Kamanlı Öğrencilerin ”Damar Görüntüleme” Sistemi Türkiye 2. si Oldu

18 Mayıs 2018
Kamanlı Öğrencilerin ”Damar Görüntüleme” Sistemi Türkiye 2. si Oldu

Kaman Şehit Bayram Kara Ortaokulu öğrencileri Ilgın Kulak ve Aleyna Demir’in ”Damar Görüntüleme” projesi Tubitak tarafından düzenlenen yarışmada Türkiye 2. si oldu.

6. sınıf öğrencileri Ilgın Kulak ve Aleyna Demir kanser hastaları ile sohbet ederken, tedavi sürecinde kanı alınırken sıkıntı yaşadıklarını öğrendi.Kanser hastalarının yaşadığı sıkıntıya çözüm bulmak isteyen öğrenciler, TÜBİTAK 2018 yılı Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri kapsamında “Damar Görüntüleme Sistemi” isimli proje hazırladı.9-10 bin liraya mal edilen damar görüntüleme sistemini sadece 50 TL bir maliyet üreten öğrencilerin projesi Tübitak tarafından düzenlenen yarışmada Türkiye 2. si oldu.

Kaymakam Murat Girgin’i makamında ziyaret eden öğrenciler , proje danışmanı öğretmen ve okul müdürü proje ile ilgili bilgi verdi.Projeyle özellikle bebeklerde, acil müdahaleli hastalarda, kanserli hastalarda ve kronik hastalık sonucu damarları daralan hastalarda damar yolu açmak çok sıkıntılı olduğundan bu projeyle hastayı ve sağlık personelini daha az strese sokan, daha güvenilir ve konforlu olan kızıl ötesi ışık yansıtma yöntemi ile damarı çıplak gözle daha görünür hale getirmek amaçlanıyor.

Öğrencilerimizin oluşturduğu teknolojinin aynı zamanda ucuz, kolay elde edilebilir, bozulduğu zaman teknik personel tarafından yenilenebilir veya tamir edilebilir olması ile diğer sistemlerin önüne geçmesi hedefleniyor.

 

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN