Kırşehir’de Tefeciliği Bitirdik

11 Nisan 2019
Kırşehir’de Tefeciliği Bitirdik

Kırşehir Şeker Fabrikası Genel Müdürü Yavuz Erence ,”İşçi çıkarmadık aksine 100 kişiyi işe aldık” açıklamasında bulundu.

Yaklaşık 1 yıl önce özelleştirilen ve Tutgu Gıda’nın sahibi olduğu Kırşehir Şeker Fabrikası Genel Müdürü Yavuz Erence ”İşçi çıkarıldı” iddialarına yönelik açıklamalarda bulundu.Fabrikayı devraldıklarına çalışanların yüzde 90’ana yakınının Yozgat ve Çorum’dan gelenler olduğunu belirten Erence, ” Bu arkadaşlardan ‘kendi memleketimize gideceğiz’ diyenler ayrıldı. Şu ana kadar 5 eleman çıkardık. Bunlar da görevlendirdiğimiz işlerini beğenmeyenlerdi. Çıkarılanların tamamının hem kıdem hem de ihbar tazminatlarını verdik. İş beğenmeyen insanla çalışamazdık. 100’ün üzerinde yeni eleman aldık.Dışarıdan eleman getirme gibi bir durumumuz yok. Biz bu yörenin insanlarıyla bu işi götüreceğiz.” dedi.

ÇİFTÇİLERİ TEK TEK GEZDİM

Fabrikayı devraldıktan sonra pancar eken çiftçileri tek tek dinlediğini ve kayıt altına aldıklarını ifade eden Erence , ” Pancar eken yörede ne kadar çiftçi varsa kayıt altına aldık. Onların pancarını alarak kampanyayı götürdük. Herkese nakliye bedeli uyguladık, insanlar inanılmaz mutlu oldu. Türkiye’de ilk defa biz yaptık. Herkes randevulu sisteme göre geliyor ve bir saat içinde boşaltıp gidiyor. Çiftçi ve nakliyeciler inanılmaz mutlu oldu. Kırşehir’de hiç sıkıntı olmadı. Biz fabrikayı almadan önce her yıl Kırşehir’in çiftçisinden BİMER ve CİMER’e şikayet gidiyormuş, bu yıl ise bir kişi şikayette bulunmuş. ” açıklamasında bulundu.

20 MİLYONLUK YENİ YATIRIM YAPACAĞIZ

Yurt dışı ile ihracat anlamında bağlantılarını yaptıklarını ve kapasiteyi artıracaklarını belirten Erence , ” 20 milyon liralık yatırım yapıyoruz. Komple fabrikayı elden geçiriyoruz. Fabrika 3 bin 500 ton ortalama ile çalışıyormuş. Geçen sene 4 bin 500 ton pancar işledik. Hiçbir iyileştirme yapmamamıza rağmen fabrikayı daha iyi çalıştırarak bin tona yakın kapasiteyi artırdık. 20 milyon liralık yeni yatırımla buranın kapasitesini 8 bin tona çıkaracağız. Böylece 500 bin ton pancar eken çiftçi bir milyon ton ekecek.” dedi.

PANCARDA TEFECİLİĞİ BİTİRDİK

Kota sahiplerinin kotalarını devrettiği iddialarına ilişkin de konuşan Yavuz Erence , ”Şöyle bir adaletsizlik var:İnsanlara fabrika çok fazla kota vermiş.Biraz da hatır,gönül işi olmuş. Adam eczacılık yapıyor. 5 bin ton kotası var ama hayatımda hiç tarla ekmemiş.Devlette bunu kontrol etmiyor.Vatandaş hasata yakın geliyor. Birilerine daha az para veriyor.Biz tefeciliği bitirdik.Ekmeyen adam üzerinden bütün  kotaları aldık,ekene dağıttık. ” açıklamalarında bulundu.

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN