Kırşehirlilerin Tepkisinin Asıl Nedeni Bu !

30 Kasım 2019
Kırşehirlilerin Tepkisinin Asıl Nedeni Bu !
ABONE OL

Baştan belirteyim , ”Ahiliğin merkezi ebed müddet Kırşehir’dir.”Bunda şüphe yoktur.Bunu kanıtlamaya çalışmak veya bir başka şehirle bunun tartışmasına bile girmek gereksizdir.Kırşehir’in büyüklüğü de buradan gelir.

Kırşehir’in Ahiliğin merkezi olduğu bir iddia dahi değildir.Bu zaten çeşitli yasa ve yönetmeliklerle de güvence altına alınmıştır.

Bunun dışında Ahiliğin kurucusu Ahi Evran-ı Veli’nin türbesi ve külliyesi de Kırşehir’de dir.Ayrıca geçtiğimiz aylarda Ahi Atölyelerine ait kalıntılar da Kırşehir’de bulunmuştur.

Kırşehir Ahiliğin merkezi olduğu gibi Ahilik kutlamalarının da merkezidir.Bunu dışında tabi ki diğer illerde de etkinlikler yapılabilir.

Ahiliği ne Kırşehir topraklarına ne de Türkiye topraklarına sığdırmamız anlamsızdır.Ahilik ilkeleri ve icraatları ile uluslararası bir kurum ve kültürdür.

Asıl mesele bu durumu bir takım siyasi emeller , intikam ya da cezalandırma meselesi haline getirmemekte yatıyor.

Benzer bir durum Neşet Ertaş’ı anma etkinliklerinde de yaşanmıştı.Kırşehir’in en büyük 2 değerinden birisi de Neşet Ertaş ve Abdallık geleneği…

Kırşehir sahip olduğu değerleri sadece Türkiye değil uluslararası boyuta taşıma derdin aynı zamanda.

Yakın bir tarihte Belediyenin girişimleri ile Unesco Yaratıcı Müzik şehirleri arasına girme başarısını göstermesi de bunun en büyük kanıtlarından.

Ancak gelin görün ki sahip olunan bu kültürel miraslar bir takım siyasi kısır çatışmalarına hapsedilmeye çalışılıyor.

Kırşehir’de düzenlenen Neşet Ertaş’ı anma etkinliklerine daha önce destek veren Cumhurbaşkanlığı , bu yıl aynı desteği vermediği gibi bir hafta sonra Ankara’da Beştepe Sarayında Neşet Ertaş’ı anma etkinliği düzenledi.

Yani Kırşehir’de düzenlenen etkinliğe alternatif bir etkinlik tertip edilerek aslında devlet olmanın gereğinin dışına çıkılan bir uygulama gözler önüne serildi.

Buna benzer bir durumda Cumhurbaşkanlığı himayelerinde gerçekleştirilen ”Ahilik Fuarı ve İş Ahlakı Zirvesi” etkinliğinde görüldü.

Tabi ki her şehirde ”Ahilik” etkinliği düzenlenebilir daha önce de dediğim gibi bu Ahiliğin bir gereğidir.Hatta yurt dışında bile düzenlenmesi ve bunun tanıtılması gerekir.

Ancak bu durumu yine Cumhurbaşkanlığı himayesi altında gerçekleştirmek ve bunun verdiği öz güvenle Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın sarfettiği sözler olayın fitilini ateşledi.

Aynı etkinlikte basına demeç veren İbrahim Altay hızını alamayarak , ”Ahiliğin merkezi Konya’dır” diyor.

İşte Kırşehirlilerin gösterdiği tepkinin asıl nedeni de bu !

Haklı bir tepki !

Devlet yasaları ve yönetmelikleri ile Kırşehir’e verilen bu ünvanın üzerine laf söyleyen 3. kişinin ne tür bir muamele ile karşı karşıya kalacağı malum.

Üstelik yan komşumuz Nevşehir de ateşe benzin dökercesine bu etkinliğe sponsor oluyor.

İşte ülkece kaybetmemizin nedeni olan da bu zihniyet maalesef…

Sahip olduğumuz kültürel değerleri bile bir takım siyasi hırslar uğruna harcayabilecek kadar kötü bir dönemden geçiyoruz.

Ahilik de Mevlevilik de hepimizin ortak değerleri…

Önemli olan nereye ait olduğundan çok bu değerleri anlamak özümsemek ve uygulamakta yatıyor.

Keşke bu tür meseleleri tartışmak yerine bu kutlu değerleri yaşayıp yaşamadığımızı tartışabilseydik.

Böylece daha erdemli bireyler yetiştirir ve ahlaklı bir siyaset ile devlet yönetebilirdik.

Bu şekilde devlet büyüklerinin de bir takım çatışma ve çekişmelere mahal verecek kararlar almasının da önüne geçebilirdik.

Sonuç olarak Kırşehirlisi de Konyalısı da Kayserilisi de Nevşehirlisi bu ülkenin yurttaşları değil mi ?

Ayrım yapmak ve ayrıştırmak bizi daha da uçuruma götürmüyor mu ?

Bunları durup düşünmekte fayda var.Bunu yapmakta devlet büyüklerimize düşüyor.

Esenlikler….

YORUMLAR
BU HABERİ PAYLAŞ
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN