Kırşehirli Danıştay Eski Başkanı Vefat Etti

8 Aralık 2019
Kırşehirli Danıştay Eski Başkanı Vefat Etti
ABONE OL

Danıştay eski başkanlarından ve Turgut Özal’ın da danışmanı olan Süleyman Türkoğlu vefat etti.

Danıştay Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, hayatını kaybeden Türkoğlu için 9 Aralık Pazartesi günü saat 11.00’de Danıştay Genel Kurul Salonu önünde resmi tören düzenlenecek.

Türkoğlu’nun cenazesi, Ahmet Hamdi Akseki Camisi’nde öğle vakti kılınacak cenaze namazı sonrası Cebeci Asri Mezarlığı’nda defnedilecek.

BİR DÖNEM KAYBOLMUŞTU

Kırşehirli olan ve 8.Cumhubaşkanı Turgut Özal’ın da danışmanlığını yapan Türkoğlu 5 yıl önce tedavi gördüğü hastaneden Konutkent’teki evine gitmek üzere ayrılmış ancak yolu karıştırdığı için kaybolmuştu. Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekiplerinin yoğun çalışması sonucu Türkoğlu bir çalılıkta bulunmuştu.

SÜLEYMAN TÜRKOĞLU KİMDİR ?

18 Aralık 1925’te Kırşehir’in Mucur ilçesinde dünyaya gelen Türkoğlu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1947’de mezun oldu.

Ankara ve Kırşehir hakim adayı olarak 1947’de yılında göreve başlayan Türkoğlu, Kahta Sorgu Hakimi, Göksu Hakim Yardımcısı, Kızılcahamam Arazi ve Kadastro Hakimi, Adliye Müfettişi, Burdur Hakimi, Altındağ Hakimi, Yüksek Hakimler Kurulu Birinci Bölüm Üyesi, Altındağ Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olarak görev yaptı.

24 Aralık 1973’te Danıştay üyesi seçilen Türkoğlu, Danıştay Tasnif ve Yayın Bürosu Başkanlığı, Danıştay Genel Sekreterliği, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Üyeliği, Yüksek Seçim Kurulu Üyeliği ve Başkanvekilliği, Danıştay Altıncı Daire Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra 7 Şubat 1990’da Danıştay Başkanlığına seçildi.

Türkoğlu, 18 Aralık 1990’da yaş haddinden dolayı emekliye ayrıldı.

YORUMLAR
BU HABERİ PAYLAŞ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN