Kırşehir’de İshal Vakalarında Rekor Artış !

27 Ağustos 2018
Kırşehir’de İshal Vakalarında Rekor Artış !

Kırşehir’de son günlerde ishal şikayetiyle hastaneye başvuranların sayısında ciddi bir artış yaşanıyor.

Günlük 25-30 şikayet ile Ahi Evran Üniversitesi Acil Servisine başvuranların sayısı son bir haftada bini geçmiş durumda.Bu yüzden acil serviste ciddi bir yoğunluk yaşanıyor.Uzmanlara göre ishalin en büyük nedenlerinden birisi çeşme suları.Vatandaşlar çeşme suyunu tüketmemeleri konusunda uyarılıyor.Bilindiği daha önce de birçok kez Kırşehir’de çeşme suları ile ilgili çok sayıda şikayet gelmişti.Yaklaşık 1 ay önce kahverengiye benzeyen çeşme suyu ile ilgili çok sayıda şikayetle birlikte resim de gönderilmişti.Vatandaşlar aynı zamanda ishal salgını yaşadıklarını ve hastanelere başvurduklarını belirtmişlerdi.

İSHALDEN KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI ?

Yaz aylarında, sıcakta mikropların daha kolay çoğalmaları, havuz ve denizlerden mikrop bulaşma riskinin artması, uygun ortamlarda saklanamayan gıdalarda bakterilerin artması gibi sebepler ishal vakalarının artmasına sebep oluyor.
İshallerde en çok sıkıntı yaratan durum aşırı sıvı ve elektrolit (sodyum,potasyum) kaybı oluyor. Bu nedenle ishal tedavisinde sıvı tüketimi ve beslenme büyük önem taşıyor. Uzmanlar, ishalden korunma yöntemlerini şöyle aktarıyor:
•         Musluk suları ve kaynağı bilinmeyen suları tüketmeyin.
•         İçine buz konulmuş suların ishal kaynağı olabileceğini unutmayın.
•         Çiğ meyve ve sebzeleri iyice yıkamadan tüketmeyin.
•         Gıdaları buzdolabı dışında uzun süre bekletmeyin.
•         Kişisel hijyene önem verin ve sık sık ellerinizi yıkayın.
•         İshalli kişilerle aynı tuvaletleri kullanmamaya dikkat edin.
Uzmanlar, ishal vakalarının tedavisi için şunlar yapılmalı : “İshali olan kişiler düzelene kadar yağsız ve posasız gıdalar almalı. Çünkü yağlı ve liften zengin gıdalar bağırsakları daha fazla çalıştırır. Bu nedenle salata, sebze, meyve, kuru yemiş, çikolata ve kızartmalar ishal düzelinceye kadar tüketilmemeli; bağırsak hareketlerini hızlandıran kepek ekmeği yerine beyaz ekmek tüketimi tercih edilmelidir. İshalli kişiler yağsız makarna, haşlanmış patates, yağsız patates püresi, pirinç pilavı, haşlanmış yağsız et ve tavuk, yağsız ızgara köfte gibi ürünleri tüketebilir. İshal ve kusma ile kaybedilen sıvıyı yerine koymak, son derece önemlidir. Tüketilen su birden ve hızlıca değil az az ve sık sık olacak şekilde tüketilmeli.”
Uzmanlar aynı zamanda, kişilerin doktorlarına danışmadan ishal kesici ilaçlar kullanmamaları konusunda da uyardı: “İshal gelişigüzel kesilirse, sindirim sistemindeki  zararlı bakteri ve toksinlerin atılımı durabilir ve tablo daha da ağırlaşabilir.”
YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN