Her Yıl Yapılan Hacı Bektaş-ı Veli’yi Anma Etkinliklerine Bakanlık Yardımı Kesti

1 Ekim 2019

Uluslararası olarak bu yıl 56. sı yapılan Hacı Bektaş Veli Anma Törenlerine Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından her yıl yapılan yardımın bu yıl yapılamaması büyük tepki çekti.

Kültür ve Turizm Bakanı ile bizzat görüştüğünü belirten Hacıbektaş Belediye Başkanı Yoldaş Altıok , ” Her yıl Kültür ve Turizm Bakanlığına yapılan başvuru sonucunda etkinliğimize düzenli olarak etkinlik organizasyonunda kullanılmak üzere belli bir oranda maddi yardım yapılmaktaydı. Bu sene Kültür ve Turizm Bakanımızla 2 defa Bakanlıkta görüşmemiz esnasında tarafıma ve Nevşehir Milletvekilimiz Sayın Faruk Sarıarslan’a 2019 yılında da en üst oranda yardım yapılacağı bizzat söylenmiştir. Fakat Hacıbektaş Belediyesine gelen 17.09.2019 tarihli Bakanlık yazısında talebin uygun görülmediği bildirilmiştir. Hacıbektaş Belediyesi ve Hacıbektaş Halkı olarak Kültür ve Turizm Bakanımızın da katıldığı etkinliğimize bu yardımın yapılmama sebebini merak ediyoruz” dedi.

MİLLETVEKİLİNDEN SORU ÖNERGESİ

CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıarslan da 25 Eylül tarihinde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un cevaplaması için bu konu hakkında soru önergesi verdi. Soru önergesinde Uluslararası Hacıbektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri’ne 55 yıldır yapılan yardımın bu yıl neden yapılmadığını dile getiren Sarıarslan,”Şimdiye kadar her yıl düzenli olarak yapılan bu yardımın, bu yıl verilmemesinin gerekçesi nelerdir? Bu yardım siyasi, ideolojik ve mezhepsel nedenlerden dolayı mı yapılmamıştır?” diye sordu. Bakanlığın ise soru önergesine henüz cevap vermediği öğrenildi.

İŞTE BAKANLIĞIN CEVABI :

SORU ÖNERGESİ

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN