12 Kasım 2018

Kırşehir Kültür Müdürlüğü deposundan alınarak Kırşehir Kent Konseyi bünyesine kazandırılan Kırşehir’e ait eski resimler Kırşehir tarihine ışık tutuyor.Özellikle Ahi Evran-ı Veli türbe ve camisi ile Uzun Çarşıda yer alan ama o dönemde yıkılan ve günümüze ulaşmayan İsmailağa Camii dikkat çekiyor.

AHİ EVRAN-I VELİ TÜRBE VE CAMİSİ

Ahi Evran Camii önünde bulunan boş alanın neden yapılaşmadığı her zaman dikkatimizi çekmiştir.Bu alanda Ahi Evran’ı Veli’nin yakınlarının , öğrencilerinin ve akrabalarının mezarlarının olduğu düşünülüyor.Am ne yazık ki zaman içinde kaldırılan mezar taşları burada yatan zatların hatıralarını da ortadan kaldırmış.Evet insanların üzerinde yürüdüğü ve miting yaptığı o boş alan aslında bir mezarlık !

UZUN ÇARŞI’NIN İSMAİL AĞA CAMİSİ

Uzun Çarşı’da bügün bir züccaciye dükkanının olduğu yerde bir zamanlar İsmailağa Camisi vardı ancak bu camide dönemin valisi Mithat Saylam tarafından Selçuklu Bedesteni ile birlikte yıktırılmış.

ATATÜRK’ÜN KIRŞEHİR’E GİRDİĞİ KILIÇÇI KÖPRÜSÜ

Ne yazık ki yok edilen tarihi değerlerimizden birisi de Kılıççı Köprüsü … Üzerine beton ve asfalt atılan köprüden bugün eser yok böylece Atatürk’ün hatırası da yok edilmiş.

KIRŞEHİR ORTAOKULU

HÜKÜMET KONAĞI

ÖĞRETMEN EVİNDEN BELEDİYE KAVŞAĞINA GİDEN CADDE

CACABEY CAMİİ YANI PAZAR YERİ

TAHTA ÜZERİNE İŞLENMİŞ KIRŞEHİR’E AİT GÖRÜNTÜLER

 

 

 

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

12 Kasım 2018
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN