Kırşehir’de Gözler Ak Parti’ye Çevrildi

31 Ekim 2018
Kırşehir’de Gözler Ak Parti’ye Çevrildi

Mart 2019 yerel seçimleri startı Ak Partide resmi olarak 5 kasım da başlıyor. Peki şimdi Ne olacak?

Kırşehir’ de Selahattin Ekicioğlu isminin Resmi olarak açıklanacağı söylentileri üzerine gözler Ak Parti’ ye çevrildi. Ak Parti de Yaşar Bahçeci, Mikail Arslan, Muzaffer, Aslan Barbaros Dulkadiroğlu, Bilgehan Altaş, Metin Ülgen Kaya, Murat Uzun Ak parti kulislerinde en çok üzerinde değerlendirme yapılan isimler.

Mikail Arslan ve Muzaffer ASLAN’ ın atacağı adımlara göre şekillenecek Adaylık süreci çok bilinmeyenli denklem olacağa benziyor.Mikail Arslan cephesinden resmi bir açıklama yapılamasa’ da Kırşehir’ de en çok konuşulan isim. Mikail Arslan’ ın Belediye ve siyasi tecrübesinin yanı sıra Kırşehir de yaptığı icraatlar ile başarılı bürokrat oluşu onu doğal aday adayları arasında liste başı yapıyor. Mikail Arslan Aday belirleme sürecinde çok etkili olacağı biliniyor.

Halen İl Başkanlığı görevi devam eden Muzaffer Aslan’ın aday adaylarının son istifa tarihi olan 1 Aralık’a kadar bekleyeceği tahmin ediliyor. İl başkanlığı sürecinin sonunda Milletvekili olma beklentisi gerçekleşmeyen Muzaffer Aslan’ın Belediye Başkanı aday adayı olacağına kesin gözüyle bakılıyor.  Her ne kadar aday adaylığı konusunda yorum yapmaktan kaçınsa’ da Hayri Aslan’ ın Aday Adaylığından çekilmesi ile ilgili yaptığı çok ağır ifadeler’ de kimi kastettiği hala anlaşılamadı.

İl Genel Meclisi Başkanı Barbaros Dulkadiroğlu’ şekillenecek sürece istinaden en güçlü adaylar arasında yer alıyor. Barbaros Dulkadiroğlu resmi açıklama yapmasa’ da süreç içerinde Aday Adayı olduğu mesajları en net belli olan kişi olarak görülüyor. Başarılı İl Genel Meclis Başkanlığı tecrübelerini Belediye Başkanlığına aktarmak isteyen Barbaros Dulkadiroğlu’nun aday adaylığına kesin gözüyle bakılıyor.

Geçtiğimiz haftalarda aday adayı olması konusunda sosyal medya ve Yerel Medya’ da çıkan haberler ile konuşulmaya başlanılan Merkez ilçe Başkanı Bilgehan Altaş şehirde Ak partili seçmen tarafından sevilen yıpranmamış siyasi yüz olarak öne çıkıyor.  Henüz resmi açıklama gelmemiş olsa’ da Bilgehan Altaş’ ın Genel Merkez düzeyinde değerlendirileceği düşünülüyor.

2018 Genel seçimlerin’ de Aday Adayı olan ve temayül yoklamalarında 2. sırada yer alan başarılı devlet adamı İş kur İl müdürü Metin Ülgen Kaya henüz ismini açıklamasa’ da yine vatandaş tarafından yeni yüz arayışın’ da ismi en çok konuşulan adayların başında geliyor. Halk tarafında da sevilen Metin Ülgen Kaya’nın aday adayı olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Kırşehir’in tek kadın akademisyeni Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Meryem Düğer Genel seçimlerde Milletvekili seçimlerinde temayül yoklamalarında aldığı oyla teşkilat içerisinde karşılığı olduğunu ortaya koydu. Meryem Düğer Kırşehir’de bir ilki gerçekleştirip İlk kadın Belediye Başkanı Adayı olma düşüncesi kulis bilgileri arasında.

Yerel seçimlerin sürpriz ismi Murat Uzun. Sivil toplum faaliyetleri ile adından söz ettiren sosyal medyayı en aktif kullanan aday adayı olarak öne çıkıyor. Murat Uzun cadde sokak her yerde görmek mümkün. Seçim çalışmalarına en erken başlayan isim. Ak parti teşkilatlarının saha çalışmaları açığını kapatacağa benziyor.

Resmi olarak adaylık başvuru sürece her ne kadar başlamadıysa da kulis bilgileri her geçen gün şiddetini artırıyor. Mevcut belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’ cephesinden her hangi bir resmi açıklama yapılmasa’ da yakın dost çevresine aday adayı olmadığını partisinin aday göstermesi durumunda devam edeceği belirtiliyor.

Yaşar Bahçeci hizmet anlamında şehre değer katsa’ da Alt yapı çalışmalarının uzun sürmesi, Yol yapım eksikleri, Belediye’nin borç dengesinin bozulması, Hizmet noktasında ki eksikleri, özellikle vatandaş ve Ak Parti yönetim ve idare kadrolarında “Kibir” şikayetleri süreç içerisinde kendisini zorlayacağa benziyor.

Son Dönem’ de İl Genel Sekreteri Bektaş Aydoğan’ ın Valilik emri ile görevden alınıp yerini “Bahçeci’nin” lise arkadaşı olan daha önce belediye’ de çeşitli görevlerde bulunmuş Kurtuluş Yılmaz’ in getirilmesi köy muhtarları ve Ak parti siyasi çevrelerinde ciddi sıkıntılara neden olmuştu.

Kurtuluş Yılmaz değişiminin bir benzeri İl Kültür Müdürlüğün’ de Belediye Basın Müdürü Halil Çalışır’ın geleceği iddiaları ve Gençlik Spor İl Müdürlüğün’ de aynı değişimin yapılacağı kulislerde şimdiden konuşulmaya başlanıldı.

Yapılacak bu değişimlerin Ak parti cephesinde nasıl bir tepki oluşacağı merak konusu.

Süreç nasıl işleyecek?

AK Parti yerel seçimlere büyük önem veriyor. Onun için mevcut belediyelerinin korunmasının yanında AK Partili olmayan belediyelerde de ipi göğüslemek isteniyor.

AK Parti belediye başkan aday belirleme sürecinde illerde anket ve mülakatlar gerçekleştirilecek. Bölgelerin nabzını tutacak olan AK Parti, kendi belediyelerinde başkanların performanslarını ortaya koyacak. AK Partili olmayan belediyelerde ise halkın beklentileri analiz edilecek. AK Parti’de belediye başkan aday adayları için hangi yol izlenecek?

AK Parti’ye başvuru yapan aday adaylarının kendi ikamet ettikleri yerlerden aday olmaları zorunlu olacak. Aday adayları yerel yönetimler için projelerini de ortaya koyacak.

Belediye başkan aday adaylarıyla tek tek mülakat

AK Parti belediye başkan aday adaylarını sıkı bir süreçten geçirecek. AK Parti aday adaylığı süreci sonrasında ise aday adayları ile tek tek mülakat yapılacak. AK Parti aday belirleme takvimine göre, mülakatların ekim ayından itibaren başlaması planlanıyor. Mülakatlar sırasında aday adayları kendi projelerini en detaylı şekilde anlatacak.

Ayrıca parti yönetimin yapmış olduğu anketler de adayların belirlenmesi sürecinde etkili olacak. AK Parti’de genel merkez tarafından oluşturulan aday değerlendirme komisyonu hem adayların projelerini hem de il ve ilçelerde halkın nabzı tutulacak. Aday adayların halkta karşılıkları olup olmadığını değerlendirecek.

Komisyon her belediye için alternatif isim önerilerini ortaya koyacak. AK Parti, aday adayı olmamış ancak bulundukları bölgede halkın desteğini almış isimlere de belediye başkan adaylığı için teklif götürecek.

Haber : Said Kızılırmak

 

YORUMLAR
YORUMLAR 1 Yorum Yapıldı.
  • Barboros Dulkadiroğlu genç dinamik halkla ilişkisi daha iyi başarılı bir süreç geçiriyor bence onun hakki
    31 Ekim 2018 17:42

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN