Kırşehir’de Üretiyor Talebe Yetişemiyor

21 Mart 2020
Kırşehir’de Üretiyor Talebe Yetişemiyor

Kırşehir’de Kimya Mühendisi Okan Bozdağ(70), koronavirüs vakalarından sonra talep üzerine yüzde 70 alkol bazlı hijyenik el temizleyicisi üretmeye başladı. 12 gün önce imal etmeye başlayan Bozdağ, 10 ton üretim gerçekleştirdi.


Kırşehir Organize Sanayi Bölgesi’nde 2006 yılından bu yana kozmetik ve temizlik malzemeleri üreten fabrika sahibi Kimya Mühendisi Okan Bozdağ(70),  Türkiye’de de görülen koronavirüs vakalarından sonra yüzde 70 ‘alkol bazlı hijyenik el temizleyicisi’ üretmeye başladı. Ülkede alkol hammaddesinde sıkıntı yaşandığını belirten Bozdağ,” En büyük sıkıntımız alkol bulamıyoruz. Alkol kara borsaya düşmüş durumda.25 gün önce 1 dolara aldığımız etil alkol 2,5 dolara ; izopropil alkolü ise 4,5 dolara çıktı. Parasını ödediğimiz halde ürün bulamıyoruz” dedi.

”ÜRÜN TALEBİNİ KARŞILAYAMIYORUZ”

Kırşehir Organize Sanayi Bölgesi’nde 3 bin metre karede 14 yıldır 10 işçisiyle kozmetik ve temizlik malzemeleri üreten fabrika sahibi Okan Bozdağ, ‘alkol bazlı hijyenik el temizleyicisi’ üretmeye başladı. Üretimini yaptığı fabrikada yurtiçi ve yurtdışından talebi karşılamak için üretim kapasitesini artırma yoluna gitti. 12 gün önce üretimine başladığı fabrikada 10 ton alkol bazlı hijyenik el temizleyicisi’ üretimi gerçekleştirdi.
Fabrikamız 3 bin metrekarelik bir alandır. Burada  kozmetik ve temizlik mamulleri üretimleri yapılmaktadır. 12 gün önce talep üzerine yüzde 70 ‘alkol bazlı hijyenik el temizleyicisi’ üretmeye başladık. Burada 10 kişi çalışıyor. Yeni başladık. Çünkü talepler yeni oldu.Virüse karşı daha çok etkin olmak için bunu kullanıyoruz. İçerisinde ellerimizi yumuşatmak için nemlendirici maddeler kullanmaktayız. 400 ml veya 5 litrelik olarak üretmekteyiz. Bizdeki talep çok yüksek. Onlarcasını da olsa yapabilecek kapasiteye sahibiz ama alkol gelecek mi gelmeyecek mi gibi bir bağlantı problemi yaşıyoruz. Ağırlık Kırşehir’de birkaç firmayla çalışıyoruz.Ankara’ya da gönderiyoruz. Yurtdışı talebi de var karşılayamıyoruz. Şuan da üretilen ürün yetişmiyor. Alkol bulamadığımız için de talebi karşılayamıyoruz.


ALKOL TEDARİKİ NOKTASINDA SIKINTI YAŞANIYOR
Türkiye’de etil alkol tedariğinde sıkıntı yaşandığını belirten Okan Bozdağ, “Üretimimiz Sağlık Bakanlığınca ruhsatlıdır. Çok emin olarak kullanılabilecek bir üründür. En büyük sıkıntımız alkol bulamıyoruz. Alkol kara borsaya düşmüş durumda.25 gün önce 1 dolara aldığımız alkol etil alkolü 2,5 dolardan izopropil alkol 4,5 dolara çıktı. Ürün bulamıyoruz. Paralarını ödediğimiz halde. Düzgün ürünler de gelmiyor .Piyasa da tamamen kaçak çalışan merdiven altları piyasanın değerini yükseltiyorlar. Hal böyle olunca ürün almakta da zorlanıyoruz. Biz burada KDV ödüyoruz. İş güvenliği uzmanına para ödüyoruz .Çevre sağlığına  ve atıklara para veriyoruz .Asıl denetim yapılması gereken onlar. Ne olduğu bilinmeyen ürünler yüzünden biz de mağdur oluyoruz ”diye konuştu.

ETİL ALKOL İHTİYACI ÜRETEREK KARŞILANMALI

Etil alkolün hammaddesinin şeker pancarı ve mısır olduğunu belirten Bozdağ üretimin sadece Konya’da Torku ve Amasya’da gerçekleştirildiğini burada üretilen alkolün de büyük firmalar tarafından alındığı için küçük üreticilerin hammadde noktasında sıkıntı yaşadığını açıkladı.Bozdağ etil alkol noktasındaki ihtiyacın iç pazardan karşılanması ve dışa bağımlı üretimin azalması için şeker pancarından üretime geçilmesini önerdi.

YORUMLAR
BU HABERİ PAYLAŞ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN