20 Ocak 2020

”Hangi il kahvaltıda nesi ile ünlü ?” sorusunun cevabı bulundu.Türkiye’nin Kahvaltı Haritası çıkarıldı.

Amerika’da yaşayan ünlü doktor Mehmet Öz geçtiğimiz günlerde ”Bence 2020’de yapılacak ilk şeylerden biri kahvaltıyı yasaklamak olmalı. Kahvaltı yapmamız gerektiğini düşünmüyorum, bu bir reklam aldatmacası. Ne yazık ki onlarca yıldır bu konudaki dogmaların birçoğu reklamlardan çıktı ve bunlar aslında sağlığımız hakkındaki gerçeklere dayanmıyordu” açıklamasında bulunmuştu.Öz’ün bu açıklaması sonrası tartışmalar da başladı.

TÜRKİYE’NİN KAHVALTI HARİTASI ÇIKARILDI

Kahvaltı ile ilgili tartışmalar devam ederken Lokma Dergisi Türkiye’nin Kahvaltı Haritasını çıkardı.Her ilin geleneksel yiyeceklerinin yer aldığı haritada Ankara ; bazlaması ile , İstanbul; Sarıyer Böreği ile , İzmir ise ; Boyoz’u ile meşhur olarak gösterildi.Kahvaltıya en çok önem veren illerden olan Kırşehir ise ”Dönderme” ile yer aldı. Sosyal medyada paylaşılan harita binlerce kez beğenildi ve paylaşıldı.

İŞTE O PAYLAŞIM ;

Peki adı Kırşehir ile anılan ”Dönderme” nasıl yapılır ?

Dönderme Tarifi İçin Malzemeler

  • 1 adet köy yufkası( ıslatılıp yumuşatılmış)
  • 2 adet yumurta
  • Tereyağı
  • Tuz

Dönderme Tarifi Yapılışı

Köy yufkasını 2′ ye bölüyoruz. Tavada 1 tatlı kaşığı tere yağını eritiyoruz. Yarım ay şeklince tavaya atıyor. Bir tarafını kıvırıp yumurtayı kırıyoruz. Tuz serpip yufkaya yayıyoruz ve diğer yarısını da katlıyoruz. Her 2 tarafını da döndüre döndüre kızartıyoruz. Diğer tarafı için yağ az gelirse ekliyoruz. Kalan yufkaya da aynı işlemi yapıyoruz. Afiyet olsun.

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN