Kırşehir’de Destek Vermedikleri Neşet Ertaş’ı Anma Etkinliğini Saraya Aldılar

4 Ekim 2019

Cumhurbaşkanlığı himayesinde ve Kültür Bakanlığı desteği ile Kırşehir’de düzenlenen Neşet Ertaş’ı Anma etkinliğine bu yıl destek verilmemişti.Kırşehir Belediyesi ise Neşet Ertaş’ı Anma Etkinliği’nin 3.sünü kendi imkanlarıyla Kırşehir’de düzenledi.

Kırşehir’de düzenlenen Anma Etkinliğine konuşmacı olarak katılan oğul Hüseyin Ertaş’ın konuşması damga vurmuştu.Hüseyin Ertaş Neşet Ertaş’ın eserlerini seslendirerek telif ödemediği gibi Neşet Ertaş’a teşekkür dahi etmeyen hatta Neşet Ertaş’ın eserlerine ”Benim eserim” diyen sanatçılara sitemkar bir konuşma gerçekleştirmişti.”Babamın eserlerini çalanlar babamdan daha çok itibar gördüler” diyen Hüseyin Ertaş ”Babam bu dünyadan borçsuz hatta alacaklı gitti” demişti.

KÜLTÜR BAKANLIĞI BU YIL DESTEK VERMEDİ

Kırşehir Belediyesinin organize ettiği ancak Cumhurbaşkanlığı himayesinde olan ve Kültür Bakanlığının destek verdiği anma atkinliğine bu yıl destek verilmediği ortaya çıktı. 31 Mart yerel seçimlerinde AKP’den CHP’ye geçen Kırşehir Belediyesi ise Neşet Ertaş’ı Anma Etkinliğinin üçüncüsünü kendi imkanlarıyla düzenledi.Geçtiğimiz yıl yapılan etkinliklerde sahne alan sanatçıların Neşet Ertaş Anma Etkinliklerine yakışır olmadığını düşünen Kırşehirliler bu duruma sosyal medya üzerinden tepki göstermişti.O etkinliklerde 1 Milyon 500 bin TL’ye yakın harcama yapıldığı öğrenildi.Bu yıl ki etkinlikler ise daha mütevazi yapıldı ve Neşet Ertaş’ın ailesi de etkinliklere katılım göstererek Neşet Ertaş’ın hatırası yaşatıldı.

KIRŞEHİR’DEN SARAYA ALINDI

İlk ikisi Cumhurbaşkanlığı himayesinde yapılan ancak Kırşehir’de yapılan üçüncü anma etkinliğine Kültür Bakanlığının neden destek vermediği ortaya çıktı.İlk ikisi Kırşehir’de düzenlenen Cumhurbaşkanlığı himayesi adı altındaki anma etkinliği Saraya alındı.Üstelik Hüseyin Ertaş’ın ”Babamın eserlerini çalanlar Babamdan daha çok itibar gördüler” dediği sanatçılar saraydaki etkinlikte sahne aldılar.Sahne alan sanatçılar arasında ; Bedia Akartürk , Yavuz Bingöl , Erol Parlak gibi isimler vardı.”Ayrımcılık olur” diyerek devlet sanatçılığı ünvanını reddeden Neşet Ertaş’a sarayda düzenlenen ”Anma Etkinliği” büyük tepki topladı.

BAŞKAN DAVET EDİLMEDİ , AKP’LİLER KATILDI

Kırşehir’de yapılan anma etkinliği için Cumhurbaşkanlığına davetiye gönderen Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ve milletvekili Metin İlhan Beştepe’de yapılan etkinliğe davet edilmedi. Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde yapılan etkinlikte Kültür Bakanı Mehmet Nuri Ersoy , Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın da vardı. Kırşehir Valisi İbrahim Akın’ın da katıldığı etkinlikte, AKP’li Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli , AKP’li Eski Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ile birlikte sarayda hazır bulundu.

YORUMLAR
Anahtar Kelime: ,
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN