Kırşehir'de Kentsel Belleği Koruma Çalışmaları

KÜLTÜR 01.12.2023 - 12:03, Güncelleme: 01.12.2023 - 12:03
 

Kırşehir'de Kentsel Belleği Koruma Çalışmaları

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kentsel Belleği korumaya yönelik çalışmaları Belediye Gazetesine aktardı.

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, “2019 yerel seçimlerinden bu yana belediyenizin kentsel belleği korumaya yönelik çalışmalarından bahseder misiniz? Bu çalışmalarınız kapsamında önümüzdeki dönemde hedefleriniz nelerdir?” şeklindeki sorulara verdiği yanıtlarında şunları ifade etti: “Kent belleğinin korunması için belediyelerin yaptığı çalışmaların önemli olduğunu düşünüyorum. Tarihsel süreçte yaşanan her olayın kent yaşamındaki etkilerini kayda geçirmek kent belleği acısından oldukça önemlidir. Kurtuluş mücadelesine önderlik eden Heyet-i Temsiliye’nin Başkanı Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, kongreler sürecinin ardından Anadolu’da karargâh olarak seçtikleri Ankara’ya geçerken 24 Aralık 1919 tarihinde Kırşehir’e uğramıştır. Kırşehir’de tarih öğretmenliği yapan Recai Yağmur, tarihsel belgeler ve tanıklıklar ışığında bu sureci kaleme aldı. Bu kitabı yayımlayarak Kırşehir’in belleğine katkıda bulunduk. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi işbirliğiyle 17-18 Mayıs 2022 tarihinde UNESCO Müzik Şehri Kırşehir Uluslararası Müzik Sempozyumu düzenledik. Sempozyumda sunulan bildirilerden oluşan 563 sayfalık kitabı yayımladık, müzik alanında da kent belleğine önemli bir arşiv kazandırdık. Ne yazık ki, tarihsel süreçte bazı geleneklerimiz yozlaştı, bazıları da çeşitli nedenlerle kayboldu. Büyük halk sanatçısı Şemsi Yastıman’ın düzenlediği Helebiş Gecesi’ne yeniden hayat verdik. Halebi Gecesi’nin yaşatılmasını ve gelecek nesillere aktarılmasını önemsiyoruz. Ankara Caddesi’ndeki “Muharrem Ertaş Ozanlar Anıtı” da bu geleneğin ve kültürün gelecek nesillere aktarılması acısından önemlidir, Bozlak kültürünün temsilcisidir. 24 Ocak 1993 tarihinde katledilen Kırşehirli gazeteci Uğur Mumcu anısına yapılan anıtla ilgili donemin SHP’li Kırşehir Belediye Başkanı Cahit Gürses başkanlığında yapılan belediye meclisi toplantısında anıtın adının “Uğur Mumcu Basın Anıtı” olmasına oybirliğiyle karar verilmişti. Sonraki dönemde Uğur Mumcu’nun adı anıttan çıkarılmıştı, anıtta sadece basın anıtı ibaresi yer almıştı. MHP’li Belediye döneminde ismin değiştirildiğine dair bir meclis kararı bulunmadığı dikkate alınarak basın anıtının adı “Uğur Mumcu Basın Anıtı” olarak belleklere kaydedildi. Ahi Evran-ı Veli Heykeli, Âşıkpaşa Heykeli, Cacabey Medresesi, Muharrem Ertaş Ozanlar Anıtı, Muharrem Ertaş-Neşet Ertaş Heykeli, Uğur Mumcu Basın Anıtı, Atatürk Anıtı ve Kır-Koy Kampusu, kent belleğinin simgeleridir. Ahi Külliyesi’nin yanındaki “Zanaatkârlar Çarşısı”, 32 meslek grubuyla önemli bir merkezdir. Ahilik felsefesinin öğretileri, kent esnafının katkısıyla gelecek nesillere aktarılacak. Tarihi, kültürel varlıkları ve mekânları kent kimliğinin ana unsurları olarak görüyoruz. Kent belleğinin canlı bir yapıya sahip olduğu bilinciyle çalışmaya devam ediyoruz.”
Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kentsel Belleği korumaya yönelik çalışmaları Belediye Gazetesine aktardı.

Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, “2019 yerel seçimlerinden bu yana belediyenizin kentsel belleği korumaya yönelik çalışmalarından bahseder misiniz? Bu çalışmalarınız kapsamında önümüzdeki dönemde hedefleriniz nelerdir?” şeklindeki sorulara verdiği yanıtlarında şunları ifade etti:

“Kent belleğinin korunması için belediyelerin yaptığı çalışmaların önemli olduğunu düşünüyorum. Tarihsel süreçte yaşanan her olayın kent yaşamındaki etkilerini kayda geçirmek kent belleği acısından oldukça önemlidir. Kurtuluş mücadelesine önderlik eden Heyet-i Temsiliye’nin Başkanı Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, kongreler sürecinin ardından Anadolu’da karargâh olarak seçtikleri Ankara’ya geçerken 24 Aralık 1919 tarihinde Kırşehir’e uğramıştır. Kırşehir’de tarih öğretmenliği yapan Recai Yağmur, tarihsel belgeler ve tanıklıklar ışığında bu sureci kaleme aldı. Bu kitabı yayımlayarak Kırşehir’in belleğine katkıda bulunduk. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi işbirliğiyle 17-18 Mayıs 2022 tarihinde UNESCO Müzik Şehri Kırşehir Uluslararası Müzik Sempozyumu düzenledik. Sempozyumda sunulan bildirilerden oluşan 563 sayfalık kitabı yayımladık, müzik alanında da kent belleğine önemli bir arşiv kazandırdık.

Ne yazık ki, tarihsel süreçte bazı geleneklerimiz yozlaştı, bazıları da çeşitli nedenlerle kayboldu. Büyük halk sanatçısı Şemsi Yastıman’ın düzenlediği Helebiş Gecesi’ne yeniden hayat verdik. Halebi Gecesi’nin yaşatılmasını ve gelecek nesillere aktarılmasını önemsiyoruz. Ankara Caddesi’ndeki “Muharrem Ertaş Ozanlar Anıtı” da bu geleneğin ve kültürün gelecek nesillere aktarılması acısından önemlidir, Bozlak kültürünün temsilcisidir. 24 Ocak 1993 tarihinde katledilen Kırşehirli gazeteci Uğur Mumcu anısına yapılan anıtla ilgili donemin SHP’li Kırşehir Belediye Başkanı Cahit Gürses başkanlığında yapılan belediye meclisi toplantısında anıtın adının “Uğur Mumcu Basın Anıtı” olmasına oybirliğiyle karar verilmişti. Sonraki dönemde Uğur Mumcu’nun adı anıttan çıkarılmıştı, anıtta sadece basın anıtı ibaresi yer almıştı. MHP’li Belediye döneminde ismin değiştirildiğine dair bir meclis kararı bulunmadığı dikkate alınarak basın anıtının adı “Uğur Mumcu Basın Anıtı” olarak belleklere kaydedildi. Ahi Evran-ı Veli Heykeli, Âşıkpaşa Heykeli, Cacabey Medresesi, Muharrem Ertaş Ozanlar Anıtı, Muharrem Ertaş-Neşet Ertaş Heykeli, Uğur Mumcu Basın Anıtı, Atatürk Anıtı ve Kır-Koy Kampusu, kent belleğinin simgeleridir.

Ahi Külliyesi’nin yanındaki “Zanaatkârlar Çarşısı”, 32 meslek grubuyla önemli bir merkezdir. Ahilik felsefesinin öğretileri, kent esnafının katkısıyla gelecek nesillere aktarılacak. Tarihi, kültürel varlıkları ve mekânları kent kimliğinin ana unsurları olarak görüyoruz. Kent belleğinin canlı bir yapıya sahip olduğu bilinciyle çalışmaya devam ediyoruz.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve kirsehirhaberturk.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.