'ın hayatını anlatarak başladığı programda Ahiliğin o dönem neden kurulduğuna değinildi.Kazım Ceylan, Ahiliğin ; toplumun bütün katmanlarını kapsayan bir teşkilat olduğunu dile getirerek, '' Sadece bir meslek teşkilatı değil, bir medeniyet hareketidir, devlet felsefesidir, bir eğitim modelidir , iktisadi-ticari modeldir ve ahlakı esas alan bir modeldir'' dedi.

Kazım Ceylan daha sonra Ahilik teşkilatının nasıl işlediğini ve Ahilerin nasıl yetiştirildiğine dair bilgiler verdi.Ahilikte mükemmelliyetçiliğin esas olduğunu kaydeden Ceylan,'' bizim medeniyetimize kalite, ilk önce Ahilik Sistemi ile gelmiştir'' dedi.Ahilerin ''ahlakı'' kurumsallaştırarak başarılı olduklarını kaydeden Ceylan, '' sistem doğruluğu, dürüstlüğü, hakkı ve adaleti getiriyor.Ahiler, önce adaleti esas almışlardır.Adil bir yönetim , Ahiliğin esasıdır.Ehliyete ve liyakata mutlak suretle önem vermişlerdir.Devamlı olarak işi bilenlerle istişare etmişlerdir ve her işte ahlaki esasları esas almışlardır.

Teşkilatın merkezi Kırşehir'dir.Çünkü o dönemde Ahi Evran Veli, Halil İnalcık'ın ifadesiyle ; Türklüğün merkezi, Türkmen yurdu ve Konya'daki Moğol ve Fars Kültürüne karşı Kırşehir'de milli bir duruş sergilemiştir'' sözlerini kaydetti.Kazım Ceylan, Ahiliğin merhameti de esas aldığını kaydederek kurulan Ahiler tarafından kurulan vakıflardan ve uygulamalarını anlattığı programda Ceylan, ''Ahiler Anadolu'yu imar etmişlerdir.Kervansaraylar, Camiler, Hanlar, Hamamlar... Hepsi ama hepsi Ahilerin bizim medeniyetimize hediyeleridir'' ifadelerini kullandı.

Akademisyen ve Yazar Kazım Ceylan programda, Oylum Talu'nun sorusu üzerine kimlerin Ahiliğe kabul edilmediklerini anlatan Kazım Ceylan, birisi esnaflar tarafından diğeri ise üniversite öğrencileri tarafından edilen 2 ayrı Ahilik yeminini Habertürk ekranlarında okudu.Dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu'nun kendisinden , ''Ahiliğin Devlet Hayatına uygulanması'' ile ilgili rapor istediğini dile getiren Kazım Ceylan, '' 30 esaslık bir rapor takdim etmiştim kendisine.Öncelikle eğitim sistemi düzgün adam yetiştirmeli ve devlet hayatında bütün işler ehliyet, liyakat ve adalet esasıyla yerine getirilmeli demiştim ve çok beğenmişti'' dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (2 )

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kirsehirhaberturk.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Mucur lu
(27.09.2023 10:43 - #2931)
Anadolu’da Ahîliğin kurucusu olarak bilinen ve İran’ın Hoy şehrinde doğan Şeyh Nasîrüddin Mahmûd (ö. 1262), sonraları Ahî Evran ismiyle anılmıştır. Özellikle I. Alâeddin Keykubad’ın büyük destek ve yardımıyla, bir taraftan İslâmî-tasavvufî düşünceye ve fütüvvet ilkelerine bağlı kalarak tekke ve zâviyelerde şeyh mürid ilişkilerini, diğer taraftan iş yerlerinde usta, kalfa ve çırak münasebetlerini ve buna bağlı olarak iktisadî hayatı düzenleyen Ahîliğin Anadolu’da kurulup gelişmesinde Ahî Evran’ın büyük rolü olmuştur.
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kirsehirhaberturk.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Deli İmam
(27.09.2023 13:38 - #2933)
Yok o eskidendi hocam. Artık mültecilerin merkezi olmaya adayız. Müsebbiblerini Rabbim helâk etsin.
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kirsehirhaberturk.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.