Kırşehir’in 8 Asırlık Ramazan Geleneği

30 Mayıs 2019
Kırşehir’in 8 Asırlık Ramazan Geleneği

Mahalle İftarları Kırşehir’in 1000 yıllık tarihinde önemli bir yer tutuyor.

Ahi Evran-ı Veli ile başlayan ve Süleyman Türkmani’nin de devam ettirdiğie”Mahalle İftarı” geleneği 800 yıldır devam ediyor.Öğrencilerin , yolcuların ve kimsesizlerin ağırlandığı iftar sofrası Süleyman Türkmani’nin de türbesinin bulunduğu imarathane vakfiyesinde organize ediliyor.

İmarat Cami görevlisi Oğuzhan Kaya konu ile ilgili açıklamasında ,  “Camiyi yaparken buradaki öğrencilere, yolculara, kimsesizlere barınma ihtiyacını karşılamak için de bir vakıf kurarak imarethane açmış. Bu maksatla yanına da camiyi inşa etmiş. Vakıf ile buranın giderlerini karşılamış. Buraya gelen öğrenciler, yolculara ve kimsesizlerin barınma ve iaşe ihtiyaçlarını karşılamış. Biz de bir sene öğrencilerimize iftar verdik, bir sene cemaatimize verdik. Bu sene de ramazan dolasıyla hem geleneği yaşatmak hem de ramazan coşkusunu mahallemizin idrakine sunmak için mahallemizde 600 kişiye iftar verdik.” ifadelerine yer vererek Süleyman Türkmani’nin vasiyeti ve amacına uygun şekilde görevlerini yapmaya devam ettiklerini belirtti.

KAYAPA’DAN LİSE CADDESİ ESNAFINA İFTAR SOFRASI

Kırşehir’in sevilen esnaflarından Sait Ahmet Kayapa , Lise Caddesindeki esnaf ve vatandaşlara iftar yemeği verdi.

Çok sayıda vatandaşın katıldığı iftar organizasyonu ile Kırşehir’in önemli bir geleneğini ifa ettiklerini açıklayan Kayapa ,” Ramazan ayının güzelliklerini hep birlikte paylaşmaktan dolayı çok mutluyuz. İftar yemeğimizi gerçekleştirmenin de sevincini yaşıyoruz. Bizleri kırmayarak, mütevazi iftar soframıza icabet eden tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN