İnşaat Sektörü 8 Yılın En Düşüğünde

31 Ekim 2018
İnşaat Sektörü 8 Yılın En Düşüğünde
İnşaat sektöründe yaşanan daralma sürüyor. İMSAD’ın hazırladığı rapora göre, mevcut inşaat işleri seviyesi ekim ayında, bir önceki aya göre 2,1 puan düşerek 60 puan seviyesinin altına geldi ve son 8 yılın en düşük seviyesine ulaştı.

İnşaat sektöründe son dönemde yaşanan daralma devam ediyor. Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (Türkiye İMSAD) hazırladığı Ekim 2018 Sektör Raporu’na göre, eylül ayında mevcut inşaat işleri seviyesinde yaşanan gerileme, ekimde de sürdü. Mevcut işler tamamlandığı ve yeni işlere başlanmadığı için mevcut işler seviyesinin giderek daraldığı görüldü.

Mevcut inşaat işleri seviyesini ölçen endeks, ekimde 2,1 puan daha düşerek 2010’dan bu yana en zayıf seviyesinde kalmaya devam etti. 2002’den sonra kademeli olarak büyüyen inşaat sektörü ve inşaat harcamaları, 2018’de, bugüne kadar biriken yapısal sorunlarla karşı karşıya kaldı. Bu çerçevede inşaat ve konut sektörlerinde talep ve finansman tarafında süreli ve geçici destekler yerine kalıcı bir dengenin kurulması için yeni politikalara ihtiyaç duyuluyor.

İnşaat sektöründe yavaşlama ve küçülme, inşaat sektörü istihdamında da hissedilmeye başlandı.

İnşaat sektörü, son yıllarda sağladığı hızlı büyüme ile yüksek sezonların yaşandığı yaz aylarında 2,2 milyonun üzerinde istihdama ulaştı. Ancak 2018 yılında aylar itibarıyla inşaat sektöründe görülen zayıflama, istihdam verilerine de yansımaya başladı. Temmuzda inşaat sektöründe istihdam 2 milyon kişiye inerek geçen yılın aynı ayına göre 180 bin azaldı.

İnşaat sektörü istihdamının toplam istihdam içindeki payı Temmuz 2017’de yüzde 7,6 olurken, Temmuz 2018’de yüzde 6,9’a indi.

 

YORUMLAR
Anahtar Kelime: ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN