Kırşehir’de Yaşanan Felaketin Bilançosu Belli Oldu

20 Haziran 2019
Kırşehir’de Yaşanan Felaketin Bilançosu Belli Oldu

Kırşehir’de yaklaşık 1 haftadır aralıklarla yağan dolu ve sağanak yağış sebebiyle 470 bin dekar tarım arazisinin zarar gördüğü bildirildi.

Özellikle Kırşehir kırsalı ve ilçelerinde etkili olan dolu ve sağanak yağış sonucu birçok tarım arazisi zarar gördü.Ceviz büyüklüğünde dolunun yağdığı Kırşehir Merkez ve İlçelerde hasar tespit çalışmaları yapıldı.Yapılan hasar tespit çalışmaları sonucu Merkeze bağlı 8 köyde 56 bin, Kaman’da 7 köyde 45 bin, Çiçekdağı’da 23 köyde 167 bin, Mucur’da 26 köyde 103 bin, Boztepe’de 14 köyde 51 bin, Akpınar’da ise 8 köyde 48 bin dekar tarım arazisi zarar gördü.Zarar gören arazilerde buğday , arpa , nohut , şeker pancarı , ayçiçeği , mercimek ve yulafın ekili olduğu bildirildi.

İLHAN YAŞANAN FELAKETİ MECLİS GENEL KURULUNA TAŞIDI

Kırşehir Milletvekili Metin İlhan Meclis Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, ”Kırşehir ilimize bağlı ilçemizde dolu yağışı nedeniyle birçok köy ve mahallede maddi hasar meydana gelmiştir. Yoğun dolu yağışı köylerde tarımla uğraşan çiftçilerimizin arazilerinde ciddi zarar ve hasara yol açmıştır. Kaman ilçemizde kuraklığın da kendini göstermesi ekilen arazilerin verimliliğini düşürerek olumsuz yönde etkilemiştir. Boztepe ilçesinde 7 köy, Mucur ilçesinde 13 köy ve Kaman ilçesinde 1 köy ile 3 mahalle ciddi hasar alan yerler arasındadır. Çiftçinin mağduriyetinin giderilmesi ve zararının karşılanması yönünde gerekli yardım ve desteğin yapılmasına ilişkin olarak harekete geçilmesi adına, Tarım Bakanımız olmak üzere tüm yetkililere sesleniyorum.”diyerek yaşanan felaketi meclis gündemine taşıdı.

ÇİFTÇİ ERTELEME İSTİYOR

Yaşanan felakette sigorta yaptıran çiftçilerin zararlarının karşılanacağı belirtilirken sigorta yaptıran çiftçilerin oranının %70 olduğu bildirildi. Kredi çeken çiftçiler ise , ” Ziraat Bankası, Tarım Kredi Kooperatifi ve özel bankalara olan borcumuzu yaşanan afet nedeniyle ödememiz mümkün değil.” diyerek ertelenmesini talep ettiler.

SELE KAPILAN KOYUNLAR TELEF OLDU

Mucur’un Yeşilyurt köyünde öğle saatlerinden sonra aşırı yağmur ve dolunun ardından Mehmet Aslan’a ait 320 koyun sel sularına kapıldı. İlk belirlemelere göre 35 koyun telef olurken, Mucur İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri köye giderek hayvanları telef olan çifti ile görüştü.

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN