Kırşehir’de Metal Sektörüne Kadın Eli Değdi

6 Temmuz 2017
Kırşehir’de Metal Sektörüne Kadın Eli Değdi

Kırşeihir Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Wenta Makina’da kaynak işinde çalışan emeğin ve alın terinin timsali kadınlarımızla röportaj gerçekleştirdik.

BİRSEN ŞEN RÖPORTAJI…

-Merhabalar, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Adım Birsen Şen, Kırşehirli’yim. 9 aydır burada Wenta şirketinde çalışıyorum.

-Birsen Hanım, burada çalışmadan önce başka işlerde çalıştınız mı?

Evet tabi ki çalıştım. Asıl mesleğim aşçılık. Daha önce Avustralya’da çiftlik işlettim. Daha sonra memleketime Kırşehir’e döndüm. Kendi mesleğim olan aşçılığı yapmak istedim.

-Kaynakçılık mesleğini nasıl seçtiniz?

Buraya asıl mesleğim olan aşçılık için iş başvurusu yapmaya gelmiştim. Patronumuz Fatih Bey, kaynak yapar mısın dedi.Tabi önce çok çekindim. Hayır, bilmiyorum, nasıl yaparım ki dedim. Fatih Bey, kadınların kaynak yapmasını çok istiyordu. Sağ olsun, bana çok destek oldu, beni, bu işi yapabileceğime inandırdı ve kendisi kaynak yapmayı öğretti. Kendisinin bize kaynak yapmayı öğretmesi daha da gururlandırdı. Kaynağı öğrendim ve 9 aydır da bu işi yapıyorum.

– Metal sektöründe çalışmanın zorlukları neler?

Bir kadın olarak metal sektöründe çalışmak ilk başta beni zorladı diyebilirim. Ama çalışmaya başladığımda ve başarılı olduğumu görünce kendime olan özgüvenim arttı. Kadınların da bu mesleği yapabileceğini bizzat tecrübe ettim. Artık hiçbir zorluk çekmiyorum. İş yerimizde de erkek-kadın ayrımı diye bir şey yok, herkes her işi yapabiliyor ve bir kadın olarak bu beni çok mutlu ediyor.

-Mesleğinizi söylediğiniz zaman çevrenizdeki insanların tepkileri nasıl oluyor?

Tabi çok şaşırıyorlar, kaynakçılık mesleğini bir kadına yakıştıramıyorlar. Mesela ev sahibim işimi sorduğunda, kaynakçıyım dedim ve bana inanmadı. Bayandan kaynakçı olmaz diye bir önyargı ile yaklaştı ancak iş yerinde çektiğim fotoğrafları ve videoları gösterdim ancak hala şaşırıyor ve inanamıyor.

-İş sonrası ev işleri sizi zorluyor mu?

Tabi zorluyor ama sonuçta ekmeğimi kazanıyorum, iş yerinde ve evde sorumluluklarımın bilinciyle hareket ediyor, her ikisini de aksatmadan yapmaya gayret ediyorum.

Birsen Hanım, son olarak neler söylemek istersiniz?

Ben buradan bütün kadınlara çağrı yapıyorum, kimse ben bu işi yapamam, bu iş zor demesin. Unutmasınlar ki kadınlar, istedikleri zaman her işi yapabilirler yeter ki inansınlar. Eğer bu işi yapmak isterlerse, gelsinler, biz burada onlara en iyi şekilde yardımcı oluruz.

– Birsen Hanım, çok teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim.

MERAL ÖCAL RÖPORTAJI

-Merhabalar siz kısaca tanıyabilir miyiz?

Ben Meral Öcal, aslen Yozgatlıyım ancak çocukluğumdan beri Kırşehir’de yaşıyorum.

-Meral Hanım, siz burada çalışmadan önce başka işlerde çalıştınız mı?

Birçok sektörde çalıştım. Sağlık sektörü ve başka sektörlerde çalıştıktan sonra çeşitli fabrikalarda çalıştım.

-Kaynakçılık mesleğini nasıl seçtiniz Meral Hanım?

Benim kaynakçılık mesleğine başlamam aşağı yukarı 5 yıl öncesine dayanıyor. Buradan önce de kaynakçılık yapıyordum. Yani kaynakçılık alt yapım vardı. Daha önce çalıştığım iş yerinde kaynak yapmayı öğrenmiştim. Oradaki patronum beni bu işi yapabileceğime inandırmıştı. Normalde argon kaynakçısıydım ancak burada robot, manşon, gaz altı ve elektrik kaynak çeşitlerini de öğrendim. Patronumuz sağ olsun, el becerin yüksek, kapasiten var, bu çeşit kaynakları da yapabilirsin dedi. Dediği gibi de oldu, ben şu an üstüme kaynakçı tanımıyorum.(Gülüyor.) Şu an robot kaynakları dediğimiz bölümde çalışıyoruz. Bütün kaynakları biz çıkartıyoruz. Üretimin ilerlediği ana merkezinde, fabrikanın en önemli bölümündeyiz.

– Metal sektöründe çalışmanın zorlukları neler acaba?

Tabi ki zorlukları var ancak her işin bir zorluğu var bence. Bu iş bana teklif edildiğinde ilk başta şöyle bir baktım ben bu işi yapabilir miyim acaba diye? Ancak sonra, kendi kendime, benim yapamayacağım bir iş yok, yeter ki isteyeyim dedim. Yapamayacağın işin de başına geçmem. İnandım, emek verdim ve başardım.

Meral Hanım, siz mesleğinizi söylediğiniz zaman çevrenizdeki insanların tepkileri ne oluyor?

Toplumumuzda ne yazık ki, böyle bir mesleği kadınlar yapamaz diye yanlış bir inanış var. Oysa ki yanılıyorlar, kadınlar istediği zaman her işin üstesinden gelir. Tabi benim çevremdeki insanlar da; akrabalarım, arkadaşlarım, komşularım ilk başta inanmadı, kadından kaynakçı olmaz dedi. Ama iş yerinde kaynak yaparken çektiğim fotoğrafları ve videoları gösterdiğimde çok şaşırıyorlar kimi hala inanamıyor.

Meral Hanım, son olarak neler söylemek isterdiniz?

Ben buradan şunu söylemek isterim ki, kadınlarımız kendilerini sınırlamasınlar, bu iş erkek işi ben bu işi yapamam demesinler. Unutmasınlar ki, kadınlar istediği zaman her işi başarabilirler. Hiçbir kadın evde oturmasın, iş hayatı içerisinde yerlerini alsınlar, ekonomik özgürlüklerini kazansınlar.

Çok teşekkür ederiz Meral Hanım.

Ben de size çok teşekkür ediyorum.

Kırşehir TSO

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN