18 Aralık 2018

AYRAN ÇORBASI

 

Süzmeyi 6 su bardağı su ile sulandırıyoruz. 1 yemek kaşığı un, 1 adet yumurta katarak iyice çırpıyoruz. Akşamdan ıslattığımız yarma, nohut ve yeşil mercimeği de karıştırıyoruz. Ocağın üstüne koyup, orta ateşte sürekli karıştırarak kaynatıyoruz. (Tahta kaşık ile aynı yöne çevrilerek) Kaynamaya başlayınca karıştırma işlemi bırakılır. Yarım saat piştikten sonra tereyağını eritip, nane ve pulbiberle karıştırıp, çorbanın üzerine dökülür.

AYVA BORANI

Kuşbaşı şeklinde doğranmış et tencerede biraz kavrulur. Daha sonra etin üzerine dilim dilim ayva doğranır. Soğan, biber, salça ve yeteri kadar su ilave edilir. Pişmeye yakın şekeri ve tuzu katılır. Piştikten sonra ateşten indirilerek servis yapılır. (şeker yerine pekmezde katılabilir)

ÇULLAMA

Yağsız küçük küçük doğranmış etler (tavuk etide olabilir) suda haşlanır. Etin suyu ayrılır. Un ile et suyu bir kapta çırpılır, tuz atılır. Bulamaç haline gelir. Tencerede haşlanmış et parçalarıda katılarak sürekli karıştırmak suretiyle pişirilir. Muhallebi kıvamından biraz daha sulu hale gelince ateşten indirilir. Tavada biber ve tereyağ yakılır. Bulamacın üzerine dökülür ve servis yapılır.
İÇLİ SAÇ BÖREĞİ

Malzemeler : 1 Çay bardağı sulu yoğurt, 3 su bardağı su, 1 fiske tuz, Yeterince un, İç Malzemesi : 3 Adet orta boy patlıcan 2 Adet orta boy soğan 3-4 Adet sivri biber 3 Adet domates 1 Kaşık salça 1 tutam maydanoz baharat ve tuz Tercihe göre kıyma da olabilir. Yapılışı : Yukarıdaki hamur malzemeleri ile orta katılıkta bir hamur elde edilir. Hamur 15 dakika dinlendirilir ve yumurta büyüklüğünde beziler alınır. Harcın Hazırlanışı : Küp küp soğanlar 3 kaşık sıvıyağda pembeleşinceye kadar kavrulur . Salça eklenir , küp küp doğranan patlıcanlar , biberler katılıp biraz daha kavrulur , domates tuz ve isteğe bağlı baharat eklenir biraz daha kavrulduktan sonra altı kapatılıp soğumaya bırakılır. Beze yapılmış hamurlardan çok ince olmayan 30 cm çapında yufkalar açılıp yufkanın yarısına harçtan konulur diğer yarısı üstüne kapatılıp kenarları elle bastırılarak yapışması sağlanır. Daha sonra saçta veya teflon tavada arkalı önlü pişirilir.

 

KEDİ BATMAZ

Sulanmamış yufka ekmeği tabağa ufalanarak küçültülür, tereyağı eritip üstüne pekmez dökülür, bunlar karıştırıldıktan sonra yufkanın üzerine dökülür. Ondan sonra sıcak veya soğuk olarak servis yapılır.

KEŞKEK

Döğülmüş buğday birkaç gün ıslatılır. Kabarınca bir kepçe ile ezilir. İnce lif haline getirilmiş yağlı etle muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirilir. Üzerine salçalı yağ dökülüp servis yapılır.

KURU PATLICAN YEMEĞİ

Malzemeler : 250 gr kurutulmuş patlıcan 250 gr tavuk, 3 yemek kaşığı sıvı yağ 1 adet kuru soğan 5-6 diş sarımsak 1 yemek kaşığı salça, kırmız biber , karabiber, tuz. Yapılışı : Yağ,soğan, doğranmış tavuklar ve salça kavrulur. Tuz ve baharat atılır.Önceden hafif haşlanmış patlıcanlar ve sarımsak ilave edilir. Üzerine su katılarak orta ateşte pişirilir.

HÖŞMERİM

Tatlıyı hazırlama aşamasına gelmeden önce 1.5 kilo koyun peyniri bir ya da iki gün boyunca su dolu bir tabak içerisinde bekletilir. Böylece tuz miktarı olabildiğince azaltılmış olur.
Yarım kilo kadar koyun peyniri tavaya yerleştirilir. Üzeri bir çatal yardımıyla ezilir. Kısık ateşte yavaşça pişirilir. Böylece peynir uygun kıvama gelmiş olur. Piştikten sonra malzemeler eklenir. iki bardak şeker ve 1 bardak un üzerine azar azar ilave edilir. Helva kıvamına gelinceye kadar karıştırılarak pişirilmeye devam edilir. Koyulaştıktan sonra dinlenmeye bırakılır. Kaman ceviziyle süslenir. Servise sunulur.
GENDEME

1. 2 yada 3  Soğanı temizleyip söğüş doğrayın. 3 Domates ve 3 sivri biberi temizleyip küçük küçük doğrayın.
2.500 gr kemikli kuzu eti tencereye alıp suyunu salıp çekinceye kadar pişirin. Sıvı yağ ve soğanı ekleyip birlikte kavurun. Haşlanmış dövme, su ve tuzu ekleyip kapağı kapalı olarak kısık ateşte pişirin. Sıcak olarak servis yapın.

SOĞANLAMA

Soğan fazla ince olmamak kaydıyla doğranır, yıkanır. Tencereye yağ salça ve baharat konur. Küçük parçalar halinde doğranmış etler(tavuk eti de olabilir.Eğer et yoksa yumurtayla olur.) yağ ve salçayla kavrulur. Üzerine soğanı dökülür. Soğanla birlikte kavrulur. Suyu ilave edilir.Tuzu atılır.Et suyu kullanılabilir.Soğanların diriliği kaybolunca pişmiş demektir.

TANDIRDA ÇÖMLEK PAÇA

Koyun veya kuzunun baş ve ayakları, tüyleri temizlendikten sonra parçalanır. Bir çömlek içine sarımsak ye su ilave edilerek baş ve ayaklar konur.Çömleğin ağası bağlanarak közlü bir tandırın içine gömülür.Piştikten sonra üzerine limon, sirke gibi şeyler sıkılarak servis yapılır.

MADIMAK

Madımaklar yıkandıktan sonra içine salçası ve yağı ilave edilerek biraz kavrulur.Daha sonra suyu konur va suyun biraz çekilmesine yakın bulgur atılır. Bulgur pişince indirilir ve servis yapılır. İsteyen üzerine sarımsaklı yoğurt katıp yiyebilir.

ET YAHNİSİ

Etler kuşbaşı şeklinde küçük parçalar halinde doğranır. İçine soğan, biber,domates ve diğer baharatları konularak yağ ile kavrulur.Daha sonra suyu ilave edilerek pişirilir ve servis yapılır.

ÇÖMLEKTE KURU FASULYE

Kuru fasulye haşlanır ve suyu süzülür. Kuşbaşı etler biraz pişirildikten sonra üzerine salça, yağ, soğan ve tuz ilave edilir.Haşlanmış fasulye ve etler içinde sıcak su bulunan bir gömleğin ağzı kapatılarak köz halinde bulunan tandırın içine konur. İki saat piştikten sonra çıkartılıp servis yapılır.

LEPE (SÜTLÜ PİLAV)

2 ölçü kaynayan süte (koyun sütü tercih edilir) 1 ölçü bulgur, tuz ilave edilip pişirilir.Üstüne bol acıbiber ilave edilerek yenilir.

AYVA DOLMASI

Ayvaların kabukları soyulup, içleri oyulur.Daha sonra kıyma, çeşitli baharatlar,salça ve pirinç karıştırılıp yoğrularak iç hazırlanır.Hazırlanan bu iç ayvanın içerisine doldurulur ve tencereye dizilir.Üzerine yeteri kadar tuz ve su ilave edilerek ayvalar yumuşayıncaya kadar pişirilir.Daha sonra üzerine şeker veya pekmez ilave edilir. İyice piştikten sonra ocaktan indirilir. Tereyağ yakılarak üzerine dökülür ve servis yapılır.

SÜNDÜRME

Yufka ekmek iyice ıslanır ve peynirle karıştırılır. Daha sonra tavaya yağ konur ve o karışım bununla 5-10 dakika pişirilir, piştikten sonra servis yapılır.

ÇİRLEME

Kuşbaşı doğranmış etler haşlanır. Daha sonra ince doğranmış soğan yağda pembeleştirilerek baharat, tuz, güzel temizlenmiş ve sıcak suda yıkanmış kuru Üzüm, haşlanmış et, yeteri kadar su ve pekmez ilave edilerek pişirilir. Piştikten sonra sıcak servis yapılır.

SEBZELİ BULGUR PİLAVI

Yeşil biber, domates ince doğranıp ya da kavrulur.Bir miktar salça, soyulmuş, kara kara doğranmış bir patates ve patlıcan ilave edilip kavrulur. 1 ölçü bulgur ilave edilip bir dakika kadar karıştırılarak kavrulur. 2 ölçü et suyu, tuz ilave edilip pişirilir. Ateş kapatılıp 5-10 dakika dinlenince servis yapılır. Arzuya göre biraz sulu pişirilip yufka ekmeğin üzerine dökülerek yenilir.

AHİ PİLAVI

Tereyağı bir tencerede eritilir ve doğranan biberler tereyağında kavrulmaya bırakılır . Patlıcanlar alacalı soyulur, ortadan kesilir ve yarım ay şeklinde  ince ince doğranarak   tencereye koyulur. Pilav içeriğinin  salçası da eklenir. Tencereye bulgurlar da dökülür ve karıştırılır.  Domatesler soyulur ve yemeklik doğranarak tencereye dökülür. Son alarak pilava lezzet verecek tavuk suyu ilave edilir. Tuzu ve baharatları da eklenen pilav pişmeye bırakılır. Pilav hafif sulu kalmalıdır. Büyükçe bir tepsiye yufka ekmekleri serilir ve pişen pilav ekmeklerin üzerine dökülerek servis edilir.

YARMA AŞI

Yarma haşlanıp soğutulur. Süzme yoğurt koyu bir ayran kıvamına gelinceye kadar su ilave edilip suda iyice özleştirilir. Haşlanmış yarma ve tuz ilave edilip karıştırılır. Üzerine bolca kuru nane oğuşturularak dökülüp servis yapılır.
 

DÜĞÜR ÇORBASI

Pencerede yağ eritilip, ince doğranmış soğan pembeleşinceye kadar kavrulur. Su veya et suyu, tuz, kırmızı acı biber veya pul biber (arzuya göre) ilave edilir. Kaynamaya bırakılır. kaynayınca düğür ilave edilip, düğürler pişinceye kadar beklenir.Daha sonra indirilerek servis yapılır.

TOPALAK

Bulgur, yumurta, ince doğranmış soyan, un, tuz, baharatla yoğrulup küçük yuvarlak toplar yapılır.Bir tencerede yağ eritilip küçük bir soğan, ince doğranıp pembeleştirilip, salça ilave edilir, eteri kadar tuz, su ilave edilin, kaynamaya bırakılır.Kaynayan salçalı suya yapılan toplar ilave edilip pişirilir.

KESME AŞI

Yağda, ince doğranmış soğan iyice pembeleştirilir. Salça, baharat ilave edilip hafifçe kavrulur. Su veya at suyu ilave edilip, kaynamaya bırakılır. Kaynayınca haşlanmış yeşil mercimek ilave edilip bir müddet pişirilir (20-30 dakika) Daha sonra daha önceden kesilip hazırlanan kurutulmuş mantılar ilave edilip, bir sürede onunla pişirilir. Piştikten sonra indirilerek servis yapılır.

BESMEÇ (KIRŞEHİR KÖFTESİ)

2 orta boy Soğandan biri incecik kıyılır. Kıyılan soğan,500 gr kıyma,500 gr bulgur karıştırılır. Bu karışıma yeteri kadar tuz ve biber eklenir, yoğrulmaya başlanır. Bulgur yumuşayıncaya kadar yoğurulmaya devam edilir. Bulguların çabuk yumuşaması istenirse bir miktar su katılabilir. Bulgurlar yumuşadıktan sonra yumurta katılarak bir süre daha yoğurmaya devam edilir. Yoğurma işi tamamlandıktan sonra avuç içi ile yuvarlak köfteler yapılır. Yapılan köfteler kaynamakta olan et suyuna katılır. Orta ateşte 25-30 dk. pişirilir. Bu arada diğer soğanda incecik kıyılarak küçük bir tavada tereyağı ile kavrulur ateşten yeni indirilmiş köftelere eklenir. Biraz dinlendirildikten sonra yemek servise hazırdır.

YOĞURT ÇORBASI


1. Dövme, yarım su bardağı yeşil mercimek ve nohudu ayrı kaplarda akşamdan ıslatın. Suyunu değiştirip yine ayrı kaplarda haşlayın. Patates ve domatesin kabuklarını soyup tavla zarı büyüklüğünde doğrayın. Patlıcanı alacalı soyup küçük küpler halinde doğrayın.2 Sivri biberi kıyın.
2. Yoğurt, 1 yumurta, 3 kaşık sıvıyağ ve 2 çorba kaşığı unu bir kapta çırpın. Suyu tencereye alıp karışımı ekleyin. Dövme, yeşil mercimek ve nohudu ilave edip karıştırın. Tencereyi ocağa alıp kaynayıncaya kadar karıştırın. Patlıcan, domates ve sivri biberi ekleyin. Arada bir karıştırarak pişirin. Tuz ekleyip tencereyi ocaktan alın.
3. Kalan sıvı yağda naneyi kızdırıp çorbanın üzerine gezdirin. Servis kâselerine paylaştırıp sıcak olarak servis yapın.

 

KAYNAK : Kırşehir Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü 

Yemek kültürü oldukça zengin olan Kırşehir’e ait olan fakat burada olmayan yemekleri  kirsehirhaberturk@gmail.com adresimize gönderirseniz siz de bu sayfaya katkıda bulunmuş olursunuz.

 

 

 

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN