İstiklal Harbi Gazetesinin Duygulandıran Manşeti

18 Mayıs 2019

Tarih : 25 Aralık 1919 ….

Milli Mücadelenin yayın organı , ”İstiklal Harbi” Gazetesinin manşeti ”Londra’da Türkiye’yi paylaştılar- Ermenistan’a da Erzurum’u verdiler.

Onun altında, ” Fransa Dışişleri Bakanlığı temsilcisi Bertelo Mustafa Kemal hareketi için “ Blöf” dedi ve bir kuvvet gösterisi yapılmasını teklif etti.” alt metni.

Memleket için ne kadar acı bir durum !

Ülke pay pay ediliyor.Şehirler herkese bölüştürülüyor.Türk Milleti’nin söz hakkı dahi yok.

1000 yıllık Kadim Türk Yurdu paramparça…

En aşağıda ise , ”Mustafa Kemal Paşa Kırşehir’de” başlığı.

Türk Milletinin tek umudu , ”milli mücadelenin” büyük önderi Mustafa Kemal Paşa bu kötü gidişe dur demek için 19 Mayısta çıktığı kutlu yolun son durağından önce Kırşehirliler tarafından kurbanlar kesilerek karşılanıyor.

Büyük tezahüratlar yapılıyor ve Teşkilat-ı milliye binasında gördüğü ilgi karşısında Paşa şunları yazıyor ; ”Kırşehir gençlerinin, vatanımızda gençliğin kıymetli bir örnek olduklarını ispat edecek efkârı metine ve musibe ile mütehalli bulundukları kanaatiyle vaz’imza eyleriz. ”

Milli Mücadelenin merkezi olacak Ankara’ya başlayacak yolculuğun ertesinde ne büyük moral olmuştur Kırşehir…

Çünkü Kırşehir Mustafa Kemal Paşa’nın da dediği gibi vatanın kıymetli ve örnek gençlerine sahiptir ve bunu ispat edecek bir destekte bulunmuştur.

Tabi o dönem İstiklal Harbi Gazetesi eski Alfabe ile yayın yapıyordu.Gazeteyi o dönemde ki orjinal haliyle yeni alfabeye hazırlayan ise Ömer Sami Coşar…

Coşar bu çalışmasıyla , günümüze ışık tutacak bir emek vermiş ve gazeteyi orjinal metinleriyle günümüze ulaştırmış.Kendisine ve bunu bizimle paylaşan Hüseyin Adıbelli Hocamıza teşekkür ediyoruz.

25 Aralık tarihli gazetenin manşeti de gerçekten duygulandırıcı ve milli mücadelenin ne kadar önemli olduğunu gösteren bir tarihi belge olduğunu sizlerle paylaşmak istedim.

19 Mayıs’ın 100. yıl dönümü kutlu olsun.

Bize bu toprakları kazandıran ve Ebedi Türk Yurdunun yine öyle kalması için canını ortaya koyan başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile bu kurtuluş mücadelesine destek veren tüm şehitlerimizi, gazilerimizi ve Türk Milletine minnettar olduğumuzu bildiririz.Ruhları şad olsun.

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN