Hacı Bektaş Şenliklerine Yoğun Katılım

16 Ağustos 2019

Hacı Bektaş-ı Veli Şenliklerinin 56.sı yoğun katılımla kutlandı.Kutlamaya Hacı Bektaş-ı kardeş şehir ilan eden Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve Milletvekili Metin İlhan da katıldı.

Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen Hacı Bektaş-ı Veli’yi anma, kültür ve sanat etkinliklerine CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu , Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy , İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu , Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar , siyasiler , milletvekilleri , bürokratlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ANADOLU’YU BİZE YURT YAPAN GÖNÜL ERENLERİDİR

Hacı Bektaş-ı Veli’yi anma, kültür ve sanat etkinliklerinde konuşan Kemal Kılıçdaroğlu , ” Anadolu’yu bize yurt yapan, gönül erenleridir. Hiç kimse unutmasın; aslanla ceylanı aynı kucakta buluşturan, huzurdur. İnsanı sevmenin, doğayı sevmenin erdemini bize anlatan Anadolu erenini anacağız. O dedi ki ‘Kimsenin ayıbını arama, kendi ayıbını gör’. O dedi ki ‘En büyük servet ilimdir’. O dedi ki ‘Çalışmadan geçinenler, bizden değildir’. O dedi ki ‘En büyük keramet çalışmaktır’. Sevgili dostlar, çağlar ötesinden onun söyledikleri bugün kainatın evrensel kurallarında bulunuyor. Yaşamı boyunca hakkı ve adaleti savunmuştur. O; barışın, huzurun, birlikte yaşamanın öncüsü olmuştur. O, 72 milleti bir saymıştır” dedi. Hacı Bektaş-ı Veli’nin, dergahında düşüncelerini anlatarak, yaygınlaşmasını sağladığını dile getiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:   Bugün Avrupa’nın birçok ülkesinde onun düşünceleri toplumu aydınlatıyor. Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Selçuklular dönemimde geldi ama Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda ondan yardım alındı. Hacı Bektaş-ı Veli’ye göre, insan adaletten sapmamalı ve hiçbir zaman umutsuzluğa düşmemelidir. Bugün dünyanın savaş alanlarının açlık ve kıtlık olan bölümünün çoğunu Müslüman ülkeleri oluşturuyor. Ülkelerinden göç etmek zorunda olanlar yine Müslümanlar. Demokrasi, insan hakları, eğitim ve adalet gibi konularda Müslümanlar perişanlığı yaşıyor. İnşallah bunlar son bulur. Anadolu’yu bize yurt yapan bu gönül erenleridir. Hiç kimse unutmasın; aslanla ceylanı aynı kucakta buluşturan huzurdur. Anadolu’yu bize yurt yapan bütün erenlerimiz, mürşitlerimiz, dervişlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum. Bize bu ülkede onurumuzla yaşama şansını veren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize teşekkür ediyorum.”

KAVGANIN DEĞİŞ BARIŞIN MÜCADELESİNİ VERECEĞİZ

avganın değil barışın mücadelesini vereceğiz. Gerilimi değil kaynaşmayı artıracağız. Ayrışmayı değil birlik, beraberliği savunacağız diyen Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ise konuşmasında, ” Tarihimizde Anadolu topraklarının coğrafi fetihlerini yapanların yanında bir de gönül fatihleri vardır. Bunlar olmasaydı bu topraklara sahip olmak, vatan yapmak mümkün olmazdı. Hacı Bektaş Veli yüzlerce yıldır devam eden bu akli ve kalbi fetihlerdeki en önemli isimlerden birisidir. Sözünü ettiğimiz bu mücadele dünya döndükçe sürecektir. Birliğimize, kardeşliğimize sahip çıkmak sorumluluğundayız. Bugün Hacı Bektaş Veli’nin mirasından bahsedeceksek o mirasın en önemli parçası işte bu sorumluluktur. Bu mücadele tek kişinin değil, hepimizin yürüdüğü ortak yol ve amaçtır. Dolayısıyla hedefleri bir olanın gönülleri de bir olmalıdır. Farklılıklarımız bizim gücümüzdür. Bu gücü en etkin şekilde kullanmanın yolu ise hoşgörüdür, anlayıştır, kardeşliktir” dedi. 


‘AYRIŞMAYI DEĞİL BİRLİK, BERABERLİĞİ SAVUNACAĞIZ’
Birlik ve beraberlik vurgusu yapan Bakan Ersoy, “Bizler yüzlerce yıllık Türk-İslam kültürünün kökleri, dalları ve yapraklarıyız. Hemedani’den Yesevi’ye, Hacı Bektaş’tan Mevlana ve Yunus’a binlerce gönül eri, bu kudret ağacı dik dursun, diye gönüllerini vakfettiler. Biz de onların yolunda yürüyüp bu kültürü, bu düşünceyi çocuklarımızla geleceğe taşıyacağız. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın her zaman ifade ettiği gibi kavganın değil barışın mücadelesini vereceğiz, gerilimi değil kaynaşmayı artıracağız, ayrışmayı değil birlik beraberliği savunacağız. Anadolu tam da bu yüzden çok önemli. Sizler bu sebeple çok değerlisiniz. Bugün dünyada bu acılara sebep olanların tuzakları, bizim topraklarımızda da asırlardır kurulmaya çalışılıyor. Dün böyleydi bugün de böyle ama çok şükür, her zaman boşa çıktı ve inşallah bundan sonra da birliğimizin, kardeşliğimizin karşısında boş ve başarısız kalmaya devam edecek. Biz omuz omuza verdiğimiz sürece şer aramızdan geçemeyecek, bu topraklarda yeşermeye asla imkan bulamayacaktır” diye konuştu.  

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN