Kırşehir’in UNESCO Başvurusu Kabul Edildi

3 Temmuz 2019
Kırşehir’in UNESCO Başvurusu Kabul Edildi

Kırşehir’in UNESCO Müzik Yaratıcı Ağına kabul edilmesi için Kırşehir Belediyesinin yaptığı başvuru kabul edildi.

Türkiye’nin en önemli kültür ve sanat şehirlerinden olan Kırşehir’in bu alandaki başarısı UNESCO tarafından da tescillenecek.Kırşehir Belediyesi tarafından Ahiler Kalkınma Ajansı , Kent Konseyi işbirliği ile UNESCO’ya yapılan başvuru Türkiye Milli Komisyonundan onay mektubunu aldı.Kırşehir’in bir müzik şehri olarak ağa katılması için alınan onay mektubu ile UNESCO’nun merkezi olan Paris’te başvuru yapıldı.

Proje başvuru formunda Kırşehir’in tarihsel olarak müzikle iç içe oluşu ile Abdallık ve bozlak geleneğinin şehre bıraktığı kültürel miras, yerel ve ulusal anlamda tanınan müzik üstatları vurgulandı. Başvuru sürecinin ilk aşaması ve ön şartı olan UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’ndan Kırşehir’in başvurusunu destekler nitelikteki onay mektubunun alınmasının ardından, şehrimizin başvurusu 30 Haziran 2019’da UNESCO’nun Paris’te bulunan ilgili birimin değerlendirmesine sunuldu. Başvuru sonuçlarının Kasım ayında açıklanması beklenmektedir.
Başvurunun UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı Kültür Birimi tarafından da onaylanması durumunda, Kırşehir söz konusu ağa müzik alanında Türkiye’den kabul edilen ilk şehir olma özelliğini taşıyacak. Kırşehir’in sahip olduğu müzik kültürü, şehrin sosyoekonomik ve kültürel dokusuna işlenerek şehrin sürdürülebilir kentsel gelişiminde önemli bir rol oynayacak. Ayrıca bu üyelik sonucunda dünyadaki diğer müzik şehirleri ile de ortak faaliyetler yürütülecek ve şehrimizin müzik kültürünün uluslararası ölçekte bilinirliği artacak

UNESCO YARATICI ŞEHİRLER AĞI NEDİR ?


UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı (UNESCO Creative Cities Network), UNESCO tarafından 2004 yılında oluşturulmuş olup, çeşitli bölgelerden, farklı gelir seviyeleri, kapasite ve nüfusa sahip şehirleri yaratıcı endüstriler alanında çalışmak üzere bir araya getiren bir girişimdir. Bu girişim, sürdürülebilir kentsel kalkınma için stratejik unsur olarak yaratıcılığın belirlendiği şehirler arasında uluslararası işbirliğini geliştirmek amacını taşımaktadır. Fikirler ve yenilikçi uygulamalar laboratuvarı olarak UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı, Birleşmiş Milletlerin 2030 Gündemi ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin (SDGs) gerçekleştirilmesine somut katkı sağlar. Ağ bu katkıyı politika geliştirme sürecinde kadınlar, gençler ve toplumun kırılgan kesimleri dâhil tüm paydaşların katılımıyla sağlar. Şehirler ağa katılarak; iyi uygulamaların paylaşımı, sürdürülebilir kalkınma planlarında kültür etkileşimini ve kültürel yaşama katılımın teşviki ve işbirliği gelişimi için çalışmayı taahhüt ederler.
Yaratıcı Şehirler Ağı, şehirler tarafından kendi yetenek ve enerjilerini yönlendirecekleri yaratıcı endüstri sektörü tercihlerine göre seçilebilecek 7 tema etrafında şekillendirilmiştir. Bu temalar edebiyat, film, müzik, zanaat ve halk sanatları, tasarım, gastronomi ve medya sanatları olarak belirlenmiştir. Hâlihazırda söz konusu ağda bulunan 72 ülkeden 180 şehir, aynı amaçlar doğrultusunda hep birlikte çalışmaktadırlar. Bu amaçlar; şehirleri daha kapsayıcı, güvenli, dirençli ve sürdürülebilir kılmak için kendi kalkınma strateji ve planlarının merkezine yaratıcılığı ve kültür endüstrisini yerleştirme ve uluslararası düzeyde aktif olarak iş birliğidir. UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağında Türkiye’den 4 şehir yer almaktadır. Gaziantep ve Hatay “gastronomi şehri”, İstanbul “tasarım şehri” ve Kütahya ise “zanaat ve halk sanatları şehri” olarak UNESCO tarafından tanınmıştır.

YORUMLAR
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN